hot process vs cold process - questions
Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Registered User
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    U.S.
    Posts
    26
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Question hot process vs cold process - questions

    I enjoy making melt and pour soaps but have also been interested in making the "old fashioned" way. Can someone who has done both answer the following...
    is making it from scratch more expensive to make or less?
    What is the difference in the quality of the soap between the methods?
    Do any chain stores sell lye?
    Thanks!

  2. #2
    Registered User cab54's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    NW Ohio
    Age
    60
    Posts
    4,296
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    25

    Default

    I have not been able to find lye anywhere near me anymore. (they're hiding it from meth lab folks)

    I have started ordering it from this soapmaking co.

    http://www.snowdriftfarm.com/

    Scan down the list on the left of page till you come to Lye and potash. You will want SODIUM hydroxide, not potassium.

    May I recommend the book "The Handmade Soap Book, by Melinda Coss.

  3. #3
    Registered User magaka's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ohio
    Posts
    49
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by NaturalJo View Post
    I enjoy making melt and pour soaps but have also been interested in making the "old fashioned" way. Can someone who has done both answer the following...
    is making it from scratch more expensive to make or less?
    What is the difference in the quality of the soap between the methods?
    Do any chain stores sell lye?
    Thanks!
    I am guessing you mean melt & pour vs "old fashioned"? Because Hot process is more for liquid soap, from my understanding and then cold process is the bar soap....I am just learning on this subject and have been reading.

    I too wonder about the cost of making it and if it is frugal along with healthier. It seems to me that the melt & Pour would not end up being very frugal as far as from buying already made soap at the store-but might be "healthier"? And I can find online prices to be lower, but then when you add shipping it goes way too far.

    I have been told that you can buy lye at Lowes and Home Depot, but have not made it to the store yet to confirm for myself. I am interested to see what all responses you receive on the costs though!

  4. #4
    Registered User zakity's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    near Portland, Oregon
    Age
    44
    Posts
    2,927
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    I found lye in the plumbing department at Ace. It was near the stuff that you use to clean out the drains.
    Beak-1996, Toad-1998, and Q-1998
    House payments left: 0

  5. #5
    Registered User peanut's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Canadian prairies
    Posts
    13,958
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    51
    Rep Power
    56

    Default

    I know this thread is old, but I just checked it and wanted to say the melt and pour soaps seem to run about $3 a bar. We had an initial investment of about $50 for everything for DD#2 when she got into traditional soapmaking five years ago. We are still getting soap from those supplies. So yeah, I'd say it's cheaper. We had several dozen bars from the supplies so far.

    I found Lye in the laundry detergent aisle when we bought it. Also in the drug store. But I haven't bought any in a couple of years...

    What I'm curious about is whether anyone's tried to reclaim their own lye by leaching out wood ashes? Now that would be an interesting experiment!

    Jean
    Last edited by peanut; 09-01-2008 at 07:17 PM.

  6. #6
    Master Dollar Stretcher madhen's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    California
    Posts
    17,545
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    427
    Rep Power
    91

    Default

    I just made some soap the old way, and I got my lye at Ace, as well. You can also get it on-line at Essential Depot.

    I have a relatively current book about soap-making, and it estimates the cost of making it the old fashioned way, not counting the initial investment of equipment (molds and such) at approx .82/bar.
    DH aka Mad Hen
    (http://mad-hen-creations.blogspot.com/)

    Every time you spend money, you're casting a vote for the kind of world you want. Anna Lappe

Similar Threads

  1. Soy Milk Improved Process.
    By Durgan in forum Homesteading and gardening
    Replies: 4
    Last Post: 12-17-2011, 08:33 AM
  2. Replies: 9
    Last Post: 04-20-2009, 01:41 PM
  3. About the whole Hair Salon process?
    By Ironmom in forum Health and beauty
    Replies: 4
    Last Post: 03-29-2007, 01:42 AM
  4. instructions for cold process soapmaking
    By Sara Noel in forum Soapmaking
    Replies: 1
    Last Post: 09-28-2004, 03:08 PM
  5. My decluttering process is going well...
    By simplemom in forum Home Environment
    Replies: 10
    Last Post: 09-20-2004, 09:00 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •