OMG...fruit prices!
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Registered User
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    IN
    Posts
    1,289
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Unhappy OMG...fruit prices!

    I just paid 5.99 for watermelon @ our home store. Went to Walmart..a jar of their unsweeten applesauce 1.68 to 1.98. 30c in a week.
    The apples really got hit this spring in MI. What is everyone paying for fruit? Am I the only one who thinks bananas turn brown so VERY
    quick? I'm thinking about checking out the prices on school size cans of applesauce & seeing if it's cheaper. (freezing portions after opening)
    My rhubarb did awful this year & was able to put up only 4qt. Never have I seen rhubarb not do well.
    I look out my window & see the corn just drying up. By gosh, I worry about food prices. How are familes going to feed their kids?
    Now I'm just writing random thoughts..so I'll quit. Who would have thought 6$ for a watermelon??
    Ali

  2. #2
    Registered User frugalfranny's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    PNW in summer---SW in wnter.
    Posts
    12,986
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    65

    Default

    Needed the warning...........will be heading to the store for produce later today or tomorrow.

    I don't buy a LOT of bananas in the summer..........try to go for the other summer fruit that I won't be able to get in the winter.

    My rhubarb is ALWAYS one thing that does quite well and I have given a LOT LESS of it away this year...........eating more of it right away as some of the other fruit is so high.

    The cherry price is what is putting me in shock right now..........YEOW!!! Haven't been out to our orchard area yet to check prices.........usually more, but fresher, for sure!

    I was really disappointed when my strawberries didn't do well.............have to 'hang in there' until next year.

  3. #3
    Registered User
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,525
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Really is frustrating when trying to eat fresh produce. I try to scope out the manager's specials for produce. Sometimes can get some really good deals.

  4. #4
    Registered User Spirit Deer's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Boundary Waters, Minnesota
    Posts
    8,727
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    52

    Default

    How many pounds of watermelon was that for that price? Was it on sale?

    We try to buy on sale.

    Some stuff has been nuts. $5/pound for honeycrisp apples. Why? Crazy. I did get red delicious apples for $1.50/pound but those were not on sale.

    Cherries this week: $2/pound.
    Cantaloupe: .70/pound.
    Watermelon (seedless): .50/pound.
    Bananas: .60/pound.
    Mangos: .90 each.
    Grapes: $2/pound.
    Strawberries: $1.88/pound.

    Not real bad for our area.

    I refuse to compromise on buying fresh produce, although I try to plan meals using what's on sale. For me right now, I feel like I don't have a choice. It's either lose the extra weight or have stomach surgery. I'm willing to pay almost anything to avoid stomach surgery. Buying high-priced produce still seems like a small price to pay to avoid surgery I don't want and won't need if I stay on the course I'm on now.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    “Anything you cannot relinquish when it has outlived its usefulness possesses you.” -Mildred Lisette Norman
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  5. #5
    Registered User
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    92
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Ali Lee View Post
    I just paid 5.99 for watermelon @ our home store. Went to Walmart..a jar of their unsweeten applesauce 1.68 to 1.98. 30c in a week.
    The apples really got hit this spring in MI. What is everyone paying for fruit? Am I the only one who thinks bananas turn brown so VERY
    quick? I'm thinking about checking out the prices on school size cans of applesauce & seeing if it's cheaper. (freezing portions after opening)
    My rhubarb did awful this year & was able to put up only 4qt. Never have I seen rhubarb not do well.
    I look out my window & see the corn just drying up. By gosh, I worry about food prices. How are familes going to feed their kids?
    Now I'm just writing random thoughts..so I'll quit. Who would have thought 6$ for a watermelon??
    Midwest produce prices are very high this year b/c of the drought. I'm here too and I'm scared. In terms of produce, I've been trying to buy grapes because they seem the cheapest for the volume (apples are like gold here too), but I'm still paying $1.50/lb at least for grapes. Watermelons are $5/melon for small melons, so we've stopped buying them. And the sweet corn even is expensive. Usually during this time of year I can get an ear of sweet corn for no more than $.25, usually more like $.15 - $.20. This year we've only got the frozen stuff from FL...it's $.50/ear. That's just unheard of for IL. We're trying so hard to save money for food because it's the only choice we have - food prices are only going to keep going up.

  6. #6
    Moderator ladytoysdream's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Central NY
    Posts
    2,624
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    25

    Default

    We been paying 4.99 each for watermelons.
    Not sure the price for apples, but the farmers here locally got hard hit, due to a very warm spring too early, then a major frost. The apple crop is going to be very short this year.
    A local U pick farm, has no peaches this year. Their main crop. I picked blue berries there today. $ 2.35 a pound. Which translates
    to $ 4 a quart, and then to figure gas in, which adds another $ 1 to the quart price. And I was in the fields 2 hrs, and then my travel time. Pricey blueberries, was my conclusion. I do have some in the freezer from last year. I will be using those for jam sometime soon.

    The weather has not been kind to local farmers this year so far. We need rain real bad.
    --------My signature--------
    The economy is now uncharted waters... grab a oar and start rowing. ~~
    Put the frog in pot, turn up the heat real slow, and the frog doesn't hop out. And by the time he realizes, he should , it's too late... think about it.

  7. #7
    Registered User Spirit Deer's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Boundary Waters, Minnesota
    Posts
    8,727
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    52

    Default

    Again, how much do the $5 watermelons weigh? Ours usually come in at about ten pounds each. Fifty cents per pound does not seem like a horrible price for fresh fruit, even if it's higher than it used to be.

    One of our apple trees is loaded with apples. We probably won't get any of them, between the coons, bears, and deer.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    “Anything you cannot relinquish when it has outlived its usefulness possesses you.” -Mildred Lisette Norman
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  8. #8
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    4,382
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    42

    Default

    I don't buy whole melons because they are too big for our fridge, but I can get fresh, iced quarters for .59 per pound.

    Locally: cherries, peaches, nectarines, plums all 1.99/lb. Corn has been 2 or 3 for $1, a little high for mid summer (in the past it has been 4 or even 6 for $1) and today they did not even have any in the store.

    1lb strawberries 2 for $4. Grapes 1.29 (not a sale price). Oranges 1.88. Little bitty packages of berries 2/$5 (normal price). Aldi had blueberries for 1.29 a pint the last two weeks and I have been getting those. Looks like they have them again this week and cherries at that price, too. Aldi strawberries are .99, I'll have to see if they are any good.
    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    You can't always get what you want
    But if you try sometimes you just might find
    You get what you need ~Rolling Stones

    A clean house is a sign of a wasted life. ~unknown

  9. #9
    Registered User Spirit Deer's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Boundary Waters, Minnesota
    Posts
    8,727
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    52

    Default

    I store watermelon by cutting a slice off and sitting the melon cut side up in a big bowl, then put plastic wrap on the cut part. It keeps really well that way and fits in the fridge.

    Produce is expensive but what we've been getting up here is really nice stuff, some of the best we've seen in several years. It hurts a little less to pay the higher prices when it's good stuff.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    “Anything you cannot relinquish when it has outlived its usefulness possesses you.” -Mildred Lisette Norman
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  10. #10
    Registered User momof42003's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Eugene, OR
    Age
    42
    Posts
    1,885
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    5
    Rep Power
    12

    Default

    Our watermelon is 38 cents a pound, bananas are 52 cents a pound, canteloupe 58 cents a pound, cherries 1.98, rainier cherries 4.98 a pound, grapes 1.98 a pound, apples are 92 cents a pound and lower, corn is 38 cents each or 3/1.00..... Not bad prices I guess. It is scarey to see what they might go to though. Good luck!

  11. #11
    Registered User
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    IN
    Posts
    1,289
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Default

    I live in the severe drought area..yes & that's in IN!! I just think, in my lifetime, paying 6$ for a watermelon!! I got 2, gal size, ziplok bags of watermelon-I don't know how many #'s. Walmart had them for 3$ but they actually look shriveled. Stores are getting a headstart on raising apple prices. It's not fall yet!!! At this time of the year I buy a.s. not apples.
    Don't get me started on the price of peanut butter! Who would have thought? Used to be a cheap & healthy sandwich for your kids.
    What are families feeding their kids??
    And the price of gas???? I know it's down.. but who would have thought -?- we're paying over 3$ for gas in the USA?
    I guess the honeymoon is over. Whew... I feel better now LOL.
    Ali

  12. #12
    Registered User Spirit Deer's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Boundary Waters, Minnesota
    Posts
    8,727
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    52

    Default

    I'm finishing off a huge hunk of watermelon for my lunch. That'll be the last of it. It's not on sale this week, and thanks to this discussion, now I'm thinking about what I might have to pay if I want some more for next week. We'll see. Maybe something on sale will look good instead.

    I hate the rising prices too, but I still think, compared to many places in the world, we have it pretty darn good. A lot of places, the people pay a much higher percentage of their incomes for food and fuel and other necessities. Yeah, it's an adjustment, but I'm confident we'll all make that adjustment and come out just fine in the long run.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    “Anything you cannot relinquish when it has outlived its usefulness possesses you.” -Mildred Lisette Norman
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  13. #13
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    4,382
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    42

    Default

    Watermelons were $5.99 at the store this morning. I weighed one, they were about basketball sized and came in at 8.5lbs. That's about 70c per lb. The sign said they were $1 off, too.

    I went to Aldi and got strawberries @.99/lb and blueberries for 1.29/pint.
    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    You can't always get what you want
    But if you try sometimes you just might find
    You get what you need ~Rolling Stones

    A clean house is a sign of a wasted life. ~unknown

  14. #14
    Registered User wunsagin's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,638
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    9

    Default

    our local grocery store has seedless watermelon for 2.99 ea, that's been the price for almost 4wks.
    this week peaches are .99lb
    rainier cherries 2.99lb
    strawberries 1.50lb, I bought 6 pounds a couple of weeks ago when they were .95lb and froze them.
    Terry

    Apr grocery 169.81/217.00
    Apr coupon 23.65
    YTD grocery 849.47
    YTD coupon 252.09


    New Recipe 4/24
    Items repurposed
    Twenty wishes 0/20


    as of 4-16

    1. clean/organize linen closet 2. organize/purge medicine cabinet 3. make at least one new recipe a month 0/12 4. learn to make 3 items from scratch 5. tame kitchen freezer 6. read To Kill A Mockingbird 7. watch Gone With The Wind 8. limit on-line game time to 30mins a day 9. write a letter monthly to MIL 10. make AND mail Christmas cards 11. repurpose 3 old items into something new 12. participate in monthly photo hunt 13. make 1 rag quilt 14. use exercise bike 4x wk 15. lose 3lbs a month 16. make work plan for camper 17. learn to back-up camper 18. participate in 1 SOTF get-together 19. complete dental work needed 20. say I Love You to loved ones daily

    Personal challenge, 5 A Day
    put away, throw away, give away
    at least 5 items a day

  15. #15
    Registered User Spirit Deer's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Boundary Waters, Minnesota
    Posts
    8,727
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    52

    Default

    I'd love $3 watermelons! We can get the little personal one-serving size ones for that once in a while.

    We live at the end of the road, literally, so a big share of the grocery costs here are for shipping. It's a price we pay for living in the boonies, but it's so worth it to live in one of the prettiest areas in the country.

    Prices also go up here in the summer and then down again in the fall.

    I feel we're lucky to have two stores so there's competition to help keep prices down, and also that both stores are very nice for a town of less than 4,000 people.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    “Anything you cannot relinquish when it has outlived its usefulness possesses you.” -Mildred Lisette Norman
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 03-20-2010, 02:33 PM
  2. food prices not dropping like gas prices
    By rosey7415 in forum Frugal Living
    Replies: 20
    Last Post: 11-04-2008, 03:47 PM
  3. Do you have fruit trees/fruit bushes?
    By brenda67 in forum Homesteading and gardening
    Replies: 36
    Last Post: 02-19-2008, 06:51 PM
  4. What fruit do you eat right now?
    By my4littlebuffaloes in forum Frugal Living
    Replies: 42
    Last Post: 01-30-2008, 11:01 AM
  5. What fruit are you?
    By daddys3chicks in forum General Chat
    Replies: 21
    Last Post: 01-28-2006, 11:22 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •