Frugal Village Forums banner
prices
1-20 of 296 Results
Advanced
  1. Question and Answer
    Hello - I'm a 22 year old cis female, and I have no idea what the "basic" prices for clothes are. My family is very poor. So growing up we only got clothes one time of the year : School Season I was never bought clothes unless it was a necessary. On top of this I have major issues with numbers...
  2. General Chat
    Remember when they said $5 a gallon gas. They are not saying that now. Bottom Line - Government slashes forecast for summer gas prices
  3. Frugal Living
    And now the stupid companies can't even give us what we are paying for? This just frosted my ------ And they get a mere SLAP ON THE WRIST!! Wisconsin Fines Kraft for Short-Weighting Packages Few years ago......Safeway got busted for re-wrapping/re-dating meat. Fred Meyer got busted for...
  4. General Chat
    these are the sale prices of some things here in my local area save alot pork ribs .99 10 lb I daho potatoes 2.99 kraft barbeque sauce 17 oz .77 kraft cheese 12 oz 1.88 general mills cereal 2.47 Boneless pork loin 1.99 lb t bone 5.99 fresh boneless breast 1.99 lb corn fresh 3/1 Super...
  5. Frugal Living
    So I had a request from DS for spaghetti with the "long skinny noodles"... for some reason I have a stock of pasta but didn't grab any spaghetti. So we stopped on our way home to grab a box. I really enjoy Barilla the best. It was on "sale" for $1.99 for the one pound box :thud:. Sale...
  6. General Chat
    a few short months ago, Peterpan peanutbutter jumped from 4.48 to 5.18 and held steady until this week - it jumped to 6.08 (this is for 40oz). Also bought 2 5 qt tubs of ice cream ( 2 HA's birthdays) they had jumped from 5.75 to 5.89...last year they cost 4.74....scary to think that we won't be...
  7. General Chat
    With the rising prices of everything, food is getting insanely expensive these days. I have been noticing that I have given up buying some of the things I used to - or stretching those things that I am simply not willing to give up. What have you pretty much curbed your appetite of - (or...
  8. Frugal Living
    So I went to use my doubler at Albertsons today. I am making salsa chicken for dinner so I was going to pick up some canned refried beans and sour cream. 16 ounces Daisy sour cream $2.99 Large can refried beans $2.99 I did get the sour cream but I decided to cook up the bags of beans I had...
  9. Frugal Living
    So I stopped at Rite Aid today to use some UPR and score some good deals :) I was looking at my receipt and was shocked at some of the regular prices: Colgate Toothbrush $5.29 Colgate Total Toothpaste $4.79 Vaseline Lotion (small bottle) $4.29
  10. Preparedness and Survival
    My gutt is telling me that we need to put back as many seeds as possible because there are a lot of people out there that are "late bloomers" for this survival stuff and they are going to need our help with getting heirloom seeds and herbs. (my gutt is usually correct, unfortunately). The...
  11. Appliances
    I need a dishwasher. It is not just a want anymore. I am strapped for time and constantly running here and there and dishes just aren't a priority. It is awful having dishes in the sink for a couple of days at a time. So I need to know about how much money it should cost to have a piece...
  12. Frugal Living
    Today when I drove by gas was down to $3.42. That's down about .25 over the past month. Anyone else seeing gas prices dropping?
  13. Frugal Living
    18 pounds of grapefruit for 5 dollars 10 pounds of oranges for 4.50 woohoo!
  14. Frugal Living
    Little Miss ask Santa for an "I can be" Barbie play set I liked the Cooking teacher one as you get a Barbie and a kid barbie (Kelly?) as well as a "kitchen" complete with step stool so Kelly can reach the sink to wash her hands. One listing on amazon has it listed for $52.99 plus shipping (...
  15. Drugstore & Grocery Store Deals/Product Reviews
    I missed the flier for Shaws this week - looked up turkey 'sale' price online and was alarmed, so I blearily (not a word, but it WAS early) piled myself into the car to take advantage of .49 cent a pound whole turkey. Butterball was 1.39 a pound. I got a Shaws brand 22 pounder for .49 a pound...
  16. Frugal Living
    We all know groceries are going up. What deals are you finding? * Dole sliced pineapple large cans $1.00, plus .50 coupons off 2 = $.75 each * Got Sadie some dog bones on the reduced rack for 1/2 price (outer box was open but inner packaging was sealed) * Apples for .78 per pound * Whole wheat...
  17. Frugal Living
    Thought this would be of interest for many as a FYI. Stock up now! I know many of you have gotten some deals lately good job, keep going. Anyone found any other information, stock up items for good prices , deals lately? Shrinking Beef Supply Spurs Record Prices as Sales Decline -...
  18. Frugal Living
    I was just thinking as I was washing up the dinner dishes about how I have changed a few things to help keep costs down. * Cooking a bit less pasta. Last week I made 1/2 batch of spaghetti and now I have frozen sauce for the next time plus the other 1/2 box of pasta * Cooking more from...
  19. Frugal Living
    :thud: Prices from my local ad: Dunkin Donuts 12 ounces of coffe $9 Butternut Squash .79 PER Pound Bacon (24 ounces) $8.99 Land O'Lakes Butter (1#) $3.99
  20. Frugal Living
    I am wondering what kind of prices we are going to be seeing this year. The cheapest I have seen so far is .29 per pound. What are you seeing in your neck of the woods?
1-20 of 296 Results
Top