2020 Grocery Budget Challenge
Page 1 of 5 1234 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Registered User FrugalWAHM's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    103
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    4

    Default 2020 Grocery Budget Challenge

    What are your goals for your grocery budget in 2020?
    How many people does your budget cover?
    Let's support each other in our efforts to keep our grocery budgets on-track!


    2020 Grocery Budget Challenge-grocery-shopping.jpg

  2. #2
    Registered User FrugalWAHM's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    103
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    4

    Default

    My goal is to spend no more than $96 per week on groceries. This will cover our family of five - two adults and three kids. I am going to do my absolute best to stick to in-season produce, sale items, etc. plus what's already in our pantry and freezer. Any extra at the end of the month will go to another part of our budget.

  3. #3
    Moderator aka AmyBob AmyBoz's Avatar
    Join Date
    Jul 2001
    Location
    Northern NJ
    Age
    48
    Posts
    12,038
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    43
    Rep Power
    50

    Default

    In 2019, I set my goal to $200 per week for a family of 6. I was able to stay way under that, but I'm hesitant to make my goal too far under $200 per week, as it includes everything we eat and paper products, cleaning products, etc, and I want to be realistic for our area.
    Blog: http://amysreallife.com

    Amy
    Wife to
    Mommy to 4
    Public School Teacher

    Mortgage - $377,836.63

    Always remember others may hate you, but those who hate you don't win unless you hate them. And then you destroy yourself."

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User ermadunk's Avatar
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Arkansas
    Posts
    2,069
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    7

    Default

    I am going to set a goal of $200.for groceries and house hold products for 1 that for a month hope i can stay under budget.

  6. #5
    Registered User
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    1,324
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    3

    Default

    mmm not sure I try to spend as little as possible except w kcups coffee part went up! instead of ground drip. but $200 to 250.. w pet food household stuff etc .. prices are going up and up here. and teens so just keep doing what we are doing sales, better eating habits less waste and pickiness.

  7. #6
    Registered User EmilyD's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Southern Colorado
    Age
    68
    Posts
    1,845
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    19

    Default

    I would like to try to get my monthly grocery budget to $250.00.
    That includes paper, health and beauty, food and litter for the cat
    and cleaning and laundry supplies. That is down from $400.00.
    EmilyD

    Change/Piggy Bank Jar Challenge (I use it for my clothes allowance)
    All silver change into piggy for 1 year (Oct 2019) (Will turn in today 1/3)
    Household savings account $200.00 monthly, current bal. $900.00
    My savings: current bal. 10.00
    Pay extra on mortgage/loan/auto $50.00 @ monthly


    Projects for 2020:
    # 1 New front porch
    Major declutter house
    Major declutter garage

    2020 Stash Management
    2020 Frugal Challenge
    2020 House Purge / Declutter Challenge
    2020 Meal Planning Challenge
    2020 Grocery Budget Challenge $250.00 monthly

  8. #7
    Moderator aka AmyBob AmyBoz's Avatar
    Join Date
    Jul 2001
    Location
    Northern NJ
    Age
    48
    Posts
    12,038
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    43
    Rep Power
    50

    Default

    **ShopRite**
    1 12 pack Cottonelle $5.99 (normally $8.59)
    4 Quaker Chewy Granola Bars $1.88 each (normally $2.59 each)
    2 boxes Ronzoni Rigatoni $0.59 each (normally $1.49 each)
    4 Knorr cheddar broccoli rice packs $0.88 each (normally $1.29 each)
    1 ShopRite aluminum foil $2.69
    4 cans ShopRite chili beans $0.50 each (normally $0.89 each)
    2 cans ShopRite diced tomatoes $0.79 each
    4 cans ShopRite cream of mushroom soup $0.99 each
    4 boxes Minute rice $1.14 each (normally $2.49 each)
    4 boxes Kellogg's Frosted Flakes $1.49 each (normally $3.99 each)
    1 large box Goldfish $7.99 (normally $8.99)
    1 box ShopRite Saran Wrap $1.79
    1 lb 93% lean ground beef $8.73
    2 packages of pork chops $2.50 each
    1 large family pack hot Italian sausage $5.81
    1.25 green peppers $2.11
    1.45 red peppers $4.34
    1 sweet onion $0.50
    10 navel oranges $10
    2.12 lb green grapes $8.46
    2 boxes salted butter $2.99 each (normally $3.49)
    2 gallons 1% organic milk $4.99 each
    2 boxes Banquet Turkey sausage $1.50 each (normally $1.99 each)
    1 6 pack Portuguese rolls $2.99
    2 4 packs Pure Protein chocolate shakes $5.99 each (normally $6.99 each)
    1 bottle ShopRite brand Allegra $23.49 - ugh...but I need it and it's cheaper than name brand

    Total $151.43

    **Acme**
    2 boxes Cinnamon Toast Crunch $1.50 each (normally $4.69 each)
    1 Signature Kitchen Black Raspberry Ice drink $0.69 (normally $0.88)
    1 large bag Tostitos $4.00 (normally $5.29)
    2 packages Chewy Chips Ahoy $0.99 each (normally $3.99 each)
    1 box SleepyTime Tea $5.49
    1 Purex Laundry Detergent $5.99 (normally $6.99)
    1 Downy Fabric Softener $5.29 (normally $6.99)
    4 banquet Turkey Sausage $1.48 each (normally $2.99 each)

    I also had $7.00 in rewards points

    Total: $26.15

    Total for the day: $177.58/$200
    Total for January: $177.58/$200

    That Allegra angers me because I'd be at $150/$200 without it. Alas, allergies drive the grocery bill sometimes.
    Blog: http://amysreallife.com

    Amy
    Wife to
    Mommy to 4
    Public School Teacher

    Mortgage - $377,836.63

    Always remember others may hate you, but those who hate you don't win unless you hate them. And then you destroy yourself."

  9. #8
    Registered User
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Virginia
    Age
    64
    Posts
    2,546
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    10

    Default

    Amy I still like Target for a lot of (store brand) staples and free shipping at $35. Stuff like acetaminophen is also cheaper than CVS for example. I get the Pure Protein bars box of 12 for about $14 from Target on a regular basis.

  10. #9
    Moderator aka AmyBob AmyBoz's Avatar
    Join Date
    Jul 2001
    Location
    Northern NJ
    Age
    48
    Posts
    12,038
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    43
    Rep Power
    50

    Default

    I'm so frustrated with the Pure Protein drinks, dlrcpa. I can find the bars everywhere, but the drinks are harder to find. I will definitely try Target the next time I'm there. The closest one is about 20 minutes away, though.
    Blog: http://amysreallife.com

    Amy
    Wife to
    Mommy to 4
    Public School Teacher

    Mortgage - $377,836.63

    Always remember others may hate you, but those who hate you don't win unless you hate them. And then you destroy yourself."

  11. #10
    Registered User
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Virginia
    Age
    64
    Posts
    2,546
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    10

    Default

    Generic Allegra 70 count Target Brand $25.49 at Target.com, so maybe not a better price after all?

  12. #11
    Moderator aka AmyBob AmyBoz's Avatar
    Join Date
    Jul 2001
    Location
    Northern NJ
    Age
    48
    Posts
    12,038
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    43
    Rep Power
    50

    Default

    LOL...nope! I guess not!
    Blog: http://amysreallife.com

    Amy
    Wife to
    Mommy to 4
    Public School Teacher

    Mortgage - $377,836.63

    Always remember others may hate you, but those who hate you don't win unless you hate them. And then you destroy yourself."

  13. #12
    Registered User ermadunk's Avatar
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Arkansas
    Posts
    2,069
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    7

    Default

    Jan.6 Spent $23.25 today only got two grocery items 1/2 gallon milk bag coleslaw rest was household items.

  14. #13
    Registered User
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    806
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    2

    Default

    We have 4 adults here with 1 spending his money on dining most of the time. I'm increasing the budget to $350/mth. I spent $475 in December and noticed increasing prices as well. I include toiletries/cleaning supplies in the budget. I'm not sure how realistic that is but I'll have to try to get close. I'm finding lots of cereals on sale for $1.99 or less and organic.

  15. #14
    Registered User bookwormpeg's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Dream Land
    Posts
    976
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    I've never had a grocery budget and have never participated in this thread......I read it but have never watched my grocery bill but am trying to save to the max this year so this will be a new experience for me....there is only the two of us and we don't eat like we use to....husband doesn't eat breakfast and eats chickfila every day for lunch...I have English muffin with either peanut butter and banana or cheese for breakfast...no lunch as I sleep late......dinner is always a meat (mostly chicken) starch (rice, potatoes, noodles) veggie....that's it...I keep cookies for my husband....no chips or junk food...(have no idea why I am fat) .today I got a pork roast for $4 and it will be three meals.....spent $40 today....will keep track of what I am spending a month....will be nice to know....

  16. #15
    Super Moderator Spirit Deer's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Boundary Waters, Minnesota
    Posts
    19,362
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    88

    Default

    Grocery prices have been going up for quite a while. Farmers are struggling due to factors such as flooding and trade wars. I expect increases to continue as more farmers are bankrupted. We noticed on our drive home from Missouri last fall that too many crops were still in the fields, many in standing water. It didn't look good. Climate change is wreaking havoc on the heartland where so much of our food is produced, another reason I expect rising prices.

Page 1 of 5 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •