What does your family spend in groceries a month - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Registered User TheRootedNomad's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Lost in thought
    Age
    49
    Posts
    3,394
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    10
    Rep Power
    24

    Default

    I'm not a Canadian either .... much further south. This thread screamed at me though. I was always REALLY awesome with the grocery budget. All of 2010 though I struggled to keep it around 400 a month and generally ended up more like 5 something. I averaged 479 a month for the year. The first 3 months of year I was determined and ended up averaging just under 400. In April things started to REALLY jump here and we're averaging 663 a month from April through August. July and August were both enough to make my head spin.

    We are 2 adults, a 12yo, a 15yo, and 3 dogs. The 12 and 15 year olds are both bigger than the adults and play sports. I do believe the HUGE jump in July's bill ($914 ) was partially due to the 15 year olds 4 to 6 hour a day hard core conditioning/practice for soccer and cross country with his high school varsity teams. Overall though I think I'm in denial. I doubt I'll be able to hit $400 a month consistently ever again.

  2. #17
    Registered User Sophiasmama's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Alberta,Canada
    Age
    40
    Posts
    2,319
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    19

    Default

    Quote Originally Posted by TheRootedNomad View Post
    I'm not a Canadian either .... much further south. This thread screamed at me though. I was always REALLY awesome with the grocery budget. All of 2010 though I struggled to keep it around 400 a month and generally ended up more like 5 something. I averaged 479 a month for the year. The first 3 months of year I was determined and ended up averaging just under 400. In April things started to REALLY jump here and we're averaging 663 a month from April through August. July and August were both enough to make my head spin.

    We are 2 adults, a 12yo, a 15yo, and 3 dogs. The 12 and 15 year olds are both bigger than the adults and play sports. I do believe the HUGE jump in July's bill ($914 ) was partially due to the 15 year olds 4 to 6 hour a day hard core conditioning/practice for soccer and cross country with his high school varsity teams. Overall though I think I'm in denial. I doubt I'll be able to hit $400 a month consistently ever again.


    Sorry this made me LOL...our friends took their 13 yr old son plus 2 13 yr old boys camping this summer...for one week...she said it cost them 400.00 in food...every morning they could eat 1 dozen eggs and a package of bacon w/ a loaf of bread and 2 litres of milk...then 2 hours later they were hungry and foraging for food...got to love growth spurts.

    I think the US prices are going up as well. Hope you can get in closer to your goal.

  3. #18
    Registered User mommy4ever's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Western Canada
    Posts
    3,244
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    158
    Rep Power
    24

    Default

    August we spent just over $350 to feed 2 adults, 3 teens, one child, and the dayhome kids(2 preschool and 2 toddlers). I use as many coupons as I can for the items I use only. The cereal boxes have been giving some great coupons, and with coupons for the cereal to start with, it's a great deal.

    Not sure what September will be like, but hoping it's a good one!

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #19
    Registered User crafty73's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Yorkton, Saskatchewan, Canada
    Posts
    232
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    I live in Saskatchewan and on average we spend anywhere between $300 - 500 per month for groceries/pet food & supplies/hba/cleaning supplies. There are 3 adults and 2 cats (the youngest 'adult' is my 18 yr son). Both ds and dbf are big eaters. That amount is in addition to what we currently have stockpiled....if I had no stockpile, the amount we spent each month would be alot higher. When I shop, 80% of what I buy is always on sale and if I have a coupon for it, I will use it with the sale. That being said, not everything we need goes on sale around here, let alone have a coupon for it. Some things we do have to pay full price on.....I noticed the price of cheese, eggs and milk and dairy creamer have gone up. Sugar has gone up a little bit too. Coffee has gone up big time, for a big can that I used to buy for 4.99 or even 5.99, it is now 12.99-16.99 .... that was a huge jump in price since January!


    I haven't kept track in a long time on exactly how much I've been spending on groceries etc each month. I'll start that again in Sept.

  6. #20
    jas
    jas is offline
    Registered User jas's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Florida Space Coast
    Posts
    1,933
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    26

    Default

    good grief that is once heck of a price jump for coffee. Thank goodness dh is the only one here that drinks coffee. I have been buying the big cans of it at Aldi and it went up from 4.99 to 5.49 a month or two ago. I have no idea what name brand large can of coffee goes for now at other stores.

    We run about 300.00-400.00 for everything here. We used to be four people, ds just got married in July so he moved out but with the price of things going up it will probably stay the same.

  7. #21
    Registered User Sophiasmama's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Alberta,Canada
    Age
    40
    Posts
    2,319
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    19

    Default

    Om goodness that sure is a big jump for coffee...here it is 8.99-11.99 depending on brand....but as a trick on DH(he is the only one who drinks coffee as I enjoy tea) I bought the Blue Ribbon brand from The Bargain store for 3.99 for 600 grams...He didn't even notice...and saved Us 5 bucks in the meantime. Do you guys have these stores? We just got it 2 or 3 yrs ago...and they have some impressive sales.

  8. #22
    Registered User MissSeetonFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Provo, UT
    Posts
    419
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    Another State-sider here. Our budgeted amount has always been around $120/week but we did our best to keep it under $80. Still have the same amount budgeted but our weekly bills have gone up tot $100/week.

    This is with 2 adults, 3 children under 8, me being pregnant so I do require a modified diet to fend off gestational diabetes, and a kid with a milk allergy so we have to buy rice/soy/almond milk and Zyrtec.

    We include everything including cleaning supplies and hb, etc in all that.

  9. #23
    Registered User crafty73's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Yorkton, Saskatchewan, Canada
    Posts
    232
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    Yes coffee has been an issue up here, we have no aldi's or discount stores here that sell cheap coffee in the large tins BUT if/when it goes on sale anywhere from $4.99 - 6.99 its time to stock up. I missed out on the last sale So had to buy a tin for 6.99 (sale price for generic brand). Gone are the days of brand name coffee, as long as its medium roast we dont care what brand it is lol

  10. #24
    Registered User
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Canada, Nova Scotia
    Posts
    11
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    I am from Nova Scotia and was in Ontario over the past weekend. I noticed that the food prices were a bit lower there. It is just my husband and me at home and he's a carpenter, and eats a ton of food! We spend about 150 a week on groceries. We buy in bulk from Costco and basically get meats, fruit, orange juice, veggies, rice and bread, milk, eggs, and cheese.

  11. #25
    Registered User dinah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    549
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    i'm in manitoba and we spend about $200 every 8-10 days. there's 3 of us. that includes everything: cleaning supplies, toilet paper, shampoo, etc... so it's about $600 a month.

    i'm working on building a stockpile as well. when i wasn't stocking it was lower, but prices have been steadily rising here.

    eta: i also make an effort to purchase fair trade and and green and organic and locally made products which sometimes makes for higher prices.

  12. #26
    Registered User low-1's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Northern Manitoba
    Posts
    265
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

    Default

    We've cut down a fair bit over the last few weeks. I've finally convinced my wife to really start sticking to a budget (it's usually the other way around, I know), so she's doing the cash-in-jars thing. She used to be bad for going to the grocery store every couple of days without a shopping list, and nickel-and-diming us to death. I can literally go weeks without knowing where my wallet is, let alone spending anything.

    So now it's $100 a week for groceries for us, 6 yo dd and 9 mo ds. It helps that our little guy is off formula now. We live literally at the end of the road to the North, so perishables are quite a bit more expensive for us. So fruits, vegs and milk are our main expenses. My wife has started baking all of our bread, and for meat, we get either a side of beef or a whole cow from family every year for basically the cost of cutting and wrapping, as well as moose, caribou, grouse and fish that we harvest and process ourselves. So we hardly spend anything on meat. I can only imagine what our grocery bills would be if we didn't do that.

    Plus we got a Costco membership this year, and I learned how to can, so we are building a pretty decent stockpile in the basement.

  13. #27
    QM
    QM is offline
    Registered User QM's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Canada
    Posts
    5,898
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    40

    Default

    This past month (October) we spent approx. $115/week for a family of four plus four daycare kids. About a week and a half ago DH and I agreed to try to live off the food we have in the house...unless we 'agreed' upon something we needed such as milk. We did really good, IMO! I'm hoping November will be just as good!

  14. #28
    Registered User NicJean's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Vermont
    Age
    47
    Posts
    476
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    12
    Rep Power
    12

    Smile

    I'm always rebuilding/rotating the deep pantry we have, as well as take advantage of good sale prices. With two major shops a month - it averages around 450 for a month. We can eat from the "pantry" at least 8 months without having to tap into long term storage items or freeze dried meals.

  15. #29
    Registered User NicJean's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Vermont
    Age
    47
    Posts
    476
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    12
    Rep Power
    12

    Smile

    By the way - shopped today $175 (saved well over 50, and got a fistful of dollars off coupons to use next time). Happy dance!

  16. #30
    Registered User
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Prestonsburg, Kentucky, United States
    Age
    53
    Posts
    5,428
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    35

    Default

    I spend around 400 here and I stockpile. I only buy meat when it is on sale. I only buy pop when it is on sale. I buy the produce I need for the week based on what is on sale. I buy a lot of GENERICS. If the chemical composition is the same it does not matter. My family really seems to prefer generics in most things.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. So you say you spend under $500 a mo on groceries?
    By PurpleSnowflake in forum Frugal Living
    Replies: 161
    Last Post: 11-20-2013, 09:30 AM
  2. how much do you spend on Groceries every month?
    By loria in forum General Chat
    Replies: 41
    Last Post: 04-02-2011, 02:06 PM
  3. How much do you spend on groceries?
    By WV_mom_of2 in forum Frugal Living
    Replies: 37
    Last Post: 08-05-2009, 12:20 AM
  4. How much do you spend on groceries every month?
    By CountryMom in forum Frugal Living
    Replies: 25
    Last Post: 11-13-2002, 12:27 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •