i cut out my one "allowance" today
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    16
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default i cut out my one "allowance" today

    so every day i get to spent 3.00 on my unsweet iced tea from dunkin donuts. thats TWO SMALLS!!

    well i invested in my own cup today and made my own gallons of unsweet tea! i have officially cut out my 3.00 a day

  2. #2

    Join Date
    May 2007
    Posts
    979
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Congrats. I make tea almost every day - also kool aid. I need to start putting it in a container to take when we go somewhere so we don't stop and get a soda.

  3. #3
    Registered User missyali's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Ohio
    Posts
    1,458
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    46
    Rep Power
    17

    Default

    Yay! What a money saver that will be. $90/month. It all adds up!

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User Mamaof2rugrats's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    The Missouri Backwoods
    Posts
    565
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    That's great. I've never understood why folks would buy tea out. It's real cheap to make at home. We go through gallons of sweet tea ( well of course if there really any other kind?!? lol) every day.

  6. #5

    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    16
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    ya my problem was that i dont like SWEET tea or FLAVORED. so there was only a couple places that i would buy from. so on top of spending ALL that money i was wasting gas too!!

  7. #6

    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    16
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    missy OH MY GAWDDD i did not realize that i was spending THAT much.. and what about the days where i buy MEDIUMS!??!

  8. #7
    Registered User Mamaof2rugrats's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    The Missouri Backwoods
    Posts
    565
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    Quote Originally Posted by vanamarie View Post
    ya my problem was that i dont like SWEET tea or FLAVORED. so there was only a couple places that i would buy from. so on top of spending ALL that money i was wasting gas too!!

    I make mine in a pot on the stove or suntea works well too. I buy my tea bags 1.00 for 100 at walmart. The brand is "National Cup", even though they are the cheapest kind I think they taste the best. I use 5-6 tea bags per pitcher so it's super cheap. I also use umm...2 and half to 3 cups of sugar for each of those pitchers so that's probably where I spend all my tea making money.

  9. #8
    Registered User hippytreehugger4ever's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    North Platte, Nebraska
    Posts
    444
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    Ahhh, sweet tea I made a big jar of it today too I used maybe 1/2 cup for the whole jar and it was just fine. Once hubby runs out of Dr. Pepper, I'm telling him to drink that because I'm tired of running out to Wal-Mart at 10:30 at night to get him more

  10. #9
    Registered User zakity's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    near Portland, Oregon
    Age
    49
    Posts
    3,035
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    34

    Default

    We do water bottles out. We have refillable ones. If they spill, then it is just water and it evaporates. Though, we have had some interesting spills (like on a child's crotch).

    If it is hot, I have some of those reusable blue ice things. I throw them in the cooler with some other water bottles (larger ones) and toss them all in the cooler.

  11. #10
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    539
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    It's crazy to think you just saved almost 100 bucks a month. Good for you.

  12. #11
    Registered User Starlight9803's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Southern VA
    Age
    41
    Posts
    956
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    Quote Originally Posted by Mamaof2rugrats View Post
    I make mine in a pot on the stove or suntea works well too. I buy my tea bags 1.00 for 100 at walmart. The brand is "National Cup", even though they are the cheapest kind I think they taste the best. I use 5-6 tea bags per pitcher so it's super cheap. I also use umm...2 and half to 3 cups of sugar for each of those pitchers so that's probably where I spend all my tea making money.

    I make mine the same way (even the same brand of tea bags LOL), but , um, I only use a cup of sugar for a gallon. Dh would love your tea. He says I don't make ours nearly sweet enough.

  13. #12
    Registered User
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Manhattan, Kansas
    Age
    41
    Posts
    398
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    15

    Default

    Good for you to cut out your "latte" factor!

    I am trying to stop drinking soda. I didn't drink any at home today.. but I worked tonight and soda is free for me at work...

    Maybe that will give me motivation to WANT to go to work... coca cola!

  14. #13
    Licence to Kill Luv2BeFrugal's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Indianapolis, IN.
    Posts
    3,472
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    22

    Default

    Wow! That will add up FAST!! Great job!
    Kace - Always pinchin' pennies!

  15. #14
    Registered User PrairieRose's Avatar
    Join Date
    Apr 2002
    Location
    Texas
    Posts
    14,689
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    37

    Default

    Woo Hoo! You'll feel so 'empowered' drinking your own tea, saving your money

  16. #15
    pip
    pip is offline
    Registered User pip's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    U.S.A.
    Posts
    3,281
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    22

    Default

    Quote Originally Posted by Mamaof2rugrats View Post
    That's great. I've never understood why folks would buy tea out. It's real cheap to make at home. We go through gallons of sweet tea ( well of course if there really any other kind?!? lol) every day.
    What is your sweet tea recipe?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. spinoff "frugal is fun" thread on "thoughts on compromising"
    By ladykemma2 in forum Home Decorating
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2011, 03:12 PM
  2. Replies: 21
    Last Post: 09-23-2008, 07:30 PM
  3. Need advice on "personal allowance" amount
    By Daydream Believer in forum Frugal Living
    Replies: 14
    Last Post: 07-19-2006, 10:28 AM
  4. "Redneck Woman" song-- Kimmee made me sing it today!
    By AmyMCGS in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 10-13-2004, 07:05 PM
  5. Do you give yourself an "allowance" each week?
    By Heather in forum Debt Reduction & Money Management
    Replies: 9
    Last Post: 10-27-2003, 12:14 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •