Monthly Grocery Bill for 4
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Registered User heatherly30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Hamilton, Ohio
    Age
    38
    Posts
    9
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default Monthly Grocery Bill for 4

    I am a couponer (manufacturer, e-coupons, printable, etc) and I match coupons to weekly sales at the grocery store. Our household consists of myself, my husband, an 8 year old son and 6 year old daughter. While I know that couponing saves me tons each week (I average 32% savings each week), I still feel like I am spending tons at the grocery. On average, how much does your family spend on groceries each month?

  2. #2
    Registered User Nana2two's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Heart of Illinois
    Age
    46
    Posts
    1,015
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    Hello, We are a family of 3 most of the time, I say that because sometimes our grandsons come over and eat like you would of thought there parents starved them (not the case) Just boys age 4 and 8 that like to eat. For the most part we spend on average $250 to $300 ,sometimes we do spend $400 sometimes $200. Summer time we spend less because i can grow or go to farmers market. Right now i spend on average $16 to 25 a week on veggies and fruit . So during the summer that will be cut in half.

  3. #3
    Registered User MaryCarney's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lebanon, Indiana
    Posts
    1,743
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    7
    Rep Power
    20

    Default

    I currently spend $500-600/month without coupons for four adults (including a teenage boy who plays sports and, apparently came with a factory-installed hollow leg.) That's nearly all meals at home and lunchboxes for everyone.

  4. #4
    Registered User NewLeaf's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Virginia
    Age
    48
    Posts
    1,156
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    We are a family of 4. Me, my dh and my two boys aged 9 yrs and 16 yrs . I budget $400 per month. Lately, with grocery prices going up, I have not been able to buy snack foods with that amount- just basic groceries. So if they want junk food, we have to buy it out of our "spending" money.
    I try to coupon too. A couple of years ago I was doing great. But lately, I'm not having much luck. The prices have gone up and the coupon values have gone down here.

  5. #5
    Registered User Momto5RN's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2,053
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    21

    Default

    i think one really has to look at where they live to get a best idea of what they are saving above the norm for their area.

    i also use to do alot of couponing focusing on the saving %'s but found i was spending more to use coupons .

    'then i did just store brands aldis etc and i felt i was missing on some freebies etc now i do a combination depending on how much time i have for couponing .

    i dont as much pay attention to my %saved anymore than getting the item for a price i am happy with .and staying in my budget,

    we spend ~ 560 - 660 a month a month depends on how many weeks there are that fall on my payday i take 100 a week on my payday ( every thursday ) and dh gets 160 a month for fruits and veggies and extra milk) ( he likes to do the fruit stand run )t

    thats for 7; 6 of us home FT dh and i 23 yo 17 yo 15 yo 11 yo and a 20 yo who comes home and raids the pantry for her apt kitchen so if i see what she likes on sale i buy for her too -i just dont cook for her.

    and a bunny

    paper grocery cleaning beauty ( except make up)
    we have some dietary issues secondary to medical things - allergies sensativities etc also . ( we dont do beans )

    i have friends with smaller families spend more than us easily

    i went to my states page to see what a similar sized family would get in food stamps if they got maximum benefits for a family of 7 - i just rechecked and its a little over 1000 !!

    thats way more than i spend on groceries esp if i dont count in paper and cleaning and beauty and just the food. ( nt dure what SNAP / formerly known as food stamps covers with non grocery stuff )

    so to me that means i am doing well
    *~Debbi~*
    Happily Married Mom to 5 ; PT Home Care RN
    Living with FMS


    “Fear less, hope more; Eat less, chew more; Whine less, breathe more;
    Talk less, say more; Love more, and all good things will be yours”
    Swedish Proverb


    *~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

    Getting Gazelle like 7/1/10
    Paid off 6 CC's totalling $6807 in 2010
    Paid off car 9000
    2011
    Quit 2nd Job for health reasons so going slower .
    2012
    purchased used car in cash 5000
    *~*~*~*~*~*~*~*~*

  6. #6
    Registered User
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,214
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    I am a couponer too

    We have 2 adults + a 12 year old DD and a string bean DS 8 who eats like a linebacker.

    We just redid our budget and I have $600 for food + hba with an additional $100 for eating out.

    This also cover packed lunches for the kids at least 4 days per week (hot lunch only offered on Friday).
    Frugalista Mama to DD 14 & DS 10
    Crazy Boxer *Sadie*
    **Debt Free Minus the House**

  7. #7
    Registered User heatherly30's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Hamilton, Ohio
    Age
    38
    Posts
    9
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Thanks for the replies. We have $400 for every two weeks, $800 per month budgeted. I am hoping to cut that down by $200/month. Still seems like so much knowing how much time I spend couponing.

  8. #8
    Registered User StartingOver's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Midwest
    Posts
    429
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    9

    Default

    For my family of 4, and 1 cat and 1 dog.... I spend $100 a week. But my ds17 does not eat very much at home, he gets a free meal at work when he is scheduled to work
    "We fix our eyes not on what is seen, but on what is unseen; For what is seen is temporary, but what is unseen is eternal."
    - 2 Corinthians 4:18

  9. #9
    Registered User Nana2two's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Heart of Illinois
    Age
    46
    Posts
    1,015
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    I do use coupons. But it's getting less and less. I would say 65% of my food comes from aldis the rest comes from my local store.All my meats i buy locally .The animals are raised here.We know what they eat :0) Cost is more ,well worth it.

  10. #10
    Registered User Starlight9803's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Southern VA
    Age
    36
    Posts
    956
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    8

    Default

    We're a family of 2 adults, 13 y/o girl, and 8 y/o boy. We spend between 350-500 a month, depending on what we need. But the food is actually less than that since I include food, cleaning supplies, hba, paper products, and pet supplies (for 5 dogs and 5 cats) in my totals. Just food for us probably runs about 250 a month. I rarely use coupons (no double coupon stores here anymore) and we do not eat out at all, but our prices are probably a little lower than most people's (though still ridiculous IMO) since we are in a very low income/high unemployment area.

  11. #11
    Registered User nodmicks's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    6,885
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    38

    Default

    I dont coupon as a rule. We have dh and I. 18 and 15 year old boys. We range between $320 and $400 monthly. We dont eat many grain products so there is a lot of meat, fruit and veggies. We do garden and have our own chickens.

  12. #12
    Registered User
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    633
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

    Default

    We are a family of four,myself, dh, dd 19, and ds 16. My ds is 6'3" and skinny as can be but eats like a horse LOL. I also feed a 2 year old daycare child breakfast, lunch and snacks four days a week and on school breaks I have her 4 year old sister here too. I spend 500-600 a month, but usually closer to the 500.00 mark. That's food for us, 2 dogs, 4 rabbits, a cat and tons of wild birds. It also includes all paper products, hba, cleaning products, etc.

    I do use coupons some but only if I can get a great deal. I buy a lot of off brands and they are usually cheaper in my area than a name brand with a coupon. We eat simple, country meals. Meat, potatoes, veggie, fruit. I cook three meals a day most day too.

  13. #13
    Registered User valerian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    NC
    Posts
    2,290
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    22
    Rep Power
    21

    Default

    Well, it was about $600 per month, but I'm moving it up to $650 and that's for dh and I, ds20, ds14, and ds10. All of the boys eat a lot and they eat all of the time some days! I pack lunches for dh and the two younger boys every weekday. We get eggs from our chickens and I'm planting a nice garden, bigger than last year's. We eat over at my parents' house at least once per week, sometimes more. We also feed three dogs and seven birds.

  14. #14
    Registered User
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    352
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    7

    Default

    Our family is me, dh, 2 teens and 2 children. We spend $150-175 a week. We all eat breakfast and dinner at home. We pack lunches for 2 of the kids. I eat lunch at home most days and my husband takes something maybe 3 out of 5 days. I do moderate coupons. I don't buy many processed foods, but do buy SOME snack foods. I remember several years back when my budget was $50 a week. Then $75 a week. As our kids have grown and prices have gone up so has our grocery budget. My husband seemed kind of disgusted the other day when I told him what we spend on groceries, but really, I don't think we could do any better and eat healthily.

  15. #15
    Registered User peppermint66's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    99
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    8

    Default

    Family of 3 here, Me , DH and DS2.2 cats, 1 dog. $120 a week for all grocery, HBA, pets and paper products.We seldom eat out and when we do I use coupons for that. The coupons for grocery and paperstuffs in our area are not great, seldom double and mostly for products we never use.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Do you review your monthly bill statements...
    By MRAHoffman in forum General Chat
    Replies: 22
    Last Post: 06-10-2011, 02:49 PM
  2. How much is your monthly home phone bill?
    By PinkWolf in forum Frugal Living
    Replies: 43
    Last Post: 01-12-2008, 01:50 PM
  3. average monthly water bill????
    By MOMMYDEAREST in forum Utilities
    Replies: 32
    Last Post: 08-16-2006, 03:37 PM
  4. What is your monthly power bill and/or heating bill?
    By homesteadmamma in forum Utilities
    Replies: 17
    Last Post: 04-19-2006, 10:09 PM
  5. Replies: 21
    Last Post: 01-21-2005, 09:41 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •