Receipt comparisons Aug 2011 and Aug 2012 ( prices a year later) - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    I will look when I have time.

    I do know off the top of my head eggs were 89 cents a dozen this week and gasoline has been cheaper that the prices in the first post.

    There are also somethings on the list that we no longer buy.

  2. #17
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    Quote Originally Posted by imagine View Post
    I save receipts ( I love to look back)

    Here are my actual receipt comparisons from Aug 2011 and Aug 2012

    same brand/ same size / sale to sale and regular to regular compared

    Item --- 2011 price ---> 2012 price

    Peanut butter ---$4.98 ---> $6.44
    100% whole wheat --$1.50 --->$1.33
    Small tomato sauce --.34 --->.33
    Spaghetti sauce --$1.33 ---> $1.33
    Butter a pound ---$2.79 --->$2.29
    Gallon of 2% milk ---$2.94 --->$3.26
    Bag of shredded cheese ---$9.24 --->$7.83
    Hamburger buns ---.79 ----> .79
    3 pounds of bone[less chicken breast --$5.49 ---> $5.49
    Dial bar soap 2 pack ( sale price) -- .88 ---->.88
    5 qt vanilla ice cream ---$4.99--->$4.99
    Cream of chicken soap ---.69 --->.69
    Ranch dressing --$1.50 ---> $1.60
    Soda generic 2 liter --.59 ---> .69
    Cottage cheese $1.99 ---> $1.99
    Cream cheese $1.29 ---> $1.19
    Ground beef bulk sale -- $1.98 a lb --->$2.39 a lb
    egg a dozen lowest price of the month -- .89 --->.99
    gasoline --$3.47 a gallon ---> $3.53 a gallon
    fresh strawberries sale--- .99 a pound ---> .99

    lean ground beef bulk sale $2.89

    Hambuger buns - 69 cents


    Co-pay at doctors the same as last year. cost of prescriptions same as last year. Cost of health insurance up a bit.
    here are my 2016 prices from my receipts

    eggs 79 cents a dozen

    gallon of milk $1.29

    gallon of gas $1.55

    3 pounds frozen boneless chicken breast $5.79

    tomato sauce ( no salt added) 44 cents

    tomato paste 33 cents

    bag of shredded cheese ( 2 pound same brand and size as 2011 and 2012) -$7.94

    pound of strawberries 99 cents

    ranch - $1.29

    pound butter $2.99

    !00% whole wheat bread $1.33

  3. #18
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    eddited to add more to 2016 post instead of here

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #19
    Registered User
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Mississippi
    Posts
    1,831
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Default

    Thanks! Interesting to see that the price of some items has come back down - way down, like milk.

    I was looking at old posts and was curious to see any changes.
    2021 Goals:

    January - Fruit Trees
    February - Insulate and moisture barrier in the crawl space and insulation in the attic
    March - Metal Roof installed and gutters
    Dig a pond - check into grant money
    New goat fencing - check into grant money

  6. #20
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    Lean ground beef $2.89
    And buns 69 cents in the quote are actually 2016 prices not sure how they ended up in the quote

  7. #21
    Registered User
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Ohio
    Age
    46
    Posts
    460
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

    Default

    holy cow...are these sales prices? I don't see prices this low. Are we talking 90% lean beef ?

  8. #22
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    Yes 90% lean beef and it was a three times a year sale. It is called a bulk sale but they let you buy as much or as little as you want basically.

    Lean pork was 1.59 or 1.89 depending on the cut. We also bought some of that. 1.29 of you get a small bone in it.



    Most of the other things are just the prices as the store

  9. #23
    Moderator nuisance26's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Colorado
    Posts
    8,714
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    57

    Default

    ~Your prices are a lot lower than mine too, but I find that gas prices are pretty closely tied to food prices. And those are tied into income. Basic cost-of-living stuff right?

    Your gas is 75% of the current national average($2.09). My gas cost is just at or a few pennies below the national average. So you're generally paying 25% less for food than I am.

    Chicken, cheese and bread are the same here, but everything else on your list is much less than we would pay even on a big sale. Milk goes on sale for $2 a gallon. It's been ages since a $1 doz egg sale. They're usually $3. Butter is $3 on sale. Lean ground beef on sale never drops below $3.50. Cheapest ever for strawberries was $1.50lb and they usually limit to 2 per customer, but I was lucky to get some at the farmer's market across town for that price without limits. But then I have to factor in driving an extra 20 miles.~

  10. #24
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    I checked at the store today.

    regular ground beef 73% lean is for sale for $1.99

    Chicken thighs 49 cents a pound

  11. #25
    Registered User
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Mississippi
    Posts
    1,831
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Default

    That's a great price for chicken thighs. 2 weeks ago the local store had whole chickens on sale for 39 cents a pound.
    2021 Goals:

    January - Fruit Trees
    February - Insulate and moisture barrier in the crawl space and insulation in the attic
    March - Metal Roof installed and gutters
    Dig a pond - check into grant money
    New goat fencing - check into grant money

  12. #26
    Registered User NikoSan999's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Florida
    Posts
    9,916
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    59

    Default

    Here ..

    milk / 3.59
    eggs / 2.69
    chicken breasts boneless-skinless / 1.99
    80/20 hamburger 3.79 if lucky
    90/10 burger / least 5 lb
    gas / 2.19 gallon
    strawberries / 2.00 quart on sale
    ranch / (depends on brand ) 3.00??? more or less
    Bank of America is THE godfather of Hell with Wells Fargo running neck and neck. When the world ends the only things that will be left are cockroaches, Walmart, Wells Fargo and Bank of America. Not necessarily in that order. The order remains to be seen.

    Challenges
    Coupon/Sales Challenge Feb
    $8.00

    Grocery Challenge/Feb
    Goal $250.00
    Total $33.55

    Eat Out No More Feb
    Goal 20
    Accomp/8

    No Spend Challenge/Feb
    Goal 20
    Accomp 4

    Change Jar 2020
    $

    Christmas Fund 2020
    $

  13. #27
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    Forgot hamburger buns tan to the local store. Hot dog buns were 1.39 for white buns store brand. They had some name brand buns for up to $4 a bag.

    I was surprised at the prices as I was use to 69 cents a bag.

    This is on the same town, just a different store them I normally shop at. Although the it is where I buy my meat on sale. Best meat in town.

  14. #28
    Registered User Jeanna's Avatar
    Join Date
    Jun 2002
    Location
    North Carolina
    Age
    55
    Posts
    1,824
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    22

    Default

    These prices are really low compared to here. I just got groceries and paid $2.89 (sale) ground beef/chuck, Milk is $2.80, Gas is $2.29, 1 pound of store brand shredded cheese $4.28. I have a build a menu subscription and the prices they put out for Walmart are much lower than my Walmart. I don't live close to an aldi's or much of anything. We have BI-LO, Ingles, and Walmart here.

  15. #29
    Registered User earlybird's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    921
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    18

    Default

    Very interesting thread. I keep my receipts for the month but then I go thru them and toss. I think I might start keeping a few of the bigger grocery receipts to do a yearly check on prices. I do know that prices seem to be climbing in my area. Eggs were on sale for 99 cents dozen around Easter but not since. I don't know about meat prices as I only buy
    markdown meat.

    Might be fun to keep a one sale flyer for each month just to compare.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Petrol Prices 31st of August 2012
    By Rona in forum Frugal Europeans
    Replies: 12
    Last Post: 09-13-2012, 09:06 AM
  2. Gas prices here what they were a year ago
    By imagine in forum General Chat
    Replies: 5
    Last Post: 05-22-2012, 04:37 PM
  3. 2011 > 2012 stickies
    By Russ in forum General Chat
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-2012, 11:15 AM
  4. Grocery price comparisons
    By panhera in forum Frugal Living
    Replies: 5
    Last Post: 03-12-2008, 07:56 AM
  5. budget travel comparisons
    By Sara Noel in forum Vacations and Travel
    Replies: 2
    Last Post: 07-31-2005, 01:06 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •