$10 Weekly Menu Challenge - Take 2: $20 Windfall - Page 3
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55
  1. #31
    Registered User sabrelvssammy's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,683
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    12
    Rep Power
    40

    Default

    Quote Originally Posted by mamamia View Post
    Are we able to rely on the hebs and spices that anyone of us would ordinarily have on hand... S&P, basil, oregano, garlic and onion powder, cinnamon, etc.?

    Theresa

    thanks for another fun challenge! HUGS!
    Nope! You have picture that you have nothing in the house but what you bring home with your $10. No oils, spices, sugars, pepper....nothing. If you want them, you have to budget them in.

    “After the last tree has been cut down, after the last river has been poisoned, after the last fish has been caught.
    Only then will you find that money can't be eaten.”

    ~ Cree Indian Prophecy










  2. #32
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    4,641
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    43

    Default

    Quote Originally Posted by abeautifullife View Post
    I'm curious about how many fruits and veggies you could propagate at home this way. I could only think of two in a temperate climate (tomatoes and potatoes, though the potato that you use for eyes is one less that you can eat) and maybe pineapple in a tropical climate, though I have no experience with that. All of the easy to propagate stuff like lettuce, radishes, basil, etc, has to go to seed. Is there anything else that I'm missing?
    Peppers are easy to propagate from grocery store produce. I'm growing some sweet red bell peppers now. Hot peppers will grow too.

    Cucumbers and zuchini will grow *if* you can get a specimen big enough to have mature seeds. Also pumpkins, butternut and other hard squashes and melons. Melons are often hybridized though and may not grow true.

    Old garlic heads that have started to put out green shoots can be broken up into individual cloves and planted and they will each grow a new head.

    Sweet potatoes will grow like Irish potatoes, plant one and in 6 months you'll have several pounds ready to harvest.

    Then there's the world of beans, peas and grains, which I don't have a lot of experience with.

    Coincidentally, someone sent me this link this morning: http://www.nytimes.com/2011/02/24/ga...pagewanted=all
    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    You can't always get what you want
    But if you try sometimes you just might find
    You get what you need ~Rolling Stones

    A clean house is a sign of a wasted life. ~unknown

  3. #33
    Registered User
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,525
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Already have chives growing in a pot from last year but I would be looking for the wild onion grass to replant in a pot if I did not have any chives.

  4. #34
    Registered User Sophiasmama's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Alberta,Canada
    Age
    34
    Posts
    2,274
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

    Default

    Oh my that is hard...didn't go shopping yet cause I'm trying to figure out what to buy lol...if you can believe those udon noodle packets are 99 cents for 1.
    On Baby Step # 6 $18,670
    Mortgage pay off October 1 2014
    Proud supporter of Blessings In A Backpack and SPCA
    CrossFit lover

  5. #35
    Registered User my4littlebuffaloes's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    OH
    Posts
    1,663
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    I would stock up on baking supplies as they came up on sale. Flour, sugar, baking powder, salt. I think I would also buy a big bag of potatoes and hopefully some fruit/

    Also, would splurge on a whole chicken. You could eat for a week on a whole chicken and still have broth left for many more meals. You can boil the bones for broth time and time again and still get nutrition and flavor out of them.
    Jennifer

    ds 14
    dd 12
    ds 10
    dd 8

    My blog - www.gettingaheadblog.com


    Savings Challenge

    Furnace $0/$3000

    Family Reunion Beach Vacation $100/$3000

  6. #36
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    4,641
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    43

    Default

    Ok, on top of the $10 worth of lentils, ramen, eggs, frozen veg, etc from the other thread, this is what I would do:

    1. Take ~$5 and buy seeds for mint, basil, parsley and lettuce from the 10c rack at Ace, then get a dollar or two each of seed potatoes (.69c/lb) and sweet potatoes to plant. It will be many months before harvest, but the return on investment is good.

    2. With the remaining $15:

    tea 1.99
    sugar 1.88
    hot dogs 1.00
    buns .69
    veg oil .99
    flour 1.48
    baking soda .49
    salt .42
    2 onions ~.99
    12 Kool aid lemonade packets .96
    2 cans tomato 1.00
    sm bottle hot sauce .99

    and with the last $2 I would either get a bag of fruit from Aldi or I would get a bag of cheap pasta and some celery. Leaning toward the fruit.

    The hot dogs are a cheap meaty splurge and will make a couple of dinners. The lemonade I chose because it is sweet, but needs less sugar than regular drink mix. With the flour, soda and salt I can make biscuits or soda bread, with one of our eggs it can be pancakes and I can use caramelized sugar to make a syrup. Tomato, hot sauce, onion and oil are to make the lentils and rice more palatable for the remainder of the month.
    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    You can't always get what you want
    But if you try sometimes you just might find
    You get what you need ~Rolling Stones

    A clean house is a sign of a wasted life. ~unknown

  7. #37
    Registered User Rosebudget1's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Southern Coast of Maine
    Posts
    395
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    4

    Default

    This is a great thread! Love seeing what people come up with!

    I don't know enough yet but would be at my Family Dollar store for sure. They have food and nothing is over a dollar.

  8. #38
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    4,641
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    43

    Default

    Just be sure you know your prices. I have seen a lot of stuff at dollar stores that was, yes, only $1, but was selling for .49 or .69 at the regular grocery.
    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    You can't always get what you want
    But if you try sometimes you just might find
    You get what you need ~Rolling Stones

    A clean house is a sign of a wasted life. ~unknown

  9. #39
    Registered User
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    94
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Contrary Housewife View Post
    Peppers are easy to propagate from grocery store produce. I'm growing some sweet red bell peppers now. Hot peppers will grow too.

    Cucumbers and zuchini will grow *if* you can get a specimen big enough to have mature seeds. Also pumpkins, butternut and other hard squashes and melons. Melons are often hybridized though and may not grow true.

    Old garlic heads that have started to put out green shoots can be broken up into individual cloves and planted and they will each grow a new head.

    Sweet potatoes will grow like Irish potatoes, plant one and in 6 months you'll have several pounds ready to harvest.

    Then there's the world of beans, peas and grains, which I don't have a lot of experience with.

    Coincidentally, someone sent me this link this morning: http://www.nytimes.com/2011/02/24/ga...pagewanted=all
    Thanks for the advice! When I saw your comment on peppers, I felt a little silly - I've grown tons of peppers from seed and it should have come to mind before. But I had no idea you could grow sweet potatoes like regular potatoes, I'm going to try that!

  10. #40
    Registered User bookwormpeg's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Texas
    Posts
    403
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    9

    Default

    My weekly $10 would purchase oatmeal, bananas, one loaf bread, cheese, butter, jelly, 2 ramen noodles, 5# potatoes, one onion, 1# carrots, 2# rice, 1# beans, 18 eggs. With the extra $20 I would buy flour, sugar, bk. powder, bk soda, oil, yeast, ev. milk, salt and vanilla. That way I could make bread and baking powder biscuits. This week hot dogs are 3 for $1 so I would buy 3 packages. Would use one package for the next three weeks. Also would buy tomato sauce (6/$1) pasta (4/$1) parm. cheese $1, Jiffy Muffin mix 4/$1, 3 cans veggies $1, peanut butter cookie mix, another 2# of rice for $1, and a can of tomatoes .50. That would take the extra $20. Would give me a little stockpile for the coming weeks.

  11. #41
    Registered User Holly's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Upstate NY
    Age
    61
    Posts
    1,764
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    8
    Rep Power
    10

    Default

    well with the $20.00 I would go to the potato fearm up the road and get 50 kbs of potatoes for $15.00 and save the rest for a cheap peace of meat.
    Not sure about the $10.00 still thinking
    To be One With The Universe In Spirit, Mind and Body




    BEF $150/ $1000








    "Every achiever that I have ever met says, 'My life turned around when I began to believe in me.'"
    ~ Dr. Robert H. Schuller, Minister and Author~

  12. #42
    Registered User
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    IN
    Posts
    1,310
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    My home store has boneless, skinless, chicken breasts 3# for 4.99. I would take the 20 & buy 4 pkgs.
    Ali

  13. #43
    Registered User annymoll's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,255
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    18

    Default

    Extra 20 bucks so add to my weekly:

    *20 lbs long grain white enriched rice($5.00 at salvage store)
    *Vegetable broth cubes(.50 at salvage store)
    * Tumeric,salt,black pepper, chipolte chili pepper(.50 each at salvage store. Total:$2.00)
    *Wheat Groats for sprouting on counter.. Use as salad and for Vit C.(3 lbs for $2.50 at Amish grocer)
    *Wheat germ, Ground Flax.( One dollar each at salvage store. Total $2.00)
    *Local Honey(one lb at Amish grocer. $2.50)
    *Canned Salmon,two cans.($1.00 at salvage store.)
    *Saltine crackers(.50 at salvage store.)
    *Lemon juice bottle.(.50 at Salvage store.)
    *Peanut butterx2( $1.50 each at salvage store. Total-$3.00)

    *Flour,5 lbs($1.00 at salvage store.)
    *Baking powder(.50 at salvage store)
    *Italian Spice mix(.50 at Salvage store.)
    *Bunch bananas(.50 at Aldis)



    I have a wrist rocket and could pop off a squirrel easily with no ammo other than a rock. Most people have squirrels and rocks, even in inner cities.Surely this would be okay?
    Last edited by annymoll; 04-29-2012 at 01:16 PM.

  14. #44
    Registered User sabrelvssammy's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,683
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    12
    Rep Power
    40

    Default

    Quote Originally Posted by annymoll View Post

    I have a wrist rocket and could pop off a squirrel easily with no ammo other than a rock. Most people have squirrels and rocks, even in inner cities.Surely this would be okay?
    Nope, no fishing, or hunting of any kind. No roadkill either people ~haha... only foraging of wild edibles is allowed.

    “After the last tree has been cut down, after the last river has been poisoned, after the last fish has been caught.
    Only then will you find that money can't be eaten.”

    ~ Cree Indian Prophecy










  15. #45
    Moderator monkeywrangler71's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Nova Scotia
    Posts
    3,898
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    9
    Rep Power
    26

    Default

    Quote Originally Posted by sabrelvssammy View Post
    Nope - I have to disallow the fishing & hunting. I thought about it, but it would be an unfair advantage to those that did not have access to guns, forests, lakes... Everyone can get to a grocery (or something of the like). Sorry~
    Not everyone can get to a grocery store that sells food as cheaply as others. Isn't that an unfair advantage? A dozen eggs is $3 here, a bag of rice is $9.

    Why can't we all use whatever resource is available in our area, whether it be ridiculously low prices at the grocery store, or an abundance of squirrels?

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. $10 Weekly Menu Challenge ~ Take 3: Splurge
    By sabrelvssammy in forum General Chat
    Replies: 2
    Last Post: 05-03-2012, 02:10 PM
  2. $10 Weekly Menu Challenge -Take 3: 2-3 Ingredient Recipes
    By sabrelvssammy in forum General Chat
    Replies: 20
    Last Post: 04-29-2012, 09:50 PM
  3. Weekly Menu
    By Daisygirl in forum Meal planning
    Replies: 15
    Last Post: 10-20-2009, 10:22 PM
  4. Weekly menu 3/23
    By Daisygirl in forum Kitchen Basics
    Replies: 2
    Last Post: 03-24-2008, 08:31 AM
  5. Weekly Menu Feb 16
    By Daisygirl in forum Kitchen Basics
    Replies: 5
    Last Post: 02-19-2008, 08:46 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •