$30 weekly grocery list and menu ideas...neat ideas...can we add to it?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Registered User MRAHoffman's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Grand Rapids, MI
    Posts
    258
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    10

    Exclamation $30 weekly grocery list and menu ideas...neat ideas...can we add to it?

    While trying to figure out how to stretch my $20 for groceries this week (to keep with my challenge), I found this site and thought I would post. Do you think we can add ideas? Take care and God bless.

    http://www.heart4home.net/30perweek.htm

    Here's a $20 a week list?

    http://www.amitymama.com/vb/househol...cery-list.html
    Last edited by MRAHoffman; 01-31-2009 at 10:59 AM.
    Rhonda

    Mother to 12 yo Tony

    2013 Lose-A-Pound-A-Week Challenge 0/52
    Change Jar and Penny Challenge (Vacation) ?
    2013 Debt Reduction Challenge 0/?
    2013 0/$25($75) Weekly OR Grocery Budget Reduct Challenge 0/578.75
    2013 Project Done A Month Challenge 0/12
    No Spend Challenge 0/365
    Self Image Challenge 0/365
    2013 Eating Out No More Challenge 0/12
    Emergency Fund Challenge (Bill) 0/11,570.48, (Personal) 0/5,408.96









    ......

  2. #2
    Registered User elphie's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Somewhere over the rainbow...
    Posts
    945
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    15

    Default

    I posting a link to these sites on another forum I belong to... those ladies just can't believe our grocery/cleaning/hba budget is $250 a month. Most of them are pretty much doubling or even tripling that for families of 4-6 and they are baffled. Some of them keep bringing up that they don't like rice and beans even though I've told them several times we eat meat all the time and only have a meatless meal once a month, if that (my dh is a meat and potatoes guy, if it was up to me we'd be doing meatless Mondays). Maybe these links will help them see the light.

  3. #3
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,119
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    41

    Default

    I looked at the shopping list on the $30 menu. The prices in my area looked to be atleast twice what they have listed
    Last edited by imagine; 01-31-2009 at 01:41 PM.

  4. #4
    Registered User i.m.cheap's Avatar
    Join Date
    Jul 2002
    Location
    Kansas
    Age
    53
    Posts
    3,346
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    Quote Originally Posted by imagine View Post
    I looked at the shopping list on the $30 menu. The prices in my area looked to be atleast twice what they have listed
    Two pounds of hamburger for $1.98?
    Two gallons of milk for $3.98?
    Five pounds of apples for $3.00?

    Wow, I wish I could find prices like that. I am afraid this list is a little dated.

  5. #5
    Registered User ahmom's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    245
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    8

    Default

    thanks. It's dated but a good starting point.

  6. #6
    Registered User Marie78's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Central NY
    Age
    36
    Posts
    3,373
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    2
    Rep Power
    13

    Default

    Quote Originally Posted by imagine View Post
    I looked at the shopping list on the $30 menu. The prices in my area looked to be atleast twice what they have listed
    I noticed the same thing with the prices. I can barely find one pound of ground beef for under $4 lately. This list would run me closer to $60, probably more.

  7. #7
    Moderator baxjul's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    W. Central Florida
    Posts
    10,774
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    Quote Originally Posted by imagine View Post
    I looked at the shopping list on the $30 menu. The prices in my area looked to be atleast twice what they have listed
    That's what I was thinking about my prices also. Although, I can see where it would be cheaper! I may give this a try!


    June grocery challenge $114.99/$400

  8. #8
    Registered User NewLeaf's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Virginia
    Age
    48
    Posts
    1,156
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    I could do this. I think its a great idea

  9. #9
    Registered User thesightofoneself's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    florida
    Posts
    2,398
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    13
    Rep Power
    13

    Default

    for those of you that know me, i vote on oatmeal!

    kindness is unlimited

    fling: 0000/2012


    2012 Goal: get out of debt
    debt: about 10,000 | owed: about 10,200

    homesteading skill-a-month challenge: january/february/march - hydroponics ; april - solar heater

  10. #10
    Registered User Ashie06's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    158
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    7

    Default

    good post my ideas
    -eggs and toast
    -pancakes
    -canned soup/grilled cheese
    -chili/cheese hot-dogs
    -meatless spag. and canned corn
    -yellow rice and chicken

    not sure how much more you could get b/c i don't have exact prices but you'd need to buy:
    -bread [$1.04 at walmart]
    -eggs [$1.44 at walmart, .99 at aldi's]
    -pancake mix
    -canned soup [.49 at save-a-lot, .58 at walmart]
    -sliced cheese
    -canned chili
    -hot dog weiners
    [use the bread for "buns" and sliced cheese for the chili chs hot dogs]
    -kool-aid to drink [assuming you had sugar]
    -spag noodles [.92 at walmart]
    -spag sauce [$2.34 at walmart,prego]
    -canned corn [.39 at aldi's]
    -bag frozen chicken legs [3.99 at aldi's] OR whole fryer chicken [$2.89 at savealot]


    you'd be buying generic of course, on all
    Last edited by Ashie06; 02-09-2009 at 08:50 PM.

  11. #11
    Registered User sabrelvssammy's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,702
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    12
    Rep Power
    40

    Default

    it says right beside the menu list that this article was written in 1999 but bought back due to popular demand....could explain the rise in prices....

  12. #12
    Registered User Ashie06's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    158
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    7

    Default

    Quote Originally Posted by sabrelvssammy View Post
    it says right beside the menu list that this article was written in 1999 but bought back due to popular demand....could explain the rise in prices....
    i miss the '99 prices lol

    the 2nd link is more helpful
    Last edited by Ashie06; 02-09-2009 at 08:51 PM.

  13. #13
    Registered User mommy4ever's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Western Canada
    Posts
    3,239
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    158
    Rep Power
    18

    Default

    Shopping List
    5 lbs all purpose flour .89
    5 lbs sugar 1.89
    2 cartons eggs 1.78
    l lb cheddar cheese 3.00
    2 gallons milk 3.98
    2 lbs regular margarine 1.68
    2 lbs hamburger 1.98
    1 lb lunch meat 1.29
    3 28oz cans tomato sauce 2.67 (may want some Italian ones)
    10 lbs potatoes 1.79
    5 lbs carrots 1.29
    5 lbs apples, medium size 3.00
    1 cabbage .60
    2 lbs dry navy beans .60
    2 lbs elbow macaroni 1.00
    1 lb spaghetti .50
    1 yeast 3 pack 1.29


    I have all those ingredients in my house right now! My price... probably about the same give or take a little because I buy in bulk and when on sale. I don't buy my bread buy bake it.

    I'd add onion or garlic.

    I am going to assume that you have some food in the house, and likely a good amount of the things listed. Why don't we start with what you HAVE, and see what can be added to that with your $20. That would make more sense.
    Mom to 4 wonderful kiddos. Homeschooling mom
    • FFEF 2/6months
    • Retirement savings to start
    • Mortgage


    DEBT, n. An ingenious substitute for the chain and whip of the slave driver.
    - Ambrose Bierce






  14. #14
    Registered User TigerGirl1226's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Louisiana
    Posts
    1,342
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    I see carrots and I find them to be a wonderful way to stretch stuff out. I shred them in spaghetti and they double the bulkiness of it making it seem meatier. Also, good for stews and carrot and raisin salad.

  15. #15
    Registered User
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    1,494
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

    Default

    I use ground turkey instead of hamburger. Even with today's prices it is under $4/lb.
    Steph


    FY 2014
    7/25 books read this year
    10/20 no spend days for April

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. grocery list and Menu plan for may 2012
    By oheoh's momma in forum Food challenges
    Replies: 6
    Last Post: 05-04-2012, 08:47 PM
  2. Neat Site for Halloween ideas
    By cmu in forum Halloween
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2005, 02:01 PM
  3. $30 Weekly Grocery List and Menu Ideas
    By Mom23boys in forum Frugal Living
    Replies: 14
    Last Post: 02-07-2004, 10:43 AM
  4. Want some neat recycled clothing ideas?
    By Kristina Katarina in forum Sewing
    Replies: 6
    Last Post: 06-08-2003, 05:02 PM
  5. More weekly menu ideas
    By mustang80 in forum Meal planning
    Replies: 4
    Last Post: 06-19-2002, 04:20 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •