What are you paying this week for...?
Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Registered User
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    New England
    Posts
    469
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    3
    Rep Power
    17

    Default What are you paying this week for...?

    The post about the cost of food rising made me think it might be a good idea to track costs more regionally. What are your most common purchases every week, what are you paying for them and where?

    I'm just starting to track prices, and have to go shopping tonight, but I'll be tracking prices on:

    1) Over the Moon Milk - 1/2 gallon
    2) Arnold's Country White Bread & 12 grain whole wheat
    3) 1 lbs. ground beef
    4) one whole chicken
    5) Tomatoes - just curious really

    I shop at Market Basket and live in Essex County, MA

    Anyone else want to compare prices?

  2. #2
    Registered User sabrelvssammy's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,717
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    12
    Rep Power
    47

    Default

    all i can help with at the moment is what i purchased last night at our local mom-pop shop.... (we don't have 'chain' stores around here in our little town).....

    milk -1 gallon prairie farms 2% $2.49
    eggs- med 1 doz $1.29 (large were $1.59)
    chicken fryers on sale .99 lb
    wheat bread store brand $1.09
    pork chops..boneless-thick cut $2.79 lb

    gas currently is at $2.04 a gallon.....

  3. #3
    Registered User Homekeepn's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Southern Maine
    Age
    49
    Posts
    282
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    Hello...

    Here in Maine the prices look like this:

    A half gallon of milk is about $2.00
    A loaf of wheat bread is $1.50
    A lb. of ground beef in about $2.50 for 80%
    I only buy whole chickens when they are .69 lb or better
    And tomatoes are about 1.50 per lb

    Gas is about $2.05 per gallon

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User scooby8themall's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    In the big city!!!
    Posts
    651
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

    Default

    I'm in Northern Maine
    I only buy gallons of milk and it depends on where I buy it , it is between 3.43 and 3.79
    Walmarts wheat bread is 1.52
    A pound of hamburg any where from 1.99-3.99 a pound
    I have chickens so I do not buy eggs
    Bought a whole chicken at 2.43 not sure the price per pound.
    Gas is 2.17 a gallon
    I like the prices in southern Maine better

Similar Threads

  1. paying myself first
    By inneedofhope in forum Frugal Living
    Replies: 10
    Last Post: 04-22-2008, 03:46 PM
  2. Does anyone know...paying down CC
    By Heluvsme in forum General Chat
    Replies: 5
    Last Post: 02-29-2008, 06:22 PM
  3. Paying self first
    By sanderson76 in forum Debt Reduction & Money Management
    Replies: 17
    Last Post: 10-23-2005, 08:34 PM
  4. Paying for the Car
    By paelthom in forum Automotive
    Replies: 6
    Last Post: 01-22-2005, 05:22 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •