So whats more frugal? 2lts or 12pks??

Poll: Is a 2 liter or a 12 pack more frugal?

Be advised that this is a public poll: other users can see the choice(s) you selected.

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Registered User AnW819's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    South Jersey!
    Age
    32
    Posts
    1,529
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Question So whats more frugal? 2lts or 12pks??

    I love soda, I am sure a lot of us do. Around here...2 liters are on sale often for 5/$5. 12 packs are ushally on sale for 4/$12. Does anyone else think the 12 packs are outragous??

    Yet, so many people STILL buy them...

    So, whats more frugal? I mean, I love 12 packs because I don't have to wash cups, each can is fresh and does not get flat as easy as a 2 liter, but IMO, 2 liters seem SO much cheaper.

    Which one do you buy and why? Which one is more frugal to you?

  2. #2
    Registered User
    Join Date
    Jul 2002
    Location
    Tucson, AZ
    Age
    37
    Posts
    1,014
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    1
    Rep Power
    21

    Default

    I buy 24 pks on sale for $5-$6. I just prefer soda in a can.

    2 liters usually go flat on me before I have a chance to finish them, no matter how tightly I twist the cap.

  3. #3
    Registered User
    Join Date
    May 2010
    Location
    midwest
    Posts
    46
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    24 pks here usually go on sale for $5.98 here, plus tax and deposit. I usually stock up then.

    We only buy 2-liters when they are less than $1 each, because they go stale so fast.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User Libby's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Canada
    Posts
    8,930
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    59

    Default

    Its all based on the cost/unit. Store brand vs brand name.

    The way I look at it - the cans are a better value for me b/c I dont drink of often when home. So a 12pk will last me 4 months. A 2L is cheaper up front but I will drink a cup or two's worth (500ml) and be done with it and then have to pour the rest out when it goes flat then buy another 2L for another 2 cups etc. How is that saving money?

    As for feeling like you're creating dishes - can you use the same cup through the day for all your drinking needs by just rinsing well between uses? Saves on dish duty and the environment as well.

    While at the hospital with my dad, I'd buy a bottle of Diet Coke (591ml) daily. I spent $2 on it from the vending machine. So 3.4 bottles would equal 2L. I paid $6-$8 for 2L at the vending machine vs buying a 2L straight up for $1.50. To me that $6-$8 was worth it b/c it meant my dad had to get up outta his bed and walk through the hospital with me to go get it. It was his exercise for the day. To me...that is priceless.

    I guess it depends on what you value more - your time & energy OR convenience all for savings.

    BTW: If yer having people over for a party/gathering and you're providing the drinks - 2L is the way to go...not everyone will want/need a full can for one mixed drink and some people have issues using up someone else's 2nd half of their can. A 2L will make it even for everyone - you only pour what you need.

  6. #5
    Super Moderator
    Join Date
    May 2008
    Location
    not here
    Posts
    4,575
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    58

    Default

    2 liters = about 67 oz for $1= 0.014/ounce
    (1) 12 pack = 144 oz for $3 = 0.021/ounce

    But I don't drink pop (soda). I usually drink Crystal Light, water or beer.

  7. #6
    Registered User monkeywrangler71's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Nova Scotia
    Posts
    3,898
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    9
    Rep Power
    33

    Default

    Quote Originally Posted by AnW819 View Post
    I love soda, I am sure a lot of us do. Around here...2 liters are on sale often for 5/$5. 12 packs are ushally on sale for 4/$12. Does anyone else think the 12 packs are outragous??

    Yet, so many people STILL buy them...

    So, whats more frugal? I mean, I love 12 packs because I don't have to wash cups, each can is fresh and does not get flat as easy as a 2 liter, but IMO, 2 liters seem SO much cheaper.

    Which one do you buy and why? Which one is more frugal to you?
    We pay considerably more for 12pks than 2L, but I primarily buy them for my dh's lunch so 2L bottles don't work for us.

    Your 12pk price is pretty reasonable. Unless American cans are a different size, you're paying .50 per litre for a bottle and .70 per litre for cans. Not really a huge difference considering the convenience and additional packaging.

  8. #7
    Super Moderator
    Join Date
    May 2008
    Location
    not here
    Posts
    4,575
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    58

    Default

    We have 12oz cans in the U.S.-

  9. #8
    Registered User monkeywrangler71's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Nova Scotia
    Posts
    3,898
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    9
    Rep Power
    33

    Default

    Quote Originally Posted by Russ View Post
    We have 12oz cans in the U.S.-
    I don't understand your crazy medieval figuring system
    I based mine on a 355mL can, which is what size they are here.

  10. #9
    Registered User Libby's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Canada
    Posts
    8,930
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    59

    Default

    12 oz can = 355ml can

    And oddly enough I recall seeing the 3L bottles on sale too - unless they have abolished those bottles now?

  11. #10
    Super Moderator
    Join Date
    May 2008
    Location
    not here
    Posts
    4,575
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    58

    Default

    Quote Originally Posted by monkeywrangler71 View Post
    I don't understand your crazy medieval figuring system
    .
    When I was in school... a long time ago... the Metric system was coming, we NEED to learn this.


    still waiting....

  12. #11
    Registered User Paws's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Alabama
    Posts
    1,518
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    When 2 lt bottles of Coke products go on sale around here, I usually buy several. ((Usually $1.00 per 2 lt bottle))

    I don't have to wait for 2 lt Pepsi products to go on sale-they're cheaper... but I prefer Coke.

    To prevent 2 lt sodas from going flat quickly, before capping, squash the plastic bottle to get some of the air out. While it's flatter, cap tightly.

    Sounds odd, but it really does work.

  13. #12
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    Quote Originally Posted by Russ View Post
    When I was in school... a long time ago... the Metric system was coming, we NEED to learn this.


    still waiting....
    I'm still waiting too.

    One teacher told us of the "future", the other teachers called it a fantasy. That computers would be in nearly every home, you would be able to communicate and look things up from the computer, students could go to school on the computer, we could order things and have them delivered right to our door.

    He also told us pennies were going to stop being made. Still waiting on that.
    Maybe he meant pennies made of mainly copper were going to go away.
    Last edited by imagine; 10-14-2010 at 03:52 PM.

  14. #13
    Registered User imagine's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    5,605
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    48

    Default

    I buy two liters for 67 cents sometimes 88 cents, with my family it is gone before it goes flat.

  15. #14
    Registered User Trishagirl's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Northeastern Indiana
    Posts
    3,091
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    22

    Default

    Neither pop isn't good for you either! It gives you osteoporosis. That's why I don't drink it. Expecially diet pop it makes people obese with aspertame. I drink green tea it has many health benefits. like weight loss and prevents cavities ect. It's frugal to not buy pop at all. JMHO

  16. #15
    Registered User Neeley's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    HERE, in my house
    Posts
    4,726
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    26

    Default

    We will only buy 12 packs when they are $2.50 or less and then we stock up. DH takes them to work and in the long run saves us money. He goes through three or four cans a day. He keeps a few 12 packs in his office to drink. Otherwise he is going downstairs to the cafeteria for drinks at $1 per 20 oz soda three times a day = $3.00/day.

    For home usage we get 2 liters. Never had a problem with them going flat because we go through them pretty quickly. We only buy 2 liters when they are priced @ $1 or less. For the most part our at home beverages are primarily unsweetened tea, bottled water or milk. Sodas only come in to play about once a week.

    We love diet Pepsi and when it goes on sale we (quite often) we stock up.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Whats your favorite frugal meal or recipe?
    By MrsB in forum Kitchen Basics
    Replies: 7
    Last Post: 07-20-2006, 03:38 PM
  2. Whats your absolute BEST tip to being frugal?
    By homesteadmamma in forum Just Tips
    Replies: 21
    Last Post: 08-23-2003, 05:06 PM
  3. Replies: 22
    Last Post: 06-21-2003, 12:37 PM
  4. Whats your least favorite frugal thing you do?
    By MANDERS in forum Frugal Living
    Replies: 8
    Last Post: 02-13-2003, 12:32 PM
  5. Whats your best frugal traveling advice
    By MANDERS in forum Vacations and Travel
    Replies: 1
    Last Post: 04-01-2002, 08:29 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •