Calculations and Alternatives [Archive] - Frugal Village Forums

View Full Version : Calculations and Alternatives



  1. "Shed Home"
  2. Coffee vs. Tea
  3. How I save money on milk, eggs, butter and bread
  4. Scrambles - cost calculation
  5. Frozen pancakes
  6. My cost per meal calculations project
  7. 100 Grand bar homemade vs store bought
  8. Canned tuna
  9. Receipt comparisons Aug 2011 and Aug 2012 ( prices a year later)
  10. Doing the math...on laundry detergent.
  11. Living off grid...and other questions
  12. Cafeteria breakfast and lunch= good deal money x time?
  13. Swiffer sweeper refills
  14. Mail vs Move the box myself
  15. Oil Lamps Vs Electric
  16. Frugal Gas Calc
  17. Chili's Texas Cheese Fries vs. DIY
  18. Budgeted utility bill
  19. mg/day for 10 gb/month??
  20. Sliced cornbeef vs fresh cook yourself corned beef
  21. Sales tax savings
  22. Burgers: Eating Out vs. Cooking at Home
  23. Does a double roll TP = two single rolls?
  24. I'm going a little bit green by accident
  25. gourmet popcorn vs home made
  26. If you don't use paper towels.....
  27. straight talk at walmart is the cheaper alternative to other cell phone providers.
  28. Jitterbug phone service
  29. Magicjack
  30. Need advice on financial decision
  31. Anyone have an alternative to single-serving drink mixes?
  32. Fabric Softener...
  33. $5 a quart applesauce
  34. I thought I'd found a benchmark, but DH says
  35. Dollar Tree French Fries..
  36. Pressure cooker vs regular cooking?
  37. Cost of boughten bread VS. Cost of homemade bread
  38. change money markets for .60 percent more?
  39. Chocolate Chunk Cookie Mix in a Jar
  40. HM bisquick/jiffy mix??
  41. Anyway to turn powder Cascade into Gel?
  42. Turkey Math
  43. The Cost of Convenience
  44. Bisquick Shake 'n Pour Pancake Mix
  45. Making your own flour vs buying it prepackaged?
  46. Angel food Ministeries box and Aldi's
  47. Homemade Body Wash recipe...
  48. Is there anything else could do to save more?
  49. Cost per 1c of all-purpose flour
  50. Energy Use Calculation website...
  51. Stove Topped Popcorn vs A Big Bag of Plain Chips
  52. Unhealthy Food vs Cost of Health
  53. Peanut Butter - plain/crunchy
  54. Baking Calculations?
  55. Instead of expensive carpet cleaner soap..
  56. Britta waterfilters / Amy D. moment
  57. Maxium Savings
  58. Use This Instead of...
  59. Bulk spices vs prepackaged spices?
  60. Is it better to go to a farmer's market at the beginning or end?
  61. bar soap vs. body wash
  62. Pound puppy vs Purebred puppy
  63. Rice Crispy Treats
  64. SPAM surprise
  65. HM White Bread Calculation
  66. The cost of kitchen garbage bags....
  67. Comparison for HM Prestain
  68. Satellite Internet VS Dial Up
  69. Dried Beans vs. Canned Beans
  70. Angel food box calculating
  71. Helpful site when doing calculations
  72. Electric razor-v-razor and shaving cream
  73. calculating the cost per unit
  74. Baby Formula - Powder vs Ready to Feed
  75. Homemade Jello vs. Premade jello cups
  76. Homemade pizza vs take out
  77. applesauce jar vs. individual snack cups
  78. paper towels vs. wash cloths
  79. new forum
  80. Homemade cocoa mix
  81. The cost of homemade laundry detergent