Items made from scratch that you find cost effective
Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    300
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default Items made from scratch that you find cost effective

    I am wondering what items you find cost effective to make. For example, I think the dry pancake mix from Walmart is cheaper than making it. I was wondering if like chocolate syrup, bbq sauce, maple syrup etc are worth the savings. Thanks! Any items you make or choose not to make but buy.

  2. #2
    MC
    MC is offline

    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    141
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    I used to make baking mix from scratch--now I buy it for .99 at sav-a-lot. I don't know if scratch was cheaper, but things never came out as well.

    Now I've found that some things are cheaper because I grow it myself--ie, Italian seasoning, so why should I buy it? Pizza crust is cheaper if you buy your flour and yeast in bulk. But why bother if it's going to go bad before you use it?
    IMO--sometimes it's cheaper to buy it. But things are good to know, like how to make choc. syrup, or what seasonings go into taco seasoning. That way, if you run out and already have the stuff on hand, you save the money.

    That's where the savings come into play for me. I have the stuff to make quite a few things from scratch so I'd be wasting the money by buying them. And it's stuff I keep on hand--no "special" purchases needed lol!

    "Rice-a-roni"
    evaporated milk
    sour cream(for cooked recipes only)
    assorted cakes and cupcakes
    dry onion soup mix
    taco seasoning
    rolls, breadsticks, pizza dough
    pasta(if we're out and we have the stuff)
    pie crusts
    stuff "put up" from the garden, from pickles to salsa since we grow it and it's free lol!

  3. #3
    Registered User miss_thrifty's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    canada
    Posts
    6,273
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    29

    Default

    cheaper to make
    hm pizza sauce, and dough
    hm pasta dishes , then freeze in individual containers
    hm muffins but not cake mixes

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4

    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,200
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    I find that making my own home made egg noodles is definitely cheaper than buying them. For instance, it might cost me 35 cents to make a batch of noodles, instead of $1.79 premade, and I know what goes into them.
    I have also found it is easier for me to purchase things like frozen pizza (on sale of couse) frozen lasagna. It would cost $20 or more for me to make a pan of lasagna, but I can buy pre made for $11. Same thing with pizza. Costs me more to make it than to buy it.
    I don't make a lot of bread type stuff, so I don't keep a lot of yeast on hand. It's cheaper for me to just buy a tube of cinnamon rools (from Aldi)
    than to make it.
    I have also found that with my smaller family it is sometimes cheaper to buy things premade, but I often choose to make them from scratch, unless I don't have the ingredients.
    I usually buy a cake mix, less than a dollar at Aldi, but make the frosting from scratch for the cake.
    I am hoping to grow all of my green beans this year in the garden. I would save a lot of money in that alone.

  6. #5
    Registered User PrairieRose's Avatar
    Join Date
    Apr 2002
    Location
    Texas
    Posts
    14,689
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    38

    Default

    Laundry soap is the first thing that comes to mind. The initial cost is about the same as buying a large container of store bought but then you can make several batches with only having to buy the soap to grate to go in and here that costs .89 and the batch that I make with mine lasts about 2 months.

  7. #6
    Registered User jkelstaten's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Washington D.C. suburb
    Posts
    426
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    15

    Default

    For me almost everything except bread is cheaper for me to make than to buy. But that's because of where I am. Some things depend on where you are and what's available in your area.

    For me spag. sauce is always cheaper to make because when I'm in the states I can get tomatoes for $0.10/can at a scratch and dent store. Here it's not available pre-made so I make it homemade anyway.

    Soups are most definitely cheaper to make than to buy. I make chili for $4.05, and soups without meat are even cheaper. For a big batch. Serves 4 people usually 3 times. chili=$0.34/serving.

    Rice mixes are cheaper homemade. I haven't gotten into making pastas, but they are cheaper to make homemade.

    There's a thread on here, where I mentioned making a corn syrup substitute for $0.16/4 cups

    And you can mix your own brown sugar too.

    I use flour and yeast pretty quickly so anything that can be made with those is cheaper. I usually make some sort of bread for our meals from scratch. Biscuits are cheap to make from scratch. Corn bread. (though Jiffy is pretty competive....I just don't have it available here)

    I have an excel spreadsheet that I put together so that I can keep track of how much different items cost to make. It's really helped me.

  8. #7

    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,200
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    I wish I knew how to use excel. I think it would help me to see where and what is cost effective, but I don't know how to use it...LOL

  9. #8
    Registered User
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Canadian prairies
    Posts
    16,430
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    52
    Rep Power
    67

    Default

    MC - I don't know where you live, but here we buy yeast in bulk and store it in the freezer. It keeps for up to a year. Also, flour doesn't last long enough to go bad here. Maybe try freezing it as well.

    The things I find more cost effective?
    ~ bread
    ~ muffins
    ~ tortillas (though the time involved doesn't motivate me to do it often)
    ~ bakery items of all kinds EXCEPT Danishes.
    ~ soups (I can megacook tons using leftovers that would otherwise hit the garbage)
    ~ lasagna (I megacook at least 2 at a time; one to eat and one for the freezer)
    ~ pudding
    ~ pies are cheaper to make than buy here.

    The big thing for me isn't how much cheaper things are, it's how much healthier the homemade version is. I can substitute for the fat and cut the sugar in half sometimes. Also I can make healthier decisions; like less bakery items for snacks and desserts, and more fruit and ff yogurt.

  10. #9
    Registered User geckoace's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Balitmore, MD
    Posts
    2,079
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    22

    Default

    peanut, how do you store your soups and are they cooked or ready to be cooked?

  11. #10
    Registered User baxjul's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    W. Central Florida
    Posts
    10,774
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    33

    Default

    Definitely spag. sauce and laundry soap!.

Similar Threads

  1. Scratch snack ideas and how to calculate cost per serving?
    By Happyfamily2000 in forum Kitchen Basics
    Replies: 13
    Last Post: 07-17-2012, 06:52 PM
  2. Which is most cost effective
    By paelthom in forum Laundry
    Replies: 16
    Last Post: 02-10-2011, 10:49 PM
  3. 2nd Day cooking from scratch and its cost
    By Cricketlegs in forum Frugal Recipes, Leftovers, Budget Meals
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2006, 04:42 PM
  4. 1st day of cooking scratch and its cost
    By Cricketlegs in forum Frugal Recipes, Leftovers, Budget Meals
    Replies: 15
    Last Post: 08-02-2006, 10:59 PM
  5. Cost of scratch vs. homemade pie
    By Early Bird in forum Kitchen Basics
    Replies: 15
    Last Post: 12-28-2005, 01:48 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •