QUESTION: How do you figure out the price per ounce (or other unit)?
Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Registered User Jessesbride's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Yukon, OK
    Age
    39
    Posts
    457
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    9

    Default QUESTION: How do you figure out the price per ounce (or other unit)?

    IN otherwords, the math equation needed to figure it out! I've been looking all over the internet & I'm just not fingding it! All I'm finding is that we need to use it & we need to teach our kids it, but NONE that explain it! I use to know, but now can't remember! HELP! Thanks!

    Kim

  2. #2
    Founder Sara Noel's Avatar
    Join Date
    Apr 2001
    Location
    Michigan
    Age
    45
    Posts
    19,023
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    10
    Rep Power
    10

    Default

    Here's an excerpt from an article I wrote about 7 years ago...hope it helps

    An example: Cereal is sold different sizes.
    • The 14-ounce box is $2.60.
    • The 20-ounce box is $3.50.
    • The 2-pound (32-ounce) box is $5.00
    Which one is the best buy? Unit pricing helps. (In this case, the unit price is the price per ounce)


    To figure the unit price, divide the price by the number of units (in this example, it's the number of ounces).
    • The unit price for the 14-ounce box is $.19 cents per ounce ($2.60/14).
    • The unit price for the 20-ounce box is $.18 cents per ounce ($3.50/20).
    • The unit price for the 2-pound box is $.16 cents per ounce (2 pounds = 32 ounces, $5.00/32).
    Compare the unit price of each package. Which costs less per unit? In this example, the 20-ounce package is the best buy because it costs less per ounce. Foods that cost less per unit are not always the better buy. The biggest size is not a good buy if you cannot consume it before it goes bad, or if you canít properly store it.
    Follow me on Twitter!


    Follow me on:
    Pinterest


    ďA monumental event can happen any day." --Peale
    "Leap and the net will appear.Ē --John Burroughs

    Would the child you once were be inspired by the adult you've become?

  3. #3
    Registered User Jessesbride's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Yukon, OK
    Age
    39
    Posts
    457
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    9

    Default

    Thank you Sara!

    I couldn't remember the equation... & we'd been shopping more at Walmart (& they have the price figured out for you) for months b/c it was closer to us than anything else (except Sam's of course!) & since we've moved in Oct. we have at least 6 diff stores (incl. walmart supercenter & neighborhood store & a sam's! lol) & not all of them have the unit price!

  4. #4
    Moderator monkeywrangler71's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Nova Scotia
    Posts
    3,898
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    9
    Rep Power
    27

    Default

    Quote Originally Posted by Jessesbride View Post
    Thank you Sara!

    I couldn't remember the equation... & we'd been shopping more at Walmart (& they have the price figured out for you) for months b/c it was closer to us than anything else (except Sam's of course!) & since we've moved in Oct. we have at least 6 diff stores (incl. walmart supercenter & neighborhood store & a sam's! lol) & not all of them have the unit price!

    Funny, all the groceries stores here have the unit price on the shelf, except Walmart. I just came from there and had to do it all in my head.

  5. #5
    Registered User Christa's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Portland, OR
    Posts
    140
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    7

    Default

    I use the calculator on my cell phone: price divided by the number of ounces.

Similar Threads

  1. Unit Price Calculator
    By Lady_V in forum Just Tips
    Replies: 3
    Last Post: 03-21-2011, 08:57 AM
  2. Help me figure out an asking price...
    By Missy in forum Supplemental Income, Small Business
    Replies: 2
    Last Post: 01-29-2007, 12:46 PM
  3. unit price shopping
    By forestdale in forum Frugal Living
    Replies: 1
    Last Post: 09-06-2005, 10:57 AM
  4. Ok I won the power unit but I have another question re: ebay
    By PrairieRose in forum Secondhand Shopping
    Replies: 3
    Last Post: 03-03-2003, 05:47 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •