2009 Grocery Budget Reduction Challenge - Page 4
Page 4 of 41 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 46 to 60 of 604
  1. #46
    Master Dollar Stretcher LastDragonfly's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Clovis NM
    Age
    57
    Posts
    1,998
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    57
    Rep Power
    22

    Default

    Quote Originally Posted by Marie78 View Post
    Could you share some of your OAMC ideas? I have run out of meal ideas. I'm pregnant and food has grossed me out lately. I would be more apt to eat something at home if I had prepared it ahead of time and can just heat it up .
    Here is the link to the OAMC THREAD at FV. Lots of good ideas.

    I remember that "grossed out feeling about food", OI. Maybe this will help. Get dh to help you or a good friend. It goes quicker if two of you are doing it.

    [ame="https://www.frugalvillage.com/forums/forumdisplay.php?f=57"]OAMC, Homecanning, Freezing, and Preserving - Frugal Village Forums[/ame]

  2. #47
    Registered User hollyhill's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Canada
    Posts
    1,571
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    61
    Rep Power
    19

    Default

    No spend day today.....we had roast turkey dinner, roasted oven root vegetables mmmmmm, and broccoli/cauliflower in cheese sauce, and left over apple crisp for desert.
    Breakfast was oatmeal with raisins and homemade bread toasted.
    Lunch was turkey noodle/vegetable soup and toast with salmon cream cheese.

    I saved all the gravy for tomorrow. Tomorrow we are having B-in-laws famly over. I am going to make homemade buns and have hot turkey sandwiches, mashed potatoes and vegies for dinner. Plus white chocolate cocoa cookies for desert (fresh from the oven mmmm).

  3. #48
    Registered User Janbee's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    304
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    1/2/2008

    Qty Desc. $ per unit $ per
    item
    4.72 lbs Whole fryer 0.68 LB 3.21
    18 pack Eggs 0.121111per egg 2.18

    Total $5.64/100.00 $94.36 remains


    Going to Roast the chicken and also make homemade Chicken and Noodles so that is what I will do with the chicken and eggs.

    Needed the eggs to make the homemade egg noodles.

    Going to try to make two meals out of this $3.21 chicken.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #49
    Master Dollar Stretcher madhen's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    California
    Posts
    17,583
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    427
    Rep Power
    96

    Default

    Bought my first groceries for the month. I tried to be very "mindful" about what I needed vs. what I wanted. I didn't get a few things on my list, because the store didn't have exactly what I wanted (i.e, I wanted raw sunflower seeds and they just had roasted/salted). I also was very price-conscious and found myself calculating cost per unit when I was looking at the Splenda packets.

  6. #50

    Join Date
    Mar 2002
    Posts
    3,972
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by madhen View Post
    Bought my first groceries for the month. I tried to be very "mindful" about what I needed vs. what I wanted. I didn't get a few things on my list, because the store didn't have exactly what I wanted (i.e, I wanted raw sunflower seeds and they just had roasted/salted). I also was very price-conscious and found myself calculating cost per unit when I was looking at the Splenda packets.
    I think this is really the secret to sticking to a budget!! I spent extra time at the store (Costco) this evening making sure I stuck to my list and bought what we needed and not what I wanted! Instead of spending $200 plus (which I easily do) I spent $52.34 and I'm very happy with what I got!

  7. #51
    Registered User Debbie-cat's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    British Columbia
    Age
    54
    Posts
    26,302
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    166
    Rep Power
    157

    Default

    We bought our first groceries of the year as well today. We were extremely mindful of what we were buying and bought nothing that we needed. We also didn't pay full price for anything except white milk and bread. I am hoping these groceries will last 2 weeks except for milk, bread and fruit.

    DS was also willing to cut out pop (he is lifting weights and getting in shape more) which helped save some money as well.

    Madhen and Mom2knk, you did great! We have already spent almost have of our budget but were able to buy alot of meat. DH is a BIG meat eater, so I am confident we will still be able to stay underbudget for the month.




  8. #52
    Registered User hollyhill's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Canada
    Posts
    1,571
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    61
    Rep Power
    19

    Default

    No Groceries bought yet....

    Breakfast- Oatmeal, raisins, Juice
    Lunch- Lentil/rice/veggie stew with dumplings and crab (fake) & cheese toasts. Chocolate cookies.

    Dinner- Turkey/veggie noodle soup and cheese pizza. Pumpkin pie.

    snacks- pumpkin walnut muffins/ milk

  9. #53
    Registered User Janbee's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    304
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    I did make two meals out of that $3.21 chicken. I fried it and made noodles.
    I cut it up differently. Generally I split the bird in half length wise and half cross wise and then cut the legs and wings off. so I get six pieces out of a chicken. Today I cut the thigh loose from the back at the joint and I cut the legs off the thigh. Then I cut the front breast from the back of the chicken as well and cut the breast half and half again making 4 pieces from the breast. I fried those 4 breast pieces and the two thighs and the two legs.
    I made a big pan of mashed potatoes and made chicken gravy and had candied carrots and pickled beets.

    The back of the bird with the wings I roasted and then stewed to get a nice rich chicken broth. I made homemade egg noodles and am feeling so domestic.

    My Family loved it.
    Last edited by Janbee; 01-04-2009 at 09:04 PM.

  10. #54
    Registered User Debbie-cat's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    British Columbia
    Age
    54
    Posts
    26,302
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    166
    Rep Power
    157

    Default

    Sounds delicious with the homemade noodles! Good for you for stretching that $3.21 chicken! Wow.




  11. #55
    Registered User Janbee's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    304
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    Ok bought 56 pounds of sugar for the stockpile for $21.20 and bought Milk 2 loafs of whole wheat bread and a dozen eggs total for that at Aldi's was $8.16

  12. #56
    Registered User Debbie-cat's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    British Columbia
    Age
    54
    Posts
    26,302
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    166
    Rep Power
    157

    Default

    That's ALOT of sugar!!! Good deals though.




  13. #57
    Registered User Janbee's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    304
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    14

    Default

    Quote Originally Posted by Debbie-cat View Post
    That's ALOT of sugar!!! Good deals though.
    I had heard that sugar was going to go up so thought I should stockpile some more but when I got to Aldi's it had already go up so had to go to Food for Less to get it.


    I looked at you noodle recipe and it is just like mine and they are wonderful aren't they.

  14. #58
    Registered User Debbie-cat's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    British Columbia
    Age
    54
    Posts
    26,302
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    166
    Rep Power
    157

    Default

    Yes, I think the noodles turned out great and DH said, 'Do not buy store bought noodles ever again.' Glad to know he liked them....lol




  15. #59
    Master Dollar Stretcher madhen's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    California
    Posts
    17,583
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    427
    Rep Power
    96

    Default

    I go through tons of sugar, but only because I have zillions of hummingbirds that literally drain 8-10 cups of nectar a day from my feeders. Worse in the summer. In the winter, I can buy sugar at the grocery store. In the summer, I buy those huge bags from Sam's Club, and even then, I have to buy several to get through the season.

  16. #60
    Registered User Debbie-cat's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    British Columbia
    Age
    54
    Posts
    26,302
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    166
    Rep Power
    157

    Default

    I wish I had that many hummingbirds! I LOVE them.




Page 4 of 41 FirstFirst 123456714 ... LastLast

Similar Threads

  1. 2012 Grocery Budget Reduction Challenge
    By AspiringToBeFrugal in forum Money challenges
    Replies: 235
    Last Post: 12-26-2012, 05:39 PM
  2. 2011 Grocery Budget Reduction Challenge
    By madhen in forum Money challenges
    Replies: 1047
    Last Post: 12-29-2011, 10:11 AM
  3. 2010 Grocery Budget Reduction Challenge
    By madhen in forum Money challenges
    Replies: 221
    Last Post: 01-02-2011, 12:48 PM
  4. 2009 Debt reduction challenge
    By homesteadmamma in forum Money challenges
    Replies: 905
    Last Post: 12-10-2009, 12:14 AM
  5. September 2009 Grocery Challenge
    By TheRootedNomad in forum Money challenges
    Replies: 74
    Last Post: 09-30-2009, 10:24 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •