$25 a week grocery challenge
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    4,384
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    42

    Default $25 a week grocery challenge

    I think it's time to resurrect this challenge. Who will join me?

    $25 is an arbitrary amount, that, a few years ago represented the average amount a person would get per week on food stamps. Well, food costs have gone up and so have benefits. Check this link to see what you might receive in your state: Avg Monthly Food Stamp Benefits - Kaiser State Health Facts

    For me my weekly amount per person is 31.75. Or 254 a month for the two of us.

    The challenge is to eat for 30 days on that amount per person. You can spend it however you like, weekly, all at once, or throughout the month. You can draw from your stockpile, but the majority of your meals should be from what you buy with the food stamp amount listed in the link above.

    Please post your shopping lists and menu plan. You can use this thread, or the FV blogs.

    The challenge begins March 1. Who's in?
    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    You can't always get what you want
    But if you try sometimes you just might find
    You get what you need ~Rolling Stones

    A clean house is a sign of a wasted life. ~unknown

  2. #2
    Registered User
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Prestonsburg, Kentucky, United States
    Age
    47
    Posts
    4,915
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    how does this work my freezer is full and am not purchasing much meat.. my pantry is also...try to explain to me..if u can

  3. #3
    Registered User MissouriAngel's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    MO
    Age
    39
    Posts
    53
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    3

    Default

    $508.20 a month!! I know we could do that without a doubt. I know I don't spend that much now. I'm not sure I'll join in on the challenge just yet since I'm still new to this menu thing. This would be foodstuffs before taxes right? Do the guidelines on what you can buy vary from state to state?

  4. #4
    Moderator nuisance26's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Colorado
    Posts
    8,447
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    49

    Default

    ~Mackerals! If I used that for a guide I'd more than double my food spending. NJ is $31 per person a week. I spend $14 per person a week.~
    ~Constance ~DH ~DS 11~DD 9 ~DD 3

  5. #5
    Registered User Momto5RN's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2,053
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    20

    Default

    25 a week x 6 of us who live at home ( wont count 20 yo dd who lives away butraids pantry on occasion ) = 150 a week
    150 a week x 4 weeks = 600

    my budget for monthly is 560 for a 4 week month so already doing it.

    i really dont meal plan that far ahead ( usually night before because things change so quickly ) and make based on what i have or what i found on sale .

    i can post my meals ( dinners mainly ) and what we had and what it cost us - kind of like i was doing on an earlier in the year post about frugal dinners .
    can post what i spent at store too since it starts in march

  6. #6
    Registered User Momto5RN's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2,053
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    20

    Default

    is this for food only also with the $ counted or paper beauty - cleaning etc too - i lump it into one in my budget but can take then out when i figure what i spent

  7. #7
    Registered User
    Join Date
    Jan 2002
    Location
    Missouri
    Age
    43
    Posts
    1,013
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    18

    Default

    Unbelievable. According to that chart, our family should go on welfare and receive food stamps..
    ~Dana~

  8. #8
    Registered User
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Prestonsburg, Kentucky, United States
    Age
    47
    Posts
    4,915
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    I didn't look but would like to participate I am stocked up on meat and have a full pantry so don't quite know how uhm..
    Hugs dana I didn't look but would have probably been there too ugh.

  9. #9
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    4,384
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    42

    Default

    Oheoh's momma, you can "shop" from your pantry and stockpile, instead of the store. Do you have an idea of how much you paid for things you already have?

    I know a lot of you already have very thrifty grocery budgets, but for those who don't this is a good way to try tightening it up a bit.
    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    You can't always get what you want
    But if you try sometimes you just might find
    You get what you need ~Rolling Stones

    A clean house is a sign of a wasted life. ~unknown

  10. #10
    Registered User
    Join Date
    Jan 2011
    Age
    71
    Posts
    426
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    8

    Default

    No brainer here. I only budget $200 a month for the two of us and food stamps would be $252.66 a month. Only 4 days left in February and I've spent $127.98. I'll probably spend another $20.00 for this month. January was $172.00.

  11. #11
    Registered User MaryCarney's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lebanon, Indiana
    Posts
    1,743
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    7
    Rep Power
    19

    Default

    $526.64 - easy-peasy!

  12. #12
    Registered User Lora88's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    new jersey
    Posts
    999
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    12

    Default

    Quote Originally Posted by nuisance26 View Post
    ~Mackerals! If I used that for a guide I'd more than double my food spending. NJ is $31 per person a week. I spend $14 per person a week.~
    Really your doing wonderful I spend more than 31 a week just on dh lunches I honestly dont know where they get the numbers from but if you want to eat something besides processed food you have to spend more than that Dh and ds are big eaters (both skinny) at dinner we have a protein starch and at least two veggie sides you are so not doing that on 31.00 a week.
    Married to Manny 25 years
    Self-employed with our own property management business E3 property solutions
    4 kids Rob Tom Jen Manny jr

    2 great inlaws Kelly and Jason

    a big bernese mt dog and a fluffy pomerian Loki and Foxy my fur babies

  13. #13
    Registered User
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Prestonsburg, Kentucky, United States
    Age
    47
    Posts
    4,915
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    i think I do.. so will try.. breakfast and lunch is my budget buster.....

  14. #14
    Registered User Sumacaroni's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Los Angeles CA
    Posts
    839
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    6

    Default

    We'd get $580 for 5 people per month - wow. Our records show $458 per month was last year's grocery spending average.

  15. #15
    Registered User Momto5RN's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2,053
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    20

    Default

    since many on food stamps have kids and the kids can get the free lunches - i dont know if i would count lunches personally but there are ways to use leftovers and low cost things to make a healthy lunch so it doesnt cost 30$ a week just for lunches .

    and again saying if you have a low budget you have to be eating processed food when people on this site have proven over and over again thats not the fact for them . pet peeve sorry . yeah the people on TV crazy couponing and buying alot of junk is out there but thats a small part of frugalness and many arent so much frugal as just love couponing .

    in my opinion i have found processed foods cost more when you get to a family my size . IE see below

    a lb of pasta elbow mac ( 58c on sale and well stocked up when on sale that low )
    a jar of pasta sauce - ( 99 on sale same as above and no its not homemade but i dont consider it highly processed food )

    lb of ground beef - bought in 3 lb family pack on sake for 1.99lb -( 6$ ) but had a 2$ off coupon so 4$ so 1.33 a lb.

    1.33+ 99+ 59=2.91 for main course for 6 and we usually have leftovers too

    i dont even know what hamburger helper costs now a days but i would need about 4 boxes to make enough for my family ( never did get how one of those boxes fed 4 people anyway )
    Last edited by Momto5RN; 02-26-2012 at 02:23 PM. Reason: forgot a word

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. December $25 Per Week Grocery Challenge
    By MomToTwoBoys in forum Money challenges
    Replies: 81
    Last Post: 12-06-2009, 10:23 PM
  2. Week-long Dirty Dozen Pyramid Challenge - Week 12!!
    By madhen in forum Home and family challenges
    Replies: 119
    Last Post: 11-14-2009, 07:54 PM
  3. $25 per week Grocery Challenge April 2009
    By Ciamak1020 in forum Money challenges
    Replies: 13
    Last Post: 04-03-2009, 06:12 PM
  4. November $25 a Week Grocery Challenge
    By fuzzybunny in forum Money challenges
    Replies: 218
    Last Post: 12-18-2008, 08:05 PM
  5. Replies: 18
    Last Post: 11-01-2004, 10:45 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •