Frugal Village Forums banner

Discussions Showcase Albums Media Media Comments Tags Marketplace

1-18 of 20 Results
  1. Homesteading and gardening
    8 September 2009 Peat moss and Coconut fiber comparison. 8 September 2009 Peat moss and Coconut fibre comparison. When using peat moss, usually the product is added to the medium straight from the bag. Experience has indicated that it does not mix well when water is added. There will be many...
  2. General Chat
    This is CRAZY. They have made it against the rules to write down the prices for their products. You can't take photos either. So would this mean that those of us who use price lists (I DO!!!) not be allowed to use them at this store? Tesco, for those who don't know, is a HUGE HUGE...
  3. Frugal Living
    From my grocery receipt last Friday 10 pound Russett potatoes 1.49 or about 15 cents a pound Tater tots 1.79 ( two pounds) or about 90 cents a pound If only I could figure out how to make my own tater tots.
  4. Frugal Canadians
    Global News did a segment about the top five places to shop at for groceries. They took a list of about 25 items and checked out the prices for those items at five stores on the same day. This is what they came up with as far as total was concerned: WALMART SUPERCENTRE ● 2 x 4 litres 1% [email protected]
  5. Homesteading and gardening
    Peat moss and Coconut fiber comparison. http://www.durgan.org/URL/?BRTHJ 8 September 2009 Peat moss and Coconut fiber comparison. Using my home potting mix and planting seed, it was found that wetting of peat moss in the mixture is often incomplete. I attribute this to the dust-like structure...
  6. Supplemental Income, Small Business
    In looking around for at home work ideas, I came across this website for comparing call center sites. Seems to provide a good spreadsheet on many, many companies. If this has already been posted, I apologize. I just found the information to be very good...
  7. OAMC, Homecanning, Freezing, and Preserving
    Has anyone done any cost analysis on buying #10 cans of Dehydrated foods, vs. doing it yourself? Also where is the best place to order dehydrated foods, best quality and best prices. Just curious about this, I been using my dehydrator lately and I am dreaming of updating to a better...
  8. General Chat
    I know I said I thought they looked alike, but what do you think? Here is one to get you thru the evening so you don't have to wonder what she looks like anymore and I will post more thru out the weekend as I get them uploaded and resized during middle of the night feedings and changes....lol...
  9. Blog
    I know this is going to sound strange, but a lot of people don’t know the proper way to save money. They think that they know and if you ask someone about this, the person will look at you like you’re stupid for asking such an obvious question, but the truth is that most people were never taught...
  10. Calculations and Alternatives
    I have always bought Shout/prestain. I recently saw Shout on sale for 2/5.00. This is my recipe: 1 c ammonia 2.00 for 64oz=25c per cup (Dollar General) 1 c laundry detergent 1.00 for 30oz ($ Tree)=.03c per oz or 24c 1 c white vinegar 1.58 for 1gal/16cups (Walmart) =10c 2c h20 free from the tap...
  11. News you can use
    FHA loan comparison questionnaire Here is a list of questions to ask lenders before selecting an FHA-insured loan.
  12. Freebies
    I thought I would list some of the price comparison sites that I use before purchasing an item online. I feel it is important to do a little research before buying an item. pricegrabber.com Epinions.com bizrate.com pricescan.com shopzilla.com shopping.com Are there any others that you use?
  13. Debt Reduction & Money Management
    I thought this was a neat little comparison calculator. Since it is from CNNs website I would hope there is some accuracey to it, but of coarse no gaurentee on that. I did think it was fun and was pleasently surprised to find out we're doing better than average with our NetWorth than others in...
  14. Frugal Living
    http://www.bestplaces.net/col/Default.aspx
  15. Frugal Living
    I'm new to the frugal life, so I had a good opportunity to compare the relative costs of my old style and my new one. I had bought five herb plants from the farmer's market (much cheaper than buying fresh herbs in the store!), and I needed to repot them ASAP to keep them healthy. Here's what I...
  16. Household notebooks and home manuals
    http://www.printablechecklists.com/checklist104a.shtml
  17. Frugal Living
    I normally don't do a cost comparison of anything I bake/make but decided last night to start doing this to see just how much I was actually saving by baking from scratch. We wanted pizza last night for supper. ~to go out - the cost would have been approx. $45.00 (2 adults and 3 teens)...
  18. Frugal Living
    I've been meaning to do this for a while and I also think this will make our American friends :usasmile: feel better about how much you pay for food. Here are some typical things I buy at the grocery store. This is without coupons so you can see the before price. I think it would be great if...
1-18 of 20 Results
Top