How much do you spend on groceries?
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Registered User
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    633
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    18

    Question How much do you spend on groceries?

    I know this is a question that gets asked quite often here but how much do you spend on groceries per month? How many people are you feeding and does your amount cover only food or "everything" you buy?

    I am spending around 500.00 per month and that seems high to me. That is for me, dh, 17yr old dd and 13 yr old ds who eats like ten people LOL. My amount covers food, stockpiling, paper products, cleaning products, HBA and pet food for two dogs and two rabbits.

    I should say that produce is very high here year round and my family loves raw produce so I buy it!

  2. #2
    Registered User Debbie-cat's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    British Columbia
    Age
    54
    Posts
    26,302
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    166
    Rep Power
    157

    Default

    $400.00 for 4 adults, 2 cats, 1 dog, 6 ducks includes all food, pet food, HBA products and that includes alot of meat (DH is a big meat eater).




  3. #3
    Registered User TigerGirl1226's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Louisiana
    Posts
    1,342
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    I *try* to keep it to $200 for DD, DH, myself and the dog. That being said it usually creeps up to $300, but that also includes some non-grocery items because we shop at SuperTarget alot and the line gets blurred.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User momofslg's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ohio
    Posts
    192
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

    Default

    We average 400-450 a month. We are a family of 5. Me, DH, dd-11, dd-9, ds-7 a dog, 2 turtles. The total includes everything, food, hba, cleaning, stockpile, pet food.

    I also am babysitting 5 kids for the summer and this is also included in my budget.

    I don't think the $$$ will go down in the fall though, since I'm starting college in September. I have a feeling that there will be a little more convenience foods in the house to make things a little easier on the busy nights.
    ~~~Lisa~~~

    Finally a Registered Nurse

    Wife to Mike married in 1996

    Mom to dd Sydney 14
    dd Lauren 12
    ds Gabe 10

  6. #5
    Registered User CouponShelle's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    166
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Default

    We spend around $250 for my husband, myself and my 5 month old plus 2 dogs. That includes food, formula, diapers, HBA, stockpiling and dog food (which is EXPENSIVE, argh).

  7. #6
    Registered User
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    486
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    $300 for everything.... 2-5 people depending on the week plus 3 cats.

  8. #7
    Registered User frugal me's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    655
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    8
    Rep Power
    13

    Default

    We spend about $400, which is for 2 adults and 2 kids (DD 6 & DS 12). It also includes pet food for 4 cats, and 2 dogs & all paper goods, etc.

  9. #8

    Join Date
    May 2009
    Posts
    126
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    We spend about 500 on just food a month i'm trying very very hard to get it down to 300 a month. This week i just bought meat and frozen veggies and fruit and came to 23.00 for 5 days we have one day we are eating out and i figured the 7th day i will do pancakes and blackberries (pick those for free lol)

  10. #9
    Moderator nuisance26's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Colorado
    Posts
    8,714
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    56

    Default

    ~I've averaged $210 a month this year, just food. And another $35 a month for home & personal products. DD finally doesn't need pull-ups at night anymore so we'll be saving $15 a month from now on.
    I'd actually like to spend more buying organics. I can't seem to get over the mental hurdle of paying $1 lb for flour. And it's easier for me to have dh stop at Aldi on his way home from work and get groceries there.~

  11. #10

    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    39
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    My living expense budget is 600 per month though mine includes food, entertainment, dining out, club dues/venues and clothing expense for 2 people.

  12. #11
    Registered User BeachBaby's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    177
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    15

    Default

    We are at $450 a month for 6 of us. This includes all paper products, cleaning supplies and pet food.

  13. #12
    Registered User Jamielane's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Michigan
    Age
    50
    Posts
    984
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    15

    Default

    About 400.00 a month . That two adults ,a 13 year old, a 10 year old, and three cats . It also includes almost all HBA's. This is to much as well but I have tried to get it down cheaper. If I do exceptionally well one week it seems I have to make up for the difference the next week. I thought it would be better in the summer with not making the kids lunches to pack but its worse. All they do is eat and they usually have a friend here to.

  14. #13
    Registered User Elizabeth CM's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Chicago, IL
    Posts
    15
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    $758/month for 2 adults, 1 child, 1 dog, 1 cat - plus I homeschool in a very kid-dense neighborhood so add a random mouth (or 6!) at least a couple of times a week for a meal.

    $175/week covers: all food, milk delivery, stockpiling, entertainment, HBA, pets, dinners out, any convenience stuff. Also covers much of my homeschool supplies, seeds for our little garden, birthday gifts, thrift store runs. Basically, every "soft" cost I can cover.

  15. #14
    Registered User staceyy's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Pittsburgh, PA
    Posts
    1,500
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    17

    Default

    About $300 for everything including the stockpile for 2 people.

  16. #15
    Registered User forHISglory's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Right Here
    Age
    70
    Posts
    3,849
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    11
    Rep Power
    42

    Default

    It's just two of us, although we do a lot of entertaining and cooking charity meals. My budget is $100 a month. But sometimes I go over (just look at my siggy). I do not include health and beauty or cleaning supplies in this amount; it is just for food.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. So you say you spend under $500 a mo on groceries?
    By PurpleSnowflake in forum Frugal Living
    Replies: 161
    Last Post: 11-20-2013, 10:30 AM
  2. how much do you spend on Groceries every month?
    By loria in forum General Chat
    Replies: 41
    Last Post: 04-02-2011, 03:06 PM
  3. How much do you spend a week on groceries?
    By MRAHoffman in forum General Chat
    Replies: 20
    Last Post: 10-23-2008, 10:55 AM
  4. How much did you spend on groceries in January?
    By JaneP in forum Frugal Living
    Replies: 22
    Last Post: 01-30-2006, 02:36 AM
  5. How much do you spend on groceries a week?
    By mommy2many in forum Frugal Living
    Replies: 21
    Last Post: 11-12-2004, 02:03 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •