Really..$4.36 for a gallon of whole milk!
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Registered User brenda67's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    paradise
    Age
    53
    Posts
    3,488
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    28

    Default Really..$4.36 for a gallon of whole milk!

    My mouth dropped to the floor last night when my family night that was suppose to be "having a good time" turned into (for me anyway) worry when my family night ended.. running into Super Walmart real quick for a couple of items which obviously milk was on the list and I saw the price for the store brand..I told my dh we still have a gallon at home and I'm not paying that price..Then when we went to leave the store a woman with a few bags of groceries leaning up against a post outside the store I looked at her and smile as I walked away she asked me for a ride to a place I never heard of I politely told her no..I've never had that happen before..It will be a very rough ride for all of us I'm afraid!
    Wife to Keith
    Mom of 3 boys

  2. #2
    McD
    McD is offline
    Technical Support Sleuth McD's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    6,481
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    16
    Rep Power
    48

    Default

    Our local gas station is currently running a promo on gallons of milk--2/6$. Since we go through milk like crazy, we've been buying all of our milk there.

  3. #3
    Registered User
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    California
    Posts
    2,168
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    24

    Default

    A few years ago I had just gotten off work and was getting in my car and some old lady walked up to me and was quite adamant I was going to give her a ride to walmart. She was upset that I said no. The nerve.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User brenda67's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    paradise
    Age
    53
    Posts
    3,488
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    28

    Default

    Forgot to mention that we go through a gallon a day.
    Wife to Keith
    Mom of 3 boys

  6. #5
    Registered User savvy_sniper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Houston Texas
    Age
    65
    Posts
    2,402
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    25

    Default

    when the price of milk started going up I started buying powdered milk (on sale and/or in bulk) to use when cooking. THAT cut my milk buying in half. Hubby and I love milk. We don't drink it as often now. I buy it when I find it on sale and that is it. I also buy whole milk and water it down by 1/4-1/2.

  7. #6
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    Hubby laughed out loud when I told him milk was on sale this week for $2.99.

    Milk $3 on sale He was laughing and shaking his head.

    I was going to pick some up when I noticed that Aldi's (where I was before heading to that store that had it on sale) Aldi's had their milk priced at $2.94 a gallon.
    I also picked up three dozen eggs at 89 cents a dozen while at Aldi's too.

  8. #7
    Registered User wunsagin's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,976
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    15

    Default

    Walmart is always the highest on milk and eggs, 1.69 doz for large eggs when the other stores have them at .88
    Terry

    Jan grocery 129.57/275.00
    Jan coupon 1.00
    YTD grocery
    YTD coupon


    New Recipe 1/24
    Items repurposed
    Twenty wishes 0/20

    as of 1-11

    Personal challenge, 5 A Day
    put away, throw away, give away
    at least 5 items a day

  9. #8
    Super Moderator Spirit Deer's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Boundary Waters, Minnesota
    Posts
    19,476
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    88

    Default

    We've been paying over $4 a gallon here for a long time, several years at least.

    I'm guessing this has to do with the drought. Farmers are selling off their dairy cows because of not being able to grow feed for them due to weather.

  10. #9
    Registered User brenda67's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    paradise
    Age
    53
    Posts
    3,488
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    28

    Default

    Powdered milk is not cheaper here..I could start mixing 1/2 milk 1/2 powdered milk again..Walmart milk is cheaper than any other store other than Aldi's which wasn't anywhere near where we were at last night..
    Wife to Keith
    Mom of 3 boys

  11. #10
    Licence to Kill Luv2BeFrugal's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Indianapolis, IN.
    Posts
    3,475
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    22

    Default

    It's $3.39/gallon here...store brand, regular price. Sometimes it goes on sale for around $3.19/gallon. We go through about 2 gallons/week.
    Kace - Always pinchin' pennies!

  12. #11
    Registered User frugalfriend's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    CO
    Posts
    2,583
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    King Soopers (Kroger Co. store) has milk on sale this week for $1.97. I'll be buying all that I can!

  13. #12
    Registered User
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    142
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    the last couple times I have went to Buehlers they had gallons of milk that were set to expire in a couple days to .99. As much as we go through I bought 5 and froze them then when i went two weeks later they had it again and I bought 5 more used the first and froze the rest. I think I have 1 left in the freezer. My nephew went to get milk the other day out of my fridge and says "did you know your milks expired" i said its not and he said it says "july 7th on it!" I may have to let it thaw a day or so, but for .99 compared to over $4 thats fine by me

  14. #13
    Registered User valerian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    NC
    Posts
    2,290
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    22
    Rep Power
    28

    Default

    Dh and I stopped at the grocery store last night to buy milk and bread and the prices were so high on the milk that I called my parents on the phone to tell them about it! The cheapest was $3.99 and it went up from there to $5.99 on sale for the organic! I buy the store brand and $3.99 is expensive imho! The last gallon of milk that we bought I got for free from Walgreens with my reward dollars there and dh whined about the $3.59 price despite me not having to pay for it. He thought it would be cheaper in the grocery store, but I explained that I found out earlier this summer that WG sells it cheaper. These prices are ridiculous and getting worse daily!

  15. #14
    lll
    lll is offline
    Registered User
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    MO.
    Posts
    27
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Our local store has it on sale this week for 2.79. We also have a program at this store where you buy 10 gallons get one free. It's a good store, they have classes for people wanting to try couponing.

  16. #15
    Registered User frugalfranny's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    PNW in summer---SW in wnter.
    Posts
    12,986
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    71

    Default

    Quote Originally Posted by frugalfriend View Post
    King Soopers (Kroger Co. store) has milk on sale this week for $1.97. I'll be buying all that I can!
    That is a great price..............ours has held steady at $2.48 a gallon............no rbst............but not organic either.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Free Gallon of Milk 1st 100,000 (US)
    By englishcottage1 in forum Freebies
    Replies: 6
    Last Post: 01-15-2011, 09:40 AM
  2. Milk $1.49 a Gallon
    By Nana2two in forum Hot deals
    Replies: 9
    Last Post: 06-15-2009, 12:08 PM
  3. 1/2 gallon milk cartons
    By mzpepper in forum Green Living
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-2009, 02:06 AM
  4. reusing 1/2 gallon cartons (milk, oj, etc)
    By wondergirl in forum Just Tips
    Replies: 5
    Last Post: 02-18-2008, 12:23 PM
  5. Milk was $6.08 a gallon tonight
    By Neeley in forum General Chat
    Replies: 37
    Last Post: 08-14-2007, 05:35 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •