What items have you added to your stockpile this week - Page 101
Page 101 of 246 FirstFirst ... 51919899100101102103104111151201 ... LastLast
Results 1,501 to 1,515 of 3680
  1. #1501
    Registered User scooby8themall's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    In the big city!!!
    Posts
    651
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    13

    Default

    Was at Target today and found a 25 fl oz bottle of extra virgin olive oil with a clearance tag original price 6.19 clearance 1.56 and it was the only one left or I would of picked more up .That was a great find!!!

  2. #1502
    Registered User frugalfranny's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    PNW in summer---SW in wnter.
    Posts
    12,986
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    71

    Default

    orange zest
    lemon juice
    lime juice

  3. #1503
    Registered User Paws's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Alabama
    Posts
    1,518
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    5 boxes (108 ct) Puffs tissue - .74 each after coupons
    5 (blue) ultra dawn - .63 each after coupons
    5 ultra dawn (olay) - .38 each after coupons
    2 (22 oz.) cans Clabber Girl baking powder - $1.60 each
    2 (8 oz.) pkg baking cocoa - $1.59 each
    12 cans (15 oz.) hominy-6 white & 6 golden - .39 each
    6 cans (15 oz.) sliced carrots - .39 each

  4. Remove Advertisements
    FrugalVillage.com
    Advertisements
     

  5. #1504
    Registered User HappyMama's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    On a Cloud in the Midwest
    Posts
    1,946
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    28

    Default

    60 pounds of honey
    10 pounds of spelt flour
    10 pounds of organic raisins
    20 pounds of Dates
    walnuts, almonds, pecans
    wheat berries

  6. #1505
    Registered User dcompton's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Louisiana
    Posts
    7,390
    Post Thanks / WTG / Hug
    Blog Entries
    12
    Rep Power
    41

    Default

    29 boxes of Bumblebee tuna/chicken salad kits (the little ones). Kroger had them on for .50 again.

    They are great to grab for work when I don't have any leftovers I can take or time to be creative. I would not pay more than that for sure, but they're a lot cheaper than drive through!

  7. #1506
    Registered User frugalfranny's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    PNW in summer---SW in wnter.
    Posts
    12,986
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    71

    Default

    coconut
    couple mixes for cakes.......
    coffee.......to be given away
    crackers ..to be given away ..so guess this really wasn't for MY stockpile.
    butter

  8. #1507
    Registered User
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,525
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    0

    Default

    popcorn
    2 5lbs bags of sugar
    two bags of ghiradelli baking chips

  9. #1508
    Registered User madjen's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    461
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Default

    Quote Originally Posted by HappyMama View Post
    60 pounds of honey
    10 pounds of spelt flour
    10 pounds of organic raisins
    20 pounds of Dates
    walnuts, almonds, pecans
    wheat berries

    Where do you buy your ingredients? Wholesale/Warehouse store/club? Organic/Health Food store? Regular store?

  10. #1509
    Registered User frugalfranny's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    PNW in summer---SW in wnter.
    Posts
    12,986
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    71

    Default

    Pretzels..............for coating
    Cookies........for stocking stuffers....Lu brand......love them!
    (bought me a box too ---)

  11. #1510
    Registered User Paws's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Alabama
    Posts
    1,518
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    16

    Default

    8 (8 oz) blocks extra sharp cheddar cheese - .99 each
    2 (8 oz) blocks pepper jack cheese - .99 each
    6 (8 oz) blocks sharp cheddar cheese - .99 each
    2 (8 oz) blocks mild cheddar cheese - .99 each
    2 (8 oz) blocks med cheddar cheese - .99 each
    ((Freezing most of the cheese )
    13 boxes (3 pk) microwave popcorn (assorted varieties) - .59 each
    4 (4 lb) bags sugar - $1.69 each
    1 (16 oz) container Breakstone's sour cream - .74 after coupon
    4 dozen eggs - .89 each
    2 fudge marble cake mixes - .58 each

  12. #1511
    Registered User crafty73's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Yorkton, Saskatchewan, Canada
    Posts
    232
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    12

    Default

    3 taco kits
    1 big turkey
    1 giant ham
    8 loaves of bread
    1 bag chocolate chips
    2 bags cranberries

  13. #1512
    Registered User HappyMama's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    On a Cloud in the Midwest
    Posts
    1,946
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    28

    Default

    Quote Originally Posted by madjen View Post
    Where do you buy your ingredients? Wholesale/Warehouse store/club? Organic/Health Food store? Regular store?
    I buy a majority of my things in bulk to avoid the grocery store, to save time and money. This is what works best for my family, though I know each family has their own style, budget and needs. What works for me , might not work for others . Thanks for asking!

    Most of my ingredients are bought in bulk, so that I can save as well as get organic things for pennies on the dollar. Since moving to the Midwest I have a co-op, bulk store and health store that I get the majority of my things at. I use to buy from Azure Standard when out West.

    I do coupon shop still but for only the things that fit in my scratch cooking and health needs ( no preservatives, MSG etc) For instance I have a hot sauce I buy 40 bottles at a time, that lasts me a yr and I get coupons , when on sale buy them all at once.

    I special order my honey, from a farmer that is far away from me, but no GMO, or pesticide use, and is raw which is what I want. It all works out in price though for me as I buy in bulk.

    There are special herbs, and supplies I buy for soaps, teas etc from Mountain Rose, bulkfoods on-line, and a couple other places can't think of off the top of my head. I buy my coconut oil from Tropical Traditions they sell on-line and ebay. I am not affiliated with any just a happy customer.

    I get most of my meat at the co-op or directly from the farmer.

    I make all my own yogurt, some cheese, butter and most all from scratch.

    Sorry for the long post , hope this helps.


    For today adding to the pantry

    Wheat berries ( soft and red)
    25 pounds organic turbinado sugar
    25 pounds organic white unbleached flour
    27pounds chicken ( wings, thighs, and whole)
    brown rice

  14. #1513
    Registered User madjen's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    461
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    11

    Default

    Thanks HappyMama! I'm trying to change what my family eats and this helps a lot.

    I've already quickly learned that homemade doesn't take much longer than stuff out of a box and homemade is 100x healthier because there's no preservatives, soy added, etc.

  15. #1514
    Registered User HappyMama's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    On a Cloud in the Midwest
    Posts
    1,946
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    28

    Default

    Quote Originally Posted by madjen View Post
    Thanks HappyMama! I'm trying to change what my family eats and this helps a lot.

    I've already quickly learned that homemade doesn't take much longer than stuff out of a box and homemade is 100x healthier because there's no preservatives, soy added, etc.

    Yes, this is very true! You will save a lot of money buying in bulk, and making from scratch. I love how we can talk on here, IRL I have friends that would rather whine how hard it is to save money, cook, bake , then they are in debt and sick....sigh... Takes some planning, work , buying in bulk and bargains but the saving and health benefits are tremendous.

  16. #1515
    Banned
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    10,457
    Post Thanks / WTG / Hug
    Rep Power
    54

    Default

    HappyMama, I was just curious how many in your family if you don't mind sharing.

Similar Threads

  1. Do you stockpile finished items?
    By nuisance26 in forum Sewing
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2017, 03:11 PM
  2. Replies: 33
    Last Post: 06-07-2010, 07:50 PM
  3. Tips for value added use on items we already have
    By PrairieRose in forum Just Tips
    Replies: 11
    Last Post: 01-11-2008, 10:13 AM
  4. Need ideas for what to do with these items in my stockpile...
    By guest2 in forum Frugal Recipes, Leftovers, Budget Meals
    Replies: 16
    Last Post: 08-03-2004, 08:26 PM
  5. I added some new auction items!
    By lucy979 in forum Supplemental Income, Small Business
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-2003, 07:11 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •