Buying It By the Case
Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Registered User Its_Donna's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Central Florida
    Age
    56
    Posts
    1,958
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default Buying It By the Case

    A site that someone shared on another forum I frequent:

    http://www.buythecase.net/

  2. #2

    Join Date
    Mar 2002
    Posts
    3,972
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Thanks! I bookmarked it so I can look at it later.

  3. #3

    Join Date
    May 2007
    Posts
    979
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Interesting site. But I can buy things cheaper in a store here and use coupons.

    I.e. Velveeta Original Shells & Cheese
    Kraft Foods

    Case Price: $59.76
    Every Day Price: $2.89 per unit
    Sale Price: $2.49 per unit (save $0.40 per unit)
    Buy the Case & Save $9.60

    I can get these for $1.50 on sale ALL THE TIME around here.

    Make sure you check your pricing.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User Its_Donna's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Central Florida
    Age
    56
    Posts
    1,958
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    Quote Originally Posted by DonnainME View Post
    Interesting site.
    Make sure you check your pricing.

    Not for everyone and not all things come out cheaper that's for sure

  6. #5

    Join Date
    May 2008
    Posts
    4
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    I looked at this...and i can get things cheaper and not have to pay a handling fee...

  7. #6
    Registered User hippytreehugger4ever's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    North Platte, Nebraska
    Posts
    444
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

  8. #7
    Registered User Jeanna's Avatar
    Join Date
    Jun 2002
    Location
    North Carolina
    Age
    55
    Posts
    1,824
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    22

    Default

    I just checked the site and they had Rice a Roni for $ 2.19 a box. I bought some here last week on sale for $1. I haven't checked anything else but I would have to check it against the prices in the stores before I would buy it from them. Good concept but not such good prices I think.

  9. #8
    Registered User cheles2kids's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Almost Middle Tennessee!
    Age
    50
    Posts
    1,491
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    50
    Rep Power
    22

    Default

    Thank-you, Its_Donna for sharing this link.

    I think this would really come in handy for people who live a long way from town, or can't get out to shop frequently.
    You could order and have it shipped directly to your door.

    Like everything else you have to compare prices, but also just rem. when comparing, to figure in your cost of time & gas as well.

    But along the same lines, I always buy in cases when I find a good price.
    It's just a regular occurance for me to have several cases in my buggy when I stop in at Save-a-lot or Wal-mart.
    Yeah, I get strange looks, but who care.
    Michelle in middle Tennessee!


    Ever so slowly rebuilding my stockpile...

  10. #9
    Registered User anna021's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    upstate NY
    Posts
    210
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    15

    Default speaking of buying by the case

    this week shoprite has 12 cans of tomato puree, tomatoes or crushed tomatoes for 7.49 these are the large 28 oz cans, and... you can by up to 4 cases. what a deal......

  11. #10
    Registered User cheles2kids's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Almost Middle Tennessee!
    Age
    50
    Posts
    1,491
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    50
    Rep Power
    22

    Default

    Quote Originally Posted by anna021 View Post
    this week shoprite has 12 cans of tomato puree, tomatoes or crushed tomatoes for 7.49 these are the large 28 oz cans, and... you can by up to 4 cases. what a deal......
    We don't have Shoprite's here, but your right, those are some awesome prices!!
    Canned tomatoes are something that I need to keep on hand, we use alot of them.
    Michelle in middle Tennessee!


    Ever so slowly rebuilding my stockpile...

  12. #11
    Registered User MomToTwoBoys's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Edmonton, AB Canada
    Age
    43
    Posts
    3,972
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    23
    Rep Power
    30

    Default

    Bah, this whole thing has reminded me that I need to start buying my winter stockpile by the case.

  13. #12
    Registered User cheles2kids's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Almost Middle Tennessee!
    Age
    50
    Posts
    1,491
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    50
    Rep Power
    22

    Default

    Save-a-Lot is an excellent place to buy things by the cases, because that's how they put them out.
    They just stack the cases on top of one another and you can grab the whole thing.

    I do this alot with canned veggies, chili, canned tomatoes, staples such as flour, sugar, etc. (although these usually come in plastic shrink wrapping), and sometimes even their cereals.
    It's just so much easier and then I don't have to buy any of those items again for awhile.
    I've also been known to buy a case an item and store 1/2 of it in with my stockpile storage.
    I have plenty till next shopping trip AND I'm also slowly building my stockpile at the same time.
    Michelle in middle Tennessee!


    Ever so slowly rebuilding my stockpile...

  14. #13
    Member Darlene's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Location
    Upstate NY
    Posts
    27,948
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    71

    Default

    Thanks Donna! Another one I like and use is Amazon. I buy my Twinings black tea & an World Harbor Cheriyaki sauce there & don't pay shipping. They often have all kinds of deals.
    :jacks:



    Last edited by Darlene; 07-26-2008 at 12:12 PM.

Similar Threads

  1. In case you 'want to know'
    By frugalfranny in forum Green Living
    Replies: 1
    Last Post: 02-08-2011, 08:37 PM
  2. i've Got a Bad case of Diverticulitis
    By dolphin in forum Health and beauty
    Replies: 18
    Last Post: 02-10-2007, 05:02 PM
  3. In case you ever wonder.....
    By Guest1 in forum Christmas
    Replies: 8
    Last Post: 12-13-2003, 09:51 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •