November $25 a Week Grocery Challenge - Page 6
Page 6 of 15 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast
Results 76 to 90 of 219
  1. #76
    Moderator YankeeMom's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Northern NY
    Posts
    9,446
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    35

    Default

    I don't plan on breaking down per meal. I'm just going to post what we spend on food during the month of November and what we eat. I don't have the time or the patience to figure out per serving, per meal, etc.

  2. #77
    Registered User sunshine's Avatar
    Join Date
    Feb 2002
    Location
    central midwest
    Age
    53
    Posts
    7,796
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    56
    Rep Power
    34

    Default

    I'm sorry -- guess I was doing it wrong. . . I'll not do the price per meal anymore.

  3. #78
    Inactive
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    582
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Sunshine, I'd love it if you continue doing that. You're not doing it "wrong" and I think it's helpful!!!

  4. #79
    Registered User khjmom's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    304
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    18
    Rep Power
    11

    Default

    I am so excited about my first shopping trip for this challenge. I have $100 per week for groceries according to the challenge rules. I am also using this amount to cover any health and beauty, paper products and cleaners that are needed. For $97 I was able to buy enough groceries for the week's menu, and several items that will last the month.
    This week's menu:
    Sunday - BBQ chicken (just purchased sauce, chicken is from stockpile)
    mashed potatos (stockpile)
    green peas (stockpile)
    rolls (purchased)
    Monday - Spaghetti (purchased sauce & hamburger meat, noodles from stockpile)
    toast (purchased)
    Tuesday - baked mac and cheese (purchased)
    green beans (stockpile)
    rolls (purchased)
    Wednesday - fried chicken (stockpile)
    rice (stockpile)
    corn (stockpile)
    Thursday - hamburgers (purchased buns and meat)
    chips (purchased)
    Friday - paid for meals ($12/4 meals) for away football game the band feeds their kids at this game due to big time rivalry
    Saturday - Hamburger gravy (purchased meat)
    rice (stockpile)
    peas (stockpile)

    We also purchased alot of snack items, that will be used in lunches along with leftovers from the week. They include poptarts (on sale), crackers, peanut butter and a variety of apples and bananas. I purchased bisquick (for pancake breakfasts),laundry detergent,deoderant, shampoo, dish soap, trash bags and toilet tissue that will last the month. I purchased the following for my stockpile...tomato sauce, peas and corn. I feel really good about this!

    I also wanted to add that there were more grocery items purchased, like cheese, soda (we are cutting back), syrup and such. I just didn't list everything. There is also enough hamburger meat for some meals next week along with plenty of chicken.
    I do admire those who can break down the cost of each meal. I wish I had them time and patience for doing that.
    Last edited by khjmom; 11-02-2008 at 04:12 PM.

  5. #80
    Registered User Domestic Gal's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Nebraska
    Posts
    1,527
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    55
    Rep Power
    11

    Default

    I am keeping track of how much is coming from the stockpile and how much is being spent. But if the package is open it is not being counted as it was opened in October.

    Nov. 1 meals
    Breakfast
    DS had cream of wheat opened in pantry
    The rest had fried potatoes with onion, peppers and sausage.
    DD had fried ham with hers.
    Breakfast cost was .0 as everything was already opened and peppers and onions were from garden.

    Lunch
    DS and DH had nothing
    I had leftover stew and opened some corn chips from stockpile
    DD had a easy mac from stockpile

    Lunch cost was
    Corn chips $1.27 stockpile
    Easy mac. .25 after coupon stockpile
    Total $1.52

    Dinner
    DD when to a sleepover and ate there
    DS had leftover stew
    DH and I went out. Used a B1G1 coupon was $12.00
    Total for Dinner $12.00

    Total for day 1
    Stockpile $1.52/$200
    Budgeted money $12/$200

    Nov. 2
    Breakfast
    DH had coffee
    DS had toast opened in pantry
    DD had cereal opened in pantry
    ME I had a muffin baked this a.m. from opened stockpile items and coffee
    Cost for breakfast .0

    Lunch
    I had leftover stroganoff and opened soda.
    DH took leftovers (will ask to see if he opened anything new)
    DS did not eat ate late breakfast
    DD did not eat ate late breakfast
    Total for lunch .0

    Dinner will be
    Pork Tenderloin $5.90
    Squash $1.42
    Sweet potatoes .58
    Leftover green beens from Friday .0
    Cinn. Swirl cake .88 for cake mix, .44 for pudding. Rest of stuff was already opened.
    Total for Dinner 10.22

    I also did some baking today and opened some new things.

    Opened from pantry
    5# flour $1.58
    vinegar .24 after coupon
    milk $1.00
    Total pantry items opened $2.82

    Total stockpile for day $13.04
    Budget money for day .0
    Total stockpile for month $14.56/$200
    Budget money for month $12/$200
    Debra
    Married to Michael
    Mom to
    Chassidy 26
    Tanner 21
    Johanna 17

  6. #81
    Registered User sunshine's Avatar
    Join Date
    Feb 2002
    Location
    central midwest
    Age
    53
    Posts
    7,796
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    56
    Rep Power
    34

    Default

    I went grocery shopping yesterday and got:

    6 bananas
    head of green cabbage
    4 Healthy Choice microwave dinners for my mom
    5 lbs flour
    2 cans beans and weenies
    OJ concentrate

    Total spent: $19.09

    I'm having to change my diet in the midst of all this , due to some health issues.

  7. #82
    Registered User qsaver704's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    North Carolina
    Posts
    1,430
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    9
    Rep Power
    9

    Default I will try

    OK. Here I go.
    My family is me, my DH and 2 year old son. It seems like he would not need $25 a week, but I am still leaving it at $300 a month.

    Nov. 1

    breakfast-none
    lunch-
    pork chops-reduced (can't remember price, part of a big pack)
    green beans-free from mom's garden
    cooked potatoes- about$1
    tea
    juice

    dinner
    fried fish$2
    homemade fries about $0.50
    mac n cheese 1.50
    tea
    soda

    snack
    halloween candy
    ALL FROM STOCKPILE

    Nov 2nd

    breakfast
    1/2 banana each .30
    leftover fruit cocktail .25

    lunch
    leftover fish and fries free
    halloween candy free

    dinner
    DH:little smokies in bbq sauce -reduced 2.69, .40 sauce
    leftover beans, mac n cheese
    ME and DS: 2 flour tortillias and refried beans with cheese about .75


    ALL FROM STOCKPILE

    total so far $0 of 300.00

  8. #83
    Registered User brainyblonde's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    suburbs of Baltimore, MD
    Posts
    1,158
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    10

    Default

    Quote Originally Posted by sunshine View Post
    Hmmmm - - I always used coupons when we got food stamps, and I see others using them as well. And some farmer's markets can take credit cards, and food stamps -- in fact my niece gets a discount at the Farmer's Market near her, if she uses her LINK card there.
    Yep, this is true. Clients are encouraged to use coupons to stretch their foods stamps.

    Our county provides low income elderly coupon booklets for Farmers' Markets at the beginning of the season to encourage healthy eating.

  9. #84
    Registered User joyofsix's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    IN
    Age
    51
    Posts
    2,018
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    20

    Default

    I wanted to join and then figured out that I'd have to increase my budget soooo I guess I"ll just read along.
    Mom to Emma, Spencer, Connor, Lily,Fletcher, Amelia and Adeline.

    Mortgage $0
    EF 3 mo income barring
    anymore emergencies

  10. #85
    Registered User
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Virginia, USA
    Age
    29
    Posts
    373
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    2
    Rep Power
    8

    Default

    Hi! Just thought I'd let everyone know that I ran out of bread and attempted to make a homemade loaf - which didn't cook completely... so I went to the store and bought clearance bread... I got 2 loaves (of good quality stuff) for $2.15. So that was added to my total in my signature.

    I do agree with the person who said that shopping for one person seems like it'll be harder than shopping for a lot of people... With more money, $5 one way or the other doesn't make a big difference... but with only $100 for a month, that does change things.

    On the other hand, the poster who said planning is the way to deal with this is also probably right..

    For me, a single gal, I am right now planning on trying to spend about $25 a week. This fits in well with my life right now. Unfortunately a lot of my "stockpile" foods are running out all at the same time... I need to get margerine, flour, yeast, olive oil, and peanut butter very soon. Those alone would cost me around $10 I think (I'm guessing here). That would leave me w/only $15 for the rest of the week. Plus I'll need to get jelly or jam soon as well. And after this week I'm out of meat in my freezer to use (I seldom eat meat) so there's that to consider as well...

    I do think the answer to this is to plan really really well and spend most of your budget on the first trip. Then on the other trips only to spend a small amount on basics - a gallon of milk, fruits, etc.

    Unfortunately I'm not in the habit of shopping 1 big shop a month anymore.. I am used to planning only a week at a time. I don't buy convenience foods very often (though I do for snacks/lunches sometimes).. and I don't eat meat too much. I drink lots of milk, but am working to change that since it's so expensive now.

    Don't worry, I'm still determined to make it on $100 for the month! If all else fails I can eat noodles every day... I know how to make several cheap, yummy, pretty healthy meals out of that.

    My other thing about all this is that I don't want to buy premade meals. For instance.. if Hamburger Helper goes on sale for $1 a box, I don't want to buy a bunch of it and eat that all the time. Prepackaged stuff like that has too much salt.

    I think maybe after this month I might stick to the budget and try to plan for the whole month... instead of just a week at a time. I might also try to keep my overall budget at $100 and use the extra that I used to spend on groceries on stocking up on things... I don't have room for a huge stockpile (I only have a studio apartment) but I could do better if I stocked up on cereal when it's really cheap or peanut butter, etc. If I spend more now (now being December) than I will be able to eat cheaper later, for instance when my fiance moves here from Germany and we have to both eat and live off of only my income (he can't work for the first several months due to visa issues).

    Alright. Enough rambling. I worked today and am putting off cleaning my apartment. And I spend all day alone at work mostly and live alone (with my cat) at home, so I feel like I haven't talked to anyone really today.

    I enjoy reading everyone's meals! Go Team!

  11. #86
    Registered User Starlight9803's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Southern VA
    Age
    35
    Posts
    956
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    8

    Default

    I'm also not going to be listing my costs per serving. Too tedious for me. No shopping so far this month. Meals below are all from things already in the house:
    Breakfast: oatmeal with bananas for kids, l/o sausage biscuits for DH and I
    Lunch: PB&J sandwhiches for kids, bologna for DH, small salad for me
    Dinner: chicken casserole, l/o sugar snap peas, and sliced peaches
    Snacks: kids each picked out 2 pieces of candy from their halloween stockpile
    Starlight
    mama to: dd (15) and ds (10) and a surprise on the way!!
    married to DH for 17 years

  12. #87
    Registered User sunshine's Avatar
    Join Date
    Feb 2002
    Location
    central midwest
    Age
    53
    Posts
    7,796
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    56
    Rep Power
    34

    Default

    Quote Originally Posted by joyofsix View Post
    I wanted to join and then figured out that I'd have to increase my budget soooo I guess I"ll just read along.
    My weekly budget is generally $60 for the 3 of us, and I'm keeping that and lowering it, if I can - even with Thanksgiving, my son and his family coming for 2 weeks, etc.

  13. #88
    Registered User Wendy99's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Canada
    Posts
    1,069
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    9

    Default

    Quote Originally Posted by sunshine View Post
    I'm sorry -- guess I was doing it wrong. . . I'll not do the price per meal anymore.
    Oh please don't stop I love seeing the price per meal!!
    Wendy

    Goals:
    1. BEF COMPLETE
    2. Debt OWE $4374.81 / $6026.38 ($1651.57 less than where we started!!)
    3. FFEF $1000.00 / $10,000.00
    (Murphy has visited us)

    Challenges:
    1. 2012 Fling: 501 / 2012


    Working towards Romans 13:8

  14. #89
    Inactive
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    582
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Today, except for some soda and cheetos *cringe*, we ate completely out of what we already had at home:

    No breakfast
    Microwave shrimp meals/baked shrimp for lunch, along with cheetos and soda
    Dinner was a Hamburger Helper with green beans
    Dessert drink: Lime-frappy-thingy. Just some lime juice, water, ice, and sugar blended together. Very tasty.

  15. #90
    Registered User qsaver704's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    North Carolina
    Posts
    1,430
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    9
    Rep Power
    9

    Default

    Nov. 3rd for me:

    Breakfast
    me-none DS- cereal (stockpile) $0
    Lunch
    leftover mac n cheese, little smokies, and green beans$0
    Dinner
    chicken pot pie (stockpile) $0

    Went shopping:
    Mt. Dews,10@.79, 7.90
    pie crust 1.79
    hotdogs-reduced 2 @ 1.47, 2.94
    juice-2 @ 2.99, 5.98
    milk, free with coupon

    TOTAL: 20.86
    month total 20.86/300.00

Page 6 of 15 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast

Similar Threads

  1. November Grocery Challenge
    By nuisance26 in forum Money challenges
    Replies: 109
    Last Post: 12-03-2006, 01:09 AM
  2. My grocery challenge for November
    By mom22grls in forum Money challenges
    Replies: 76
    Last Post: 12-02-2005, 10:22 PM
  3. November grocery challenge
    By homesteadmamma in forum Money challenges
    Replies: 101
    Last Post: 11-30-2004, 12:17 PM
  4. Grocery Challenge for November!
    By guest2 in forum Money challenges
    Replies: 57
    Last Post: 11-29-2003, 09:45 PM
  5. Grocery Challenge - November
    By aylasmommy in forum Money challenges
    Replies: 60
    Last Post: 11-26-2002, 05:56 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •