December $50 - $100 Weekly Grocery Challenge
Page 1 of 6 1234 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85
  1. #1
    Registered User MakeADollarHollar's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Utah
    Posts
    1,388
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    15

    Default December $50 - $100 Weekly Grocery Challenge

    I did my shopping today but everything is stuff needed for next week so I thought I'd kick off the new thread.

    I'm high this week. Had to renew our BJ's membership and that always comes out of groceries.

    Produce Market - 1.67
    Aldi - 20.59
    BJ's (food) 17.27
    BJ's (renewal) - 50.00

    Total - 89.53

  2. #2
    Moderator nuisance26's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Colorado
    Posts
    8,714
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    57

    Default

    ~I guess I'll try again. The usual budget should be $300/month but my parents will be visiting us for 2.5 weeks so I'll need to spend more. I'll aim for $100 week X 4.42 weeks. That make my budget $442. We have three family birthdays in December so I buy special stuff for those. Still, I think I can do it since I stocked up a bit in November. ~

  3. #3
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    Shopped today

    First December one $104.96

    over the $100 a week we will have to see how this averages out.

    Included stuff needed this week, Christmas candy, some Christmas baking ingredients, and as always almost 10% in tax.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Canadian prairies
    Posts
    16,430
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    52
    Rep Power
    67

    Default

    I'm in for $125/week this month again. I found an article online about frugal gluten free cooking. I don't know where she lives, but things just are not cheap here. Still, I'm going to implement some of her ideas. For anyone else interested, it's Squawkfox.

    Have my grocery list all ready to go for tomorrow morning.

  6. #5
    Registered User baxjul's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    W. Central Florida
    Posts
    10,774
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    33

    Default

    I'm in. I'm going for $50/week. I have a good supply of canned veggies, pasta, sauce. Just need to get meat and dog food.

  7. #6
    Registered User
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Canadian prairies
    Posts
    16,430
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    52
    Rep Power
    67

    Default

    Started out the month by blowing the budget big time. I did a fair bit of stocking up. Plus I wanted to try some new cheaper fruits. So....

    Health Food Store
    $19.00 Organic virgin coconut oil - 750 ml
    $19.00

    Bulk Barn
    $7.09 Pizza crust mix - .8 kg
    $3.83 Sorghum flour - .62 kg
    $10.92

    Superstore
    $3.96 Coconut milk - 2 cans
    $3.99 Natural pb - DH purchase
    $6.99 Almond Butter
    $8.99 Canned pink salmon (6 cans)
    $0.79 Fish Sauce
    $16.00 L'Arabars in bulk (16 bars)
    $4.31 2% milk - gallon
    $7.94 unsalted butter - 2 lbs.
    $8.99 Brown basmati rice - 10 lb.
    $3.99 potato chips
    $0.52 Mangos - 1 can 50% off - DH purchase
    $2.18 Frozen green beans - 750 gm
    $5.48 tuna - 6 cans
    $12.98 sliced almonds - 2 kg.
    $6.58 dried apricots - 1 kg.
    $5.28 chopped walnuts - 400 gm (the only walnuts we could find)
    $7.58 omega 3 eggs - 2 dozen
    $5.89 grapeseed oil - 750 ml
    $14.99 frozen wild blueberries - 2 kg.
    $3.49 lemon juice
    $3.70 tapioca starch - 50% off
    $4.98 mint tea - 2 containers on sale
    $3.87 tortillas - pk of 10 ww
    $0.59 donut - 1 - took DH with me again
    $3.99 dulse
    $3.29 breakfast sausage - DH purchase
    $2.04 bananas - 1.2 kg.
    $1.28 green cabbage - 1.2 kg.
    $2.47 cantaloupe
    $5.78 apples - 5 lb.
    $9.98 dates
    $0.97 yellow onions - 3 lb.
    $8.98 pistachios
    $3.48 organic apples - 3 lb.
    $0.83 Asian pear - 1
    $1.98 pineapple - 1
    $2.88 pomegranates - 3
    $0.48 prickly pear - 1
    $194.98

    $194.98 + $10.92 + $19.00 = $224.90

    In all honesty some of this was stocking up stuff - tuna, salmon, rice, blueberries, butter, tapioca starch, L'Arabars - but a lot of it is just the cost of buying stuff.

    Another thing that happened was I got to the store and found things on sale. I don't need them this week, but I will in the future, so I bought them. For example, basmati brown rice, coconut milk, tea, tapioca starch, blueberries and L'Arabars.

    Then there was the Christmas shopping - pistachios and pomegranates.

    Kind of blows my budget for this month out of the water. But I'll see what I can do to keep it down next week. First of the month is always bad for me.

  8. #7
    Moderator nuisance26's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Colorado
    Posts
    8,714
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    57

    Default

    ~Made my first stop today while picking up fabric at Walmart(for homemade gifts). Spent $37.50 on bananas, coffee, tea, tube steaks and applesauce. We're good on pretty much everything else for a week I think.~

  9. #8
    Registered User
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,853
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    25

    Default

    Here is what I got:

    2 lbs. mini carrots .68 each
    Zucchini $1.14
    Red Onion .60
    1.27 lb. Pumpkin Spice Coffee $10.15 (We splurged! I wanted a holiday coffee.)
    80/20 ground beef over 5 lbs. $5.98 (Absolutely unheard of price! I had not planned on adding to the freezer, but I couldn't resist this price.)

    Second Store

    4 dozen eggs $3.96
    2 lbs. Cheddar Cheese $4.99
    Low Sodium Ham lunchmeat 2 lbs. $5.98
    Whole Wheat Flour 5 lbs. $3.79
    5 large salad tomatoes $1.05

    Except for a gallon or two of milk and perhaps a loaf of bread that is my list for the week.
    Otherwise, we are eating out of the freezer, fridge or pantry.

    A2M

  10. #9
    Registered User
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Canadian prairies
    Posts
    16,430
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    52
    Rep Power
    67

    Default

    Found recipes online for making my own coconut milk and gf pizza crust. I'll have to modify the pizza crust recipe, but that's par for the course... That should help with future costs.

  11. #10
    Registered User Domestic Gal's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Nebraska
    Posts
    1,618
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    55
    Rep Power
    18

    Default

    I am in this month again. I spent $115 Last month $15 over budget but I am ok with that.
    This month I want to try and keep it at $125. Need some sort of meat for Christmas. Thinking a big old pot roast.

  12. #11
    Registered User alaska_tiger_36's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Iowa
    Posts
    1,335
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    We're in this month. We are shooting for $50/week.

  13. #12
    Registered User Susanscraps's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    292
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    Morning! I am joining this month with my budget of $100 a week. My 2 DS will be home for Christmas break, so that could be a real challenge!

  14. #13
    Registered User pcaltman's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Virginia
    Posts
    848
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Default

    First off thank you for starting this new thread

    Ok Goal this week $50. Nuts for 6 of us, but don't have a choice. Son comes home from college on Thursday, very happy, but he will eat everything in the house Went shopping already and will pick up a few more things today. The store we went to is awesome with very cheap prices. We live pretty far away from it, but hubby had to be in the area so I sent him to get lots of stuff to last the week.

    Global Foods:
    10lb bag potatoes $ 2.99
    celery $0.99
    cauliflower $1.99
    2 bags apples $3.78
    2 heads lettuce $1.98
    2 lbs carrots $1.29
    green peppers $1.31
    jalapeno peepers $1.98
    cilantro $0.50
    garlic $0.67
    oyster sauce $1.49
    bananas $1.17

    Total = $20.64 w/tax

    $50-$20.64 = $29.36 left

  15. #14
    Registered User
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Canadian prairies
    Posts
    16,430
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    52
    Rep Power
    67

    Default

    pcaltman, I want your store prices!!! Ours make me want to

  16. #15
    Registered User pcaltman's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Virginia
    Posts
    848
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Default

    I know great hun? These prices are only at this store (it's an Asian market) and they do change on a daily bases. So we try to make it there once every 2 weeks or so. So worth the drive but I never know what I will come home with Totally helps with the budget.

Page 1 of 6 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. December Grocery Challenge
    By baxjul in forum Money challenges
    Replies: 141
    Last Post: 12-31-2007, 07:19 PM
  2. ~December Grocery Challenge~
    By nuisance26 in forum Money challenges
    Replies: 78
    Last Post: 01-01-2007, 02:43 AM
  3. December's grocery challenge
    By homesteadmamma in forum Money challenges
    Replies: 48
    Last Post: 12-25-2005, 11:26 PM
  4. December grocery challenge
    By homesteadmamma in forum Money challenges
    Replies: 58
    Last Post: 01-05-2005, 02:59 PM
  5. Grocery Challenge - December
    By AmyBoz in forum Money challenges
    Replies: 62
    Last Post: 12-29-2002, 04:42 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •