Apple prices?
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40

Thread: Apple prices?

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    1,472
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    20

    Default Apple prices?

    Is it just me or apples high this fall? I bought a 3 lb. bag of Gala apples at our commissary for $2.99. This seems high to me like the price didn't fall for being in season or am I confused on the season of apples?

  2. #2
    Registered User justpeachy92's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    North Carolina
    Posts
    1,296
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    I agree with you they are high, our closest grocery store hasn't had them less then $4 for a 3 pound bag. I was looking online for orchards to go pick my own, because of where I live I would have to travel 3hours into Va. The orchards that are in NC that have websites are saying they don't have apples this year because of a late frost we got in the spring, though the drought we are in probably plays a part in the lack of apples also.

  3. #3
    Registered User YankeeMom's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Northern NY
    Posts
    9,446
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    42

    Default

    NY's apple harvest has been wonderful.

    Recently I got gala apples for 69c/lb. So for 3lbs it would be $2.07 not a whole lot less than what you paid.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4

    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    108
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    My husband came home from the store the other day and I was looking at the reciept. It showed he paid $1.69 for red delicious apples. It normally is $1.29 or around that price!

  6. #5
    Registered User mom2three's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    618
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    Weird. I am in Southwestern Ontario (Canada) and two weeks ago I paid 49 cents/lb for glas from the US while the going rate fr pick your own was 70 cents/lb! Glas usually go from 99-1.69/lb.

  7. #6
    Registered User
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,214
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    23

    Default

    They have been pretty high here as well. On sale you can find them around a $1 per pound but regular prices are $1.49 to $1.79... and we go thru a lot of apples....

  8. #7

    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    275
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default commisary

    AIr force paula. do you find the commisary worth it. Do you think it would be worth my time buying for one... I havent been to commisary since i got booted out the army. i have only been to maxwell px once. I probadly should go more often. Apples at PuBLIX have been terrible. like i have seen some over 2 dollars a pound. the galas were the cheapest last week at walmart. i think 99 cents a pound. My favorite is the braeburn. I love them or granny smith.

  9. #8
    Registered User Neeley's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    HERE, in my house
    Posts
    4,726
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    The average price I have been paying is $1.99/lb for the green granny smith ones(the only kind my rabbit will eat). Sometimes I can find them for $1.29/lb, but not too often.

  10. #9
    Registered User sdrjeolsen's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    CO
    Posts
    2,263
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    19

    Default

    They've been on sale here for 1.49, reg. 1.79. That is high to me. I used to get them on sale for .99 on a regular basis, sometimes even less.

  11. #10

    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,659
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    I can get them for .99 at the produce store, but they're grade B. Still taste great, though. We had the red delicious and galas on sale at our store for .99 last week. This week they're $1.29.

    I haven't checked bag apples yet.

  12. #11

    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    275
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default midnigt snack

    A big fat apple is usuallly my midnight snack before i go to bed. SO i dont buy the bags cause they look like little bitty apples most of the time and i want a big one. HEY i guess i could cut up two since i do that anyway. and i could trick myself into thinking i had a big one. DUH> I learning everyday. I havent learned like this since kindergarten

  13. #12
    Registered User lisettelovebug's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    upstate NY
    Age
    44
    Posts
    820
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    2
    Rep Power
    15

    Default

    We have a little store here that is a Shurfine.. and they have local apples for 69 cents a pound - gotta love that!! Otherwise, we usually pay $1.50 and up. I usually only buy at $1.19 a pound or less.

  14. #13
    Registered User frugalfriend's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    CO
    Posts
    2,583
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    Oh how I miss Food 4 Less in California! Great prices on produce. They often had apples for 3 lbs./$1.00, or sometimes a little more. Here the cheapest they ever seem to go is .99 cents a lb., and not that often. We go through a lot of apples.

  15. #14

    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    437
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    I got the biggest and most beautiful Fuji apples yesterday at Kroger for $1.18 lb...I've never seen apples this nice, they are as big as your head! I've never seen apples that pretty and tasty at our commissary, especially at that price.

  16. #15

    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    81
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    We took the kids apple picking about a week ago and paid .40 cents a lb because a lot of the apples took hail damage. Bought 5 big bags and have been making desserts and yesterday froze 1/2 of what we had left. We still have 2 bags to deal with!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. apple jelly with apple juice?
    By Tater in forum Apples
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2005, 08:10 PM
  2. Replies: 6
    Last Post: 09-12-2004, 01:07 PM
  3. Replies: 2
    Last Post: 11-18-2003, 07:09 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •