Chocolate Stock Up?
Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Registered User Pixel's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Age
    51
    Posts
    13
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Question Chocolate Stock Up?

    So, I've got quite a bit stocked up but I'm working on the chocolate supply. I buy the small Nestle bags on sale but I'm wondering what's better to go with?

    I'm not too fussy, although I do love Nestle brand. I was wondering the best way to buy the chocolate in bulk and best storage, etc. I love to bake but these never seem to go on sale. Is it better to buy the blocks and cut it up yourself?

    Any tips?

  2. #2
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    9,280
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    62

    Default

    You can keep it in the freezer pretty much forever. And if it thaws it won't go bad, even if it melts into a solid block you can still use it for something.
    Stop trying to organize all of your family’s crap. If organization worked for you, you’d have rocked it by now. It’s time to ditch stuff and de-crapify your world.

    If you're not using the stuff in your home, get rid of it. You're not going to start using it more by shoving it into a closet.

    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    Because we, the people, have the power to build a better future. KH

  3. #3
    Registered User greekislandgirl's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Greece
    Age
    39
    Posts
    1,281
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    I buy it in whatever form is cheapest per pound. Here, that's usually a large block, which I cut up myself (which takes 20 seconds, it's not worth paying more for choc. chips / small pieces). I store it in the cupboard and have never had a problem with it melting or going bad. I stockpile white, milk, and dark chocolate (mostly dark), and unsweetened cocoa powder.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User nodmicks's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    6,988
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    45

    Default

    I hit a sale FOREVER ago on unsweetened baking blocks ( .50 each). I froze them and they are fine.

  6. #5
    Registered User
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    IN
    Posts
    1,326
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    19

    Default

    I calculate the cost per ounce. I also have to figure in my gr'dau's peanut allergy. So many foods with peanuts or processed in facility w/peanuts. Buy it ahead, during the year, & freeze it in ziplocs.

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 02-27-2008, 09:46 AM
  2. Replies: 2
    Last Post: 04-12-2004, 10:49 PM
  3. Replies: 1
    Last Post: 02-02-2003, 03:00 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •