Third trip for the month - Blogs - Frugal Village Forums
View RSS Feed

madhen

Third trip for the month

Rate this Entry
by , 07-26-2009 at 01:12 PM (2552 Views)
Okay, total was $114.76. I'm still doing well, staying under budget, but here goes:

Half and Half $2.99
Raisins $3.99
Canning lids $3.99
Half pint jars $20.98
Frozen corn (on sale/6 lbs) $6.98
Sure-Gel (2 boxes) $6.58
Yogurt (on sale/6 containers) $3.60
Frozen blueberries $8.15
Spring mix (lettuce) $3.99
Dry mustard (on sale/4 containers) $15.16
Pine nuts (organic/bulk/.76 lbs) $15.19
Labels $3.18
Sunflower seeds (organic/raw/bulk/1.47 lbs) $2.93
Walnuts (bulk/.63 lbs) $4.40
Bananas (on sale/20.09 lbs) $7.84
Potato chips (1 bag) $2.49

I think I did well this trip. The only junk food was the potato chips. No sushi this time!! I want credit for that!!

The raisins and walnuts are for zucchini bread, as I am trying to find ways to use up some surplus.

The canning jars/lids/mustard/Sure-Gel/labels are for canning purposes. I wanted to make some more nectarine mustard, and the dry mustard was on sale. I wish I could find that stuff in bulk, as one container doesn't even have enough for a full recipe. Also going to use up that last watermelon to make up some more jelly.

Yogurt and Half-and-Half are staples.

Bananas were on sale for .39/lb!!! That is rare here, as they are usually $1.09/lb. These were in bags marked as "ripe" (although quite a few were still green). I have peeled and frozen the really ripe ones, and they will be reconstituted as soymilk smoothies down the road.

The blueberries and corn are for the chickens.

The pine nuts and sunflower seeds are for the parrots.

The lettuce is bunny food.

Submit "Third trip for the month" to Facebook Submit "Third trip for the month" to Tweet This Submit "Third trip for the month" to Digg Submit "Third trip for the month" to del.icio.us Submit "Third trip for the month" to StumbleUpon Submit "Third trip for the month" to Google

Comments

  1. Debbie-cat's Avatar
    Wow, your canning supplies are really expensive where you live!
  2. madhen's Avatar
    Well, it was for two cases of each, so the price is actually half of what is posted, per case.
  3. fixer's Avatar
    Quote Originally Posted by Debbie-cat
    Wow, your canning supplies are really expensive where you live!
    I thought the very same thing. How many jars and lids did you buy? Oops we posted simultaneously. Jinx!!!
    Updated 07-26-2009 at 03:52 PM by fixer
  4. madhen's Avatar
    I should mention that one of the cases was also the fancy wide-mouth half-pint jars. I like them better than the standard jars.
  5. fixer's Avatar
    Quote Originally Posted by madhen
    I should mention that one of the cases was also the fancy wide-mouth half-pint jars. I like them better than the standard jars.
    Wide mouth jars rule. I have a few narrow mouth that are avoided at all costs.
  6. madhen's Avatar
    Great minds think alike....