Frugal Village Forums banner

Discussions Showcase Albums Media Media Comments Tags Marketplace

1-19 of 20 Results
  1. Freebies
    Sign up to receive a free three-day sample of Nestle Nido powdered milk. The limit is one sample per person per email address. Allow 4-6 weeks for delivery. Nido 1+ Sample
  2. Stockpiling
    i have started stockpiling powdered milk ever since I found it at our Kroger outlet store for $4.68 a box!!! 31 servings in each box. Anyone else stockpile powdered milk.
  3. General Chat
    We had went to the store last night to buy some milk & to our horror, it jumped in price again. So we decided that it was time for us to go back to using powdered milk (kids are going to hate us). Anyway, we would always buy the biggest box - the one that makes 5 gallons - and the store has it...
  4. Question and Answer
    I found a #10 can of powdered milk in my closet. Before I received it someone bought it for preparing for the year 2000 and whatever computer melt down that was supposed to happen. Anyway, do you think it is still good. Probably no nutritional value. What do you think. Should I just get rid...
  5. Question and Answer
    I got a bunch of Duncan Hines cake mixes for .33 each today. I don't intend on baked 4 cakes anytime in the near future. We've never had a pantry moth problem, but I've done the "mold" thing and in doing so, we had cockroaches in that particular condo because of the moisture. It didn't matter...
  6. Kitchen Basics
    Where can you purchase powdered eggs?
  7. General Chat
    I was wondering if I should try it out. My MIL is a big PM user.. Can you bake with it? I would love haters and lovers opinions! Thank you so much!
  8. Kitchen Basics
    I am not quite sure where to post this so if it needs to be moved Mods please do... or if I can find another spot will post there too I know you can buy them but some have high concentrations of fluoride in them and I wanted to learn myself . So I hope you all find this useful !! Is this...
  9. Question and Answer
    Could someone tell me what is powdered bleach? Does it work in the same way as liquid bleach? Is is more or less expensive? Use on whites only? Any pro's or con's to using it as compared to liquid bleach? I've never purchased it before.
  10. Discount Stores
    I have been buying the Aldi's brand Non-Fat Instant Milk (64 oz box) for almost 2 yrs now. I have seen the price go in the past year which ticked me off at the time but I went today I this takes the cake. They have gone to a smaller box. (9.5 oz) and the price is $5.99. I asked the manager if...
  11. Kitchen Basics
    I switched from liquid creamer to powdered creamer cause it was cheaper, wanted to know if anyone know the ratio of powdered to water to make a liquid creamer. Hoping if I can do this, it might taste the same! Thanks.
  12. Kitchen Basics
    I have two cans of powdered milk. Each makes 5 gallons. Don't ask where I got it from. It is a long story. Anyway, was wondering how long I can keep it without opening it. There is not a use by date on the can. I am hoping they have a long shelf life. I know I will be using them up...
  13. Kitchen Basics
    Does anyone here have experience with dehydrated (powdered) eggs? I want to buy some for my stockpile to bake with in case of emergency.
  14. Kitchen Clones
    I was wondering if anyone makes this? I was wondering if powdered milk and confectioner sugar would do it? :rollsmile
  15. Freebies
    http://www.bestlonestarcandles.com/freecandlesample.html *free sample consists of a baggie (approx. 2x2) of powdered wax - there is no wick in the sample- you may put the sample in a dresser drawer, car, ashtray, you can even sprinkle on your rug and vacuum to make the whole house smell...
  16. Laundry
    I haven't used it in so long that I can't remember. I've started to wonder why I don't. Who faithfully uses powdered?
  17. Baking Breads
    Does anyone know why whole wheat bread recipes always seem to have powdered milk in them? Is it just for added calcium, or is there another reason? I'm asking because I recently ran out, and couldn't believe the price of a new box ($6-$8). I've made a few loaves w/o since then, and haven't...
  18. Kitchen Basics
    1 cup nutritional yeast flakes 3 T. onion powder 1 T. garlic powder 1 T. salt 1 tsp celery seed 2 T. Italian Seasoning (see page 195) 2 T. dried parsley 1/2 tsp pepper 1 tsp. marjoram 1 tsp. tarragon 1 tsp. paprika Place all ingredients in a blender; cover and blend for 3-4 seconds or until...
  19. Kitchen Basics
    I use powdered milk for many things. - I dilute 2% milk with 1/2 powdered milk and at long as it is cold, the kids drink it without even knowing the difference. - I use powdered milk to do all my baking if it requires milk - much cheaper. - Dh uses powdered milk in his tea - When making bread...
1-19 of 20 Results
Top