Menu plan from sale ads at the grocery - Blogs - Frugal Village Forums
View RSS Feed

sunshine

Menu plan from sale ads at the grocery

Rate this Entry
by , 01-09-2010 at 01:51 PM (3472 Views)
We garden/can/dehydrate/freeze/hunt/fish for a lot of our foods. So many say you can not eat frugally, yet be healthy. This isn't perfect as far as healthy, but it's better than most I've seen posted around the net. I included some "treats" and some convenience foods to make it more realistic for most people.

I created a menu from this week's sale items. I live in central IL, so I used our local ads from Meijer's, County Market, and Shop-N-Save. Many of the items are probably cheaper at Aldi's, but I didn't have a complete, current price list for them. This is for one person only. There will be items left over for next week, or items for other family members .

The shopping list:

4 lb bag of oranges - $1.99
gallon milk - $1.98
cantaloupe - $2.00
10 lb bag of potatoes - $1.99
24 oz. cottage cheese - $1.39
3 lbs. onions - .99
1 lb pasta - .99
frozen pizza - $2
3 grapefruits - .96
11 oz Lays potato chips -$1.87
10 oz. frozen strawberries - .88
1 lb pork roast - .98
6 English muffins - .99
1 lb boneless skinless chicken breasts - $1.79
8 oz. shredded cheese - $1.19
1/2 gal ice cream - $1.49
one bunch celery - .98
one head cauliflower - $2
1 lb. ground chuck - $1.69
1 can Healthy Choice soup - .88
one, 16 oz loaf whole wheat bread - .99
3 cucumbers - $2
1 can tuna - .69
1 lb lunch meat - $1.29
1 head cabbage - $1.59
48 oz. tomato juice - .77
1 doz. eggs - $1.29
24 oz. oatmeal - $1.49

I did not include purchasing spices, flour, sugar or oil/butter.


Breakfasts:
eggs/toast/orange .20/.16/.16 = .52
oatmeal/cantaloupe .07/.25 - .32
omelet with onions/celery/small bit of lunch meat .20/.12/.10 = .32
English muffin/egg/sprinkle of cheese/ grapefruit .17/.10/.16 = .43

Lunches:
lunch meat sandwiches/chips .12/.17/.19 = .48
tuna melt (tuna/cottage, cheese, shredded cheese on English muffin or toast), celery sticks .35/.10/.17/.10 = .72
cabbage soup (shredded cabbage, onions, tomato juice), cantelope, cottage cheese .13/.12/.13/.25/.25=.88
leftovers - varies

Suppers:

pork roast, potatoes, cucumber/celery - .25/.16/.22/.10 = .73
baked chicken breasts, cheese cauliflower, strawberries/ice cream .44/.25/.10/.22/.10 = $1.11
pizza, slaw (made with cabbage, onions, blended cottage cheese, thinned with milk), orange/grapefruit cup .50/.35/.16 =$1.01 total
hamburger, onion rings, Healthy choice soup .42/.15/.44 = 1.01
baked potato, hamburger/cottage cheese topping, cucumber slices, strawberries/ice cream .17/.21/.12/.22/.22/.10 = .88
hash (hamburger/onions/potatoes/milk), celery au gratin .42/.10/.12/.10/.25 = .99
leftover pork roast with pasta, cauliflower/cucumber/celery salad .25/.12/.12/.06/.10 - .65

Depending on how you mix/match the meals you can eat well, for under $2/day. . . This is assuming you have very little in your pantry/freezer/fridge. . . .

Submit "Menu plan from sale ads at the grocery" to Facebook Submit "Menu plan from sale ads at the grocery" to Tweet This Submit "Menu plan from sale ads at the grocery" to Digg Submit "Menu plan from sale ads at the grocery" to del.icio.us Submit "Menu plan from sale ads at the grocery" to StumbleUpon Submit "Menu plan from sale ads at the grocery" to Google

Categories
Uncategorized

Comments

  1. frugal-fannie's Avatar
    good job on the menu and breakdown of cost.