$25 a week grocery challenge - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Registered User Momto5RN's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2,053
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    21

    Default

    i think a key is also finding ways to get your fruits and veggies cheaper than at the grocery store- such distribution centers are often cold in winter- warm in summer their apples dont get machine shined/ waxed whatever it is they do but but we pay at least 1/2 if not 1/3 of what we would pay at a grocery for our veggies and we dont have to quick use them either because they arent a quick sale . ( not that i dont peek at that when i am in the store too)

    same as above with meats - i wont pay regular price for a meat ever - just cant do it for something that gets flushed a day or 2 later- it has to be on sale or a mark down and better yet both and i buy a bunch and stock the freezer .

    i dont think someone could do the challenge paying regular prices for items or if their family wants to have certain things they like ( here if its not on sale we dont get it until it is with one exception my husbands cereal he eats to prevent his diverticulosis from flaring )

    i think thats a part of the challenge also to help people get in the mindset of i can do this or that instead of paying full price for that .

  2. #17
    Registered User
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Prestonsburg, Kentucky, United States
    Age
    48
    Posts
    4,922
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    27

    Default

    not gonna lie here I think it will be hard for me grandma only eats frozen breakfast things and hubs is a sammie person .. but we will try.. March 1 will be posting how much things are per day

  3. #18
    Registered User FrabjousDay's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    487
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    7

    Default

    This seems doable at our house. The monthly benefit amount is only $20 more than I what I currently budget for groceries.

  4. #19
    Moderator nuisance26's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Colorado
    Posts
    8,513
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    51

    Default

    Quote Originally Posted by Lora88 View Post
    Really your doing wonderful I spend more than 31 a week just on dh lunches I honestly dont know where they get the numbers from but if you want to eat something besides processed food you have to spend more than that Dh and ds are big eaters (both skinny) at dinner we have a protein starch and at least two veggie sides you are so not doing that on 31.00 a week.
    ~Well thank you. I know not too many people are going to be able to go as low as I can. I would easily spend 25% more on food if I didn't have a freezer to store loss leaders in. The government isn't providing freezers that I know of so it makes sense that the benefit should be a little more to make up for no longer term storage options in people's homes.
    I equate the combined appetites in our home to two men and one woman. My kids are growing fast!
    I'm not a fan of processed foods so we rarely have any in the house. Yesterday we ate:
    B:homemade waffles with homemade syrup, bananas
    L:choice of
    leftover pork BBQ that I'd frozen
    leftover homemade pizza I'd frozen
    hamburgers that I ground at home from a chuck roast and made patties and frozen with the impulse addition of fresh cut fries
    S:apples with peanut butter
    D: pork and apple loaves(also home ground), homemade "fried" rice with onions & carrots
    Dessert: loaded oatmeal cookies
    No deprivation going on over here. Sunday is our "goodie" day. I make healthier stuff throughout the week and we indulge in quick things from the freezer to give me a break, and unplanned things like cookies and fries on Sundays. It makes me feel like a kid to make up quesadillas or brownies on a whim. Not the best for you but that's what the rest of the week is for. ~

  5. #20
    Registered User
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Prestonsburg, Kentucky, United States
    Age
    48
    Posts
    4,922
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    27

    Default

    well a budget for 3 would 351 so we will see ugh a feared here lol

  6. #21
    Registered User
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    NC
    Posts
    27
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Sounds like a deal, Ill start as soon as my EBT comes in.

  7. #22
    Registered User Domestic Gal's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Nebraska
    Posts
    1,527
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    55
    Rep Power
    12

    Default

    Wow I upped our budget in January to $300 for food only and
    according to my state I should be budgeting $122.69 per person. There are 4 of us in the home so $588 a month so I spend about 1/2 of that amount.

    I am in on this one but I am going to lower my monthly budget from $300 for food only to $200 this is the amount that I had budgeted before I raised it.
    So $50 month per person.
    I bought a lot of meat this month so I should be ok in that department. Have lots of veggies from the garden that need to be used up before the next garden season hits.
    DH and DD and DS take there lunch to work or school and I eat free at work so this is for all food consumed.

    Will have to work on the meal plan later. I only meal plan a week at a time.
    Debra
    Married to Michael
    Mom to
    Chassidy 26
    Tanner 21
    Johanna 17

  8. #23
    Registered User
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Prestonsburg, Kentucky, United States
    Age
    48
    Posts
    4,922
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    27

    Default

    3/1
    peanut butter sammie coffee me
    leftover oatmeal rasians and apples sugar and butter, coffee
    all bought on sale not even 2 bucks

    pork chops 1 1/2 lbs at 1.99 a lb so $3
    lazy instant pot 1
    not going to count butter spices, or cooking oil
    frozen veggie .79
    hubs want stove top $1
    ice tea to drink .40 cents


    unless I added wrong $ 8.19
    I really don't think I can do it..but this is good idea to keep track of spending..luck all

  9. #24
    Registered User pcaltman's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Virginia
    Posts
    829
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    5

    Default

    Bump,

    Just wanted to share this lady with you all. Look at her $25 shopping cart challenge. Love reading through her site. Very healthy stuff for cheap

    www.poorgirlseatswell.com
    Baby Step #1 - Done!!!!
    Baby Step #2 - Working on it (see below)
    Baby Step #3 - $937.88/$20,000
    Baby Step #4 - 2%
    Baby Step #5 - 4 kids Paying cash Son#1=4 of 8 payments year#3, Son#2=Fall paid in full
    Baby Step #6 - Home, Rental
    Baby Step #7 -

    401k Loan = $19791.50/$34000

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. December $25 Per Week Grocery Challenge
    By MomToTwoBoys in forum Money challenges
    Replies: 81
    Last Post: 12-06-2009, 10:23 PM
  2. Week-long Dirty Dozen Pyramid Challenge - Week 12!!
    By madhen in forum Home and family challenges
    Replies: 119
    Last Post: 11-14-2009, 07:54 PM
  3. $25 per week Grocery Challenge April 2009
    By Ciamak1020 in forum Money challenges
    Replies: 13
    Last Post: 04-03-2009, 06:12 PM
  4. November $25 a Week Grocery Challenge
    By fuzzybunny in forum Money challenges
    Replies: 218
    Last Post: 12-18-2008, 08:05 PM
  5. Replies: 18
    Last Post: 11-01-2004, 10:45 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •