Frugal Village Forums banner

cost

  1. Blog
    I have revised my current budget. Here are some of the tools I use to help the pocess. 1, I don't spend as much time with couponing. Ijust cut the ones i need. The rest I donate to my job, friends and the local Dollar General has a box you can put your unwanted coupons in. Plus I do not buy...
  2. Question and Answer
    Hello all! I am new to this forum so forgive my ignorance if this subject has been discussed at length on this site already. I am currently shopping for an engagement ring and am highly frustrated with how much these little "ornaments" cost. Honestly it seems like that money is better spent...
  3. Kitchen Basics
    We have taken to making our snacks and treats at home from scratch. My first question is to figure out if I am saving money--so how do I calculate cost per serving. Some of my ingredients I have had around for several months and I don't remember what I paid. All the cooking shows that center...
  4. Debt Reduction & Money Management
    Just curious. A lot of other sites I hang around on, people are talking about paying $150-$300 just to have someone do their taxes. That seems outrageous to me. So how much does it cost you? We pay about $20-$50 every year to buy software and do it ourselves. Price varies depending on...
  5. Frugal Living
    I was looking over all my clothes I bought this year for me. looking at the cost of eat item. Because of size change almost a complete wardrobe was needed. Besides a pair of jeans ( bought with coupon on sale $17) and a pair of corduroys from the Goodwill ($5.34) everything else was under $5...
  6. Question and Answer
    we are currently considering moveing from maine to new hampshire for my husbads job. trying to get an idea on general cost of liveing, maybe average prices for milk, loaf of bread etc? i've been able to get gas prices of gas buddy and are running about .10 cheaper per gallon than here. any help...
  7. Frugal Living
    Peanut-Butter Makers Face Crunch - WSJ.com
  8. Weddings and bridal showers
    I am trying to hard to become debt-free and things like attending weddings, graduations, milestone anniversaries and other celebrations are still important to me - meaning I don't want to go so frugal as to forego attendance or forego giving a gift in order to save a buck - so I'll be making...
  9. General Chat
    After hearing about private school dollar amount for tuition I was curious how much money it takes for public school I found some 2006-2007 school year numbers Of All States, New York's Schools Spend Most Money Per Pupil - NYTimes.com per pupil varied by state ranging from mid $5,000 to...
  10. General Chat
    I am trying to cut back as much as possible....and i do leave my netbook on most of the day...not on it all the time however i like to have easy access to it and am wondering how much it cost per day to keep it on.... Thanks for your help!
  11. General Chat
    A 6 oz soda in 1938 cost 5 cents that is 1/5 of the min. wage at that time of 25 cents a hour. A 12 oz can of soda should cost $2.90 cents or twice 1/5 of the current federal min.wage
  12. Meal planning
    The cost of groceries are going up along with the cost of gas.I am struggling to manage. I am couponing , stockpiling, buying loss leaders with coupons, reducing my trips to the store, eating leftovers. But still it does not seem to be enough. How are u managing?
  13. Frugal Living
    I have always been very wrapped up in miles per gallon for my car. I reset my trip odometer every time I fill my car so I can calculate how many MPGs I was getting on a particular tank (trip odometer reading divided by number of gallons put into the tank). In town I get about 18-19 mpg and...
  14. General Chat
    Cost of Living Comparison, Salary Calculator - CityRating.com You put in your current salary and where you living currently the what state you want to compare and it tells you what salary you would need there to keep your current standard of living? very interesting
  15. Large Families
    Before I ask about that, I am wondering, how BIG is a Large Family? we have 4 kids ( 9 months- 7 years old) and are almost 20 weeks along with our next. I am using our cloth diapers again. I have the ones that have the velcro and the water proof outershell. I know I am spoiled. I bought these...
  16. Frugal Living
    I was looking at things to cut in the budget and took a good look at school lunch costs. For two kids it is $5 a day. $100 a month! Next year I will only have one child in school because the oldest will graduate. I dont plan to tell them they can't take lunch at this time but if things get...
  17. Frugal Living
    This question popped into my head on another thread so I checked out the cost of public transportation here. It has many different rates like a one way pass for $1.25. a day pass unlimited rides that day $5. A family pass unlimited rides for the whole family up to 5 people same house for $39 a...
  18. Home and family challenges
    I am in the planning stages of redecorating the house (won't be back home until at least mid-March) and I want to use ONLY what I have. (exception, a small can of stain). It is going to take a LOT of work both mental and physical but I am SO ready to make a BIG change around here! Maybe you...
  19. Laundry
    There is only my dd and myself at home. However, she is a teen and they do generate laundry. So my question is, in our case where there is no heavily soiled items or little kids, do you think getting a lower priced laundry detergent is more cost effective or would it be better to use one of...
  20. Health and beauty
    HI I want to get an anti aging cream, my face is looking a little blah lately lol which do you all like? I am talking drugstore not department store stuff thanks!
Top