How much do you save by stockpiling?
Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Registered User Hazel's Avatar
    Join Date
    Dec 2019
    Location
    California
    Posts
    3
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default How much do you save by stockpiling?

    How much do you save by stockpiling? I used to do it before but stopped because I didn't have enough money to stockpile and I have very little space. Maybe I can stockpile some small non-food items. Also I used to stockpile some food items and had a hard time using them up. At least for food, I found just meal planning and cooking one bigger batch of food/recipe at a time and having some pantry space for new meals planned worked better for me. If I was to stockpile again, it would probably be small non-food items.

  2. #2
    Registered User Contrary Housewife's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Kansas City
    Posts
    7,826
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    75
    Rep Power
    57

    Default

    I used to save quite a bit because chicken at .99/lb is obviously cheaper than the regular price, and I could store it in the extra freezer our in-laws gave us. But I've found in recent years DH is eating lots less, and I'm cooking smaller portions, thus not needing to keep a lot on hand. There's a sale at one of the major chains often enough that keeping one or two packages on hand is enough to feed us until the next time.

    I'm trying to cut back on dry goods because I've opened a few packages that have gone rancid from sitting too long. Lately we've had too many open packages of chips and crackers. DH just grabs whatever he sees instead of looking for an open bag and using it up. And stuff gets pushed to the back and forgotten. So no more until it's gone.

    I don't think anyone needs to stockpile for the apocalypse, especially if you don't have the space. Store what you have space for, that you would normally and reasonably use within a few months between sales.
    Stop trying to organize all of your family’s crap. If organization worked for you, you’d have rocked it by now. It’s time to ditch stuff and de-crapify your world.

    If you're not using the stuff in your home, get rid of it. You're not going to start using it more by shoving it into a closet.

    Use it up, Wear it out,
    Make it do, Or do without. ~unknown

    A clean house is a sign of a wasted life. ~unknown

  3. #3
    Registered User
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    I give up trying to keep track :-)
    Posts
    1,725
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    10

    Default

    It's just the 2 of us but it does save ma a fair amount. For example: Friday I found pineapples on sale for $1 each I bought 8. For $8 I got 15 pints of canned pineapple chunks (core and all because the canning softens it up), I cooked the peels in water and use the pineapple water to make my own vinegar, I feed the cooked peels to my chickens and I planted the tops in pots. IF I can keep the goats out of the garage I'll transplant the tops in the garden in the spring. The goats ate my other 2 plants. GRRRRR. Savings: $1 per pineapple, vinegar savings @1.50 when compared to apple cider, food for the chickens and if I can get the tops to produce in 18 months I'll have an endless supply of pineapples.

    Cellphone charging cords: I found them on clearance and bought 10. Saved over $70.

    local save-a-lot discounts meat 50% - I have saved $100s buy stocking up when they have markdowns I will use, like ground beef $1 per pound.

    Another grocery store had 4 packs of chicken thighs on sale with coupons on top. I took all they had. I paid $.05-0.75 each and one pack they paid me $0.05 to take it.

    Last year I found butter marked down to $2/pound and bought 30 pounds. I canned and froze the butter saving me at $50-60.

    Found apples half price, peeled, cored and canned them for apple pies. Dehydrated the peels, powdered them and add it to make apple cinnamon oatmeal saving us from buying flavored oatmeal.

    So, for us, stocking up makes sense when we find a good deal. I have the space to store it, a foodsaver, canner and dehydrator to preserve the food and prevent freezer burn before we eat it. It has saved me $1,000s over the years.

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #4
    Registered User
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    498
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    2

    Default

    I don't know how much is saved here. When butter is on sale, we buy 20 lbs and save $40. I buy meat on clearance, saving $30/yr. Cereal on sale saves $60 or more. My guess is we save hundreds of dollars a year. I should keep better track. The last several years has had everyone here eating much less, esp. DH. Plus, we're not as active anymore with the kids being older. DH disagrees with that statement but I know I've slowed down. So, I really don't need to keep much on hand, but I do.

  6. #5
    Registered User bookwormpeg's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Dream Land
    Posts
    754
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    There's just the two of us now and we eat different now but I still stockpile....I refuse to buy peanut butter at full price when I could just pull a jar from the cabinet that I purchased when it was on sale and I had a coupon for so I probably paid a quarter of the price...

    If I can get something for pennies or free, I buy it and donate it to the food pantry.

    I stockpile paper products and hba….you can save a bunch stockpiling that stuff....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •