Frugal Village Forums banner
groceries
1-17 of 125 Results
Advanced
  1. Meal planning
    Our family is trying to reduce our grocery budget, but my wife and I can't agree as to what should be counted as "groceries". My wife believes that anything we buy at the grocery store including things like hair dye, shampoo, and other health and cosmetic items should be counted as grocery...
  2. Drugstore & Grocery Store Deals/Product Reviews
    Hi all! I'm a fan of saving, I shop once a week at Aldi's. I just moved to and a friend kindly introduced me to the wonderful world of frugality :) Before that I had been shopping at Whole Foods because I live next to it :( Now I'm curious, what other affordable and cheap places are there to...
  3. Blog
    What's that? :lol: Well things have slowed down a bit here, but I am busy catching up on my rest and crafting. I finally hung the paintings I had framed on the wall. It required an entire shuffle of paintings throughout the house. We decided to use our long hall wall as an art...
  4. Blog
    Had a kid from church come over to help DH mow the lawn and do some weeding. It started to rain, so they came inside and I had him help me make some Blueberry Muffins. He and hubby were right at it looking at astronomy stuff on the Internet. I invited him over sometime to use our telescope...
  5. Blog
    Looked under my dresser the other day and found a stack of original artwork from artists I have known, waiting to be framed. The artwork has been waiting to be framed for 20 years now. Three of the artists are international artists now. It has become a case of "I need to protect these". So...
  6. Blog
    Food: Hot dogs Ground beef Hamburger and hot dog buns Condiments (ketchup, mustard, barbeque sauce, relish) Salad dressing Chips Ice cream Popsicles Soda Bottled water Iced tea mix and bags Non-food: Grill supplies (charcoal, lighter fluid) Party supplies (disposable plates...
  7. Kitchen Basics
    I just looked through a book called Make the Bread, Buy the Butter by Jennifer Reese. In it, the author compares the costs of making various foods vs. buying them, rates the difficulty, and advises whether it's better to buy or make each food. While I don't agree with everything she said, I...
  8. Frugal Living
    But what are you actually buying and eating for that amount? Alot of people say they spend waaaay less but what are they actually buying and eating? I always wonder that everytime I see a, "I spend $300 a month for the 8 of us" type posts. :scratch: And then people will also say, "I have a...
  9. General Chat
    I was browsing online at Walmart.com, not "Walmart To Go" which is not available in my area, Just the regular website, and found that you can get great prices on groceries On-line and have them shipped free. They have value bundles and deals which you will not find in the stores. This is great...
  10. Coupons
    This came in the mail today, I have NO idea how I got it as my youngest is 3 and it's supposed to be for parents with newborns. Good in ME, NH, MA, VT only as stated on coupon (site posting about it only lists 2 states, my coupon lists the 4): Vanessa's Values: Welcome New Baby: Get a $10...
  11. General Chat
    We have been talking a lot lately about the rising cost of food. I have started buying food on Amazon some. I just ordered peanut butter (hoping to stock up before the price hike they are forecasting), but have also ordered sugar, syrup, cereal, mac & cheese, etc for cheaper than I can get at...
  12. General Chat
    I spent $61.15 pre tax for this weeks groceries Here is what I got Walmart $25.89 Cooking oil big bottle 3 pounds of cheese Package of hot dogs for school thing loaf 100% whole wheat bread bottle ranch dressing can of chickpeas tomato paste tomato sauce Fajita seasoning Aldi's $34.26 gallon...
  13. Canadian Pals
    After having noticed many items we use often go up since the new year...the 500.00 a month budgeted does seem to go far for Us(family of 3)...but 600.00 seems to be a good budget amount...how is everyone else doing? Janine
  14. Question and Answer
    Hello everyone! As of June 25th, I will be in an apartment all on my own and away from home! The apartment is $510/mo. It is a one bedroom/one bathroom with nice kitchen, dining area, and large living room. All is run on electric which I must pay for. Sewage and water are paid for already...
  15. Drugstore & Grocery Store Deals/Product Reviews
    ...than at a local grocery store? I bought the big 3lb bag of Craisins on Amazon last week because it was definitely cheaper than those 12oz bags at the store, and I thought about what else I should maybe buy from there regularly. What else have you bought there in bulk or even regular-size...
  16. General Chat
    I know that we buy too much food at the store for our family, but I dont know how much we should be spending. I dont mean to sound like a bad wife, but it is because of my hubby. He is overweight (as am I) and likes processed foods way too much! Condoments are a must on everything for him and he...
  17. General Chat
    I'm not just talking 5-10 cents....I'm talking $2. At Sam's Club....25# of flour is $2 higher than 2 weeks ago...so is Coke 32 pk....chex Mix was $1 more (going to be deleting the last 2 items from our budget except for special occasions).....went to HEB and #10 hamburger went up $2..its now...
1-17 of 125 Results
Top