Advertise with us!
  • whey
    Don’t throw it a-whey

    Leftover liquid whey from making yogurt or cheese can be added to recipes for extra protein. You can use it to soak beans or cook rice or in place of water for pizza dough, biscuits and oatmeal....

  • roastcoffeebeans
    Captain Obvious strikes again

    There’s frugal mania out there. The problem is that some of the tips are the same suggestions being mentioned over and over. While they might be new for some people, seasoned frugalitarians think they’re disappointing and obvious....

  • dishsoap
    Remove apple juice stains

      DEAR SARA: When eating a juicy apple, some dripped onto my 95 percent cotton, 5 percent spandex shirt. When I got home I applied Dial soap to it, scrubbed with a little water, sprayed with my...

  • unitprice
    Calculate and compare unit price

    The largest size of a product isn’t always the best buy. Compare unit prices. To figure the unit price, divide the price by the number of units. Which costs less per unit? Foods that cost less per...

  • homemadewipes
    Seven things frugal people don’t buy

    You want to make every penny count. This can include never or rarely spending money on certain items. Sometimes you can substitute with a cheaper alternative, make it yourself or simply go without. Are there things you’ve...

  • ironchef
    Eat cheap in a hotel

      DEAR SARA: Cheap food for hotel living? I have recently relocated to another state to take a new job. The company is putting me up in a hotel for a month. So far, I have been...

  • scoop
    Get the inside scoop

      Ice cream scoops are an easy way to portion and serve foods. Think: rice, macaroni dishes, mashed potatoes or Rice Krispies treats. Larger scoops can be used by kids in the sandbox or at the beach...

  • mugcupcake2
    Zappy ways to use your microwave

      Frugal families tend to buy multipurpose products. But sometimes there’s a household item you rarely use. You’ll either sell or donate it or dust it off and find new ways to use it. One such item...

  • gimp
    Choose free photo editing software

      DEAR SARA: Any photo editing software out there that does not cost an arm and a leg? I am mainly interested in cleaning up a background from a picture. I have Windows Vista Home Premium. Have...

  • siliconeliner
    Save money with portion control

    Portioning out food is a frugal tactic. Typically it involves buying or cooking a bulk amount of food for less money, measuring and dividing it into smaller portions and repackaging into storage bags or containers. A kitchen...

  • granolaoats
    How to Make Your Own Breakfast Cereal

    Many people wake up and pour themselves a bowl of cereal for breakfast. It is a fast and easy meal that is convenient for our busy schedules. The cereals found in grocery stores are generally expensive, and...

  • flowbee
    Find more ways to save

    Frugal families cut their budgets to the bone. Many budget busters, such as eating out too often or being wasteful with electricity, are easy to identify. Sometimes it might seem like you can’t find any new ways...