Cheap meals for Canadians?
Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Registered User mommy4ever's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Western Canada
    Posts
    3,244
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    158
    Rep Power
    24

    Default Cheap meals for Canadians?

    Our Southern cousins often post about a $5 meal for 4. I can never make that price here!

    I always find it interesting that chicken breast is so cheap in the US, yet a premium cut here.

    So, my Canadian brothers and sisters.... What is a cheap, balanced meal in your home, and what does it cost you?

    For me, I think it is taco's. This is my rock bottom costing meal, because it goes a long way. It feeds the 6 of us. I made it last night. Everyone was full, dh shredded more lettuce and took some to work for taco salad and I have another meal worth of meat left over going in the freezer.

    1 lb Beef -$2.39
    Seasoning - ???
    Lettuce - .30
    Tomato - .20
    Salsa - ??(home made from garden, not free but close)
    Sour cream - .50
    taco shells - $2.99
    ============
    $6.38

    It's kinda balanced as we seem to use more veggies than anything else. Not the greatest meal, but not the worst.

  2. #2
    Registered User dinah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    549
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    marking. i'll have to think about specific meals.

  3. #3
    Registered User madkat2618's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Manitoba, Canada
    Posts
    724
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    23

    Default

    One thing we make a lot is:

    1 lb. ground beef
    elbow macaroni
    canned tomatoes
    chopped up veggies: onions, peppers, celery, mushrooms

    We put in a lot of macaroni, so this will last for a couple of days worth of lunches.

    We also tend to eat breakfast for supper a lot. Eggs, bacon and toast. I make my own bread, but even with buying bread, it's still a cheap supper.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User rachelMcK's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Toronto
    Posts
    660
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    2
    Rep Power
    15

    Default

    Because I'm vegetarian/sometimes vegan, I eat a lot of beans. I buy canned on sale when they are a dollar for convenience sake, but I usually cook up a batch of dried. My favorite right now is rice and black beans with some avocado (on sale), lemon juice, a bit of chopped onion and cumin. Add a very simple side salad and it's a filling meal. It costs me around $5 or $6 dollars and usually makes enough for lunch the next day. But it's nt something I would eat everyday.

  6. #5
    Registered User dinah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    549
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    this is last nights supper - mandarin orange salad - not a typical meal...but i was paying attention last night. all amounts are estimates.

    romaine lettuce - $3
    mandarin orange pieces - $4
    slivered almonds - $1.30
    purple onion - $.70
    dressing - oil and vinegar and sugar and S&P which we had on hand...calling it - $.10

    $9.10

    This fed me and my mom (dh was late at work) and a serving for lunch today - so 3 servings.

    that's an interesting process. kind of eye opening.

  7. #6
    Registered User
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Canadian prairies
    Posts
    16,430
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    52
    Rep Power
    67

    Default

    Ooooh...I have not done the cost breakdown on my meals since going completely organic. I am afraid to. I do know some of our cheaper meals are vegetarian. We like what we call Black Bean Mess here.

    Layer mixed greens or romaine with brown basmati rice, black beans (I make from scratch), avocados, sweet potatoes, and homemade salsa.

    I'm guessing at numbers here, but I'd say..

    $1 mixed greens for 3 adults
    .50 brown basmati rice
    .50 black beans
    $1 avocado
    $1.20 sweet potatoes (I use 2 for 3 adults)
    $1.00 hm salsa (a complete guess! We use about 1/2 c. to 1 c. for 3 of us.)

    TOTAL $5.20

Similar Threads

  1. cheap meals
    By Patricia Knowles in forum Frugal Down Under
    Replies: 1
    Last Post: 06-11-2012, 11:59 AM
  2. What are your top 3 cheap meals?
    By Ponderer in forum Meal planning
    Replies: 35
    Last Post: 01-27-2012, 05:00 PM
  3. Super Cheap Meals
    By pollypurebred39 in forum Kitchen Basics
    Replies: 3
    Last Post: 10-09-2010, 09:12 PM
  4. Cheap meals for 1??
    By AnW819 in forum Meal planning
    Replies: 18
    Last Post: 10-06-2010, 12:11 AM
  5. Cheap Meals website
    By nancycg56 in forum Frugal Recipes, Leftovers, Budget Meals
    Replies: 10
    Last Post: 07-23-2008, 05:09 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •