Best generic splenda deal/tip
Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Registered User TheRootedNomad's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Lost in thought
    Age
    49
    Posts
    3,394
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    10
    Rep Power
    25

    Default Best generic splenda deal/tip

    For those of you that use or are suppose to use splenda I ran across an unexpected cost calculation the other day.....

    It is cheaper per gram to buy the 50 pack clover valley (dollar general) than to buy any of the bulk/bag stuff.

    Additional there is a chart on the splenda website that tells you how many packets = a cup, 1/2 cup, ect. of the bulk stuff. This is needed if your going to switch them out for baking as the bulk stuff in a bag is NOT the same as the stuff in the packets. It is textured different, and personally I think it tastes different. I much prefer the stuff in the packets and am super excited by the find.

  2. #2
    Registered User shp1055's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Lou-zee-ana
    Posts
    541
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    Nomad: The bulk stuff has "filler" in it to make it measure the same as sugar; it also has more carbs if I'm not mistaken. Yes, it does taste different.

  3. #3
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    9,275
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    62

    Default

    How much cheaper are the packets than the big (9 oz?) bag of Splenda? I get a $1 off coupon every time I buy a new bag, and that would change the equation.
    Stop trying to organize all of your family’s crap. If organization worked for you, you’d have rocked it by now. It’s time to ditch stuff and de-crapify your world.

    If you're not using the stuff in your home, get rid of it. You're not going to start using it more by shoving it into a closet.

    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    Because we, the people, have the power to build a better future. KH

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User Libby's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Canada
    Posts
    8,930
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    59

    Default

    I'm often afraid that the generic brands aren't as pure as the brand name item. Yes, I know...even the brand name items have filler.

  6. #5
    Registered User TheRootedNomad's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Lost in thought
    Age
    49
    Posts
    3,394
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    10
    Rep Power
    25

    Default

    Quote Originally Posted by Contrary Housewife View Post
    How much cheaper are the packets than the big (9 oz?) bag of Splenda? I get a $1 off coupon every time I buy a new bag, and that would change the equation.
    There is .035 ozs. in a packet and 24 packets = 1 cup of the bagged stuff.
    The Dollar General packets are $1.00 for a 50 pack box meaning that for $3.00 you get the equivelent of 6 and a 1/2 cups. or for $4.00 you get the equivelent of almost nine cups. (and frankly I did recipes over thanksgiving that called for a "cup" and on my duplicates I used 20 packets in one and 24 in the 2nd and I didn't notice a difference. This means for $4.00 I could actually pretty easily do 10 cups.

  7. #6
    Registered User TheRootedNomad's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Lost in thought
    Age
    49
    Posts
    3,394
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    10
    Rep Power
    25

    Default

    Quote Originally Posted by Libby View Post
    I'm often afraid that the generic brands aren't as pure as the brand name item. Yes, I know...even the brand name items have filler.
    It might actually be true of the name brand stuff as well. The filler is in the bulk bag (which is sold both in generic and in the name brand) and what they put in the little packets is different. We're conditioned to think the "bulk" buy is cheaper because it generally is but it appears in this case the packets are the way to go price wise and they definately taste better.

Similar Threads

  1. Splenda Free Splenda Minis Sample (Canada)
    By englishcottage1 in forum Freebies
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2013, 10:42 AM
  2. Anything that you wont buy generic...
    By joeymoma93 in forum Question and Answer
    Replies: 48
    Last Post: 07-21-2008, 12:28 PM
  3. Target has $4 Generic Prescriptions
    By cottageliving in forum Frugal Living
    Replies: 1
    Last Post: 12-27-2007, 08:59 PM
  4. Target now has $4 generic program
    By guest002 in forum Health and beauty
    Replies: 4
    Last Post: 10-01-2007, 03:50 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •