Frugal Village Forums banner
spent
1-20 of 76 Results
  1. General Chat
    What a wonderful way to start off the New year. Just got out this morning. Wed I started feeling sick knew something was up started having chest pains ect. I knew i was in full blown pancreatic attack. Sure enough i got there , they thought i was having a heart attack. But i said check my...
  2. General Chat
    I spent $57.57 pre tax on groceries this week This is what I got Local grocery store $11.72 A gallon of milk 2 bags of Potatoes O'Brein A 2 pound brick of Velveeta 3 pounds of cabbage Aldi's $33.71 4 pounds of grapes 2 packages of bagels a pound of fresh broccoli 2 pounds lunch meat ( turkey...
  3. General Chat
    I spent $61.15 pre tax for this weeks groceries Here is what I got Walmart $25.89 Cooking oil big bottle 3 pounds of cheese Package of hot dogs for school thing loaf 100% whole wheat bread bottle ranch dressing can of chickpeas tomato paste tomato sauce Fajita seasoning Aldi's $34.26 gallon...
  4. General Chat
    day being screamed at or cried to. My youngest girl(my niece who I raised ) is mentally ill. Her mother was a drunken drug addict. Did it all while carrying her and then while she was being nursed mommy was drinking and drugging. Then feed beer so she would sleep when mommy came down. Everything...
  5. Pets
    My Daughter and me just spent an hour trying to catch a kitten that was thrown from a car window on a VERY busy street. We found her/him under a car at a car repair place.... I went to pick her up and she took off running! She ran under a truck and disappeared. We looked everywhere! We got some...
  6. Drugstore & Grocery Store Deals/Product Reviews
    This is what I bought today. It was not purchased at a markdown/dent/bulk store. Around here, Shaws is one of the more costly stores. Take a guess at how much I actually spent today :thud: 1 stir-fry pan $21.23 ** 1 Tex muffin pan $7.43 ** 1 regular muffin pan $7.43 ** 1.69 lbs red peppers...
  7. DIY
    replacing my pressure tank. Bladder blew out of it a while ago so the water pump kept turning on and off...raised heck with my last electric bill. After I got that bill, I started looking for a replacement. Ended up on Amazon...$210 and a week later got the tank...took me another week to find...
  8. Homesteading and gardening
    22 August 2010 Handling Spent Vegetation 22 August 2010 Handling Spent Vegetation Spent vegetation is handled by putting through the Chipper/Shredder a 10 HP Yard Machine Unit. The chopped vegetation is blown onto the compost pile. The shredding speeds up composting, and reduced the labor in...
  9. Debt Reduction & Money Management
    DH has finally agreed that we do too much impulse buying. This past weekend, he started giving me his receipts. I have at least 2 missing that I need to find. I started a price book but how do I keep account of where every penny goes?
  10. General Chat
    Let me give a little history first. Vera, my sitter, charges me $30 a week to watch my son James for 3 days a week, approximately 3 1/2hrs a day. (yes, I believe she is a true Saint). She also feeds him dinner and provides snacks. A few times a month she even feeds me dinner. Vera and I...
  11. Home Environment
    Ahhh... I spent the morning shredding old files. It was time, and so we kept only a years worth of all bills and statements. I'd have rather only saved 3 months worth, but dh isn't comfortable with that. Considering we had some files that went back to 2006, I figured it was a good...
  12. General Chat
    I could have done one or more of the following: Taken 2 or 3 European vacations Paid for a new degree of my choosing at a reasonably priced public school Put a 30% down payment on a nice, small house in the rural town we'd like to live in. Bought the biggest big-screen, hi-def TV I could...
  13. General Chat
    My mom was in town for the last week, hence my lack of presence around here. I've been here, but not really "here"... if you know what I mean. :D I feel like I sort of fell off the wagon a bit while she was here, but I really didn't. I kind of had one leg in and was being dragged while hanging...
  14. General Chat
    My refridgerator finally died today. We have been expecting it to happen sooner than this actaully. I did all me research on line and then went to Sears, walked right to the one I wanted and bought it. I was in and out of Sears in 20 minutes. The only problem is that it won't be delivered...
  15. General Chat
    I often think about the things I've bought that weren't cheap but were well worth the money spent. One example is my computer. What are some purchases you've made that were well worth it. Does it save or make you money? Save you time? Just absolutely love it? Why?
  16. Secondhand Shopping
    I had my self a good ole time thrifting today at Salvation army. Here is what i bought.I just love that store always very cheap items. ME Liz claiborne skirt $1.49 Tommy sweater $2.49 Abercrombie shirts 4 of them $1.99 each 2pc suit ralph lauren $ 4.99 DD 1 3 pairs of...
  17. Secondhand Shopping
    I had to go to the City to pick up a car part for DH. And I decided to make a day of it. I spent a whopping $14 on food -- a Breakfast Burrito at a small fast food place; and $10 on shrimp fried rice at a restaurant for lunch. But, at Goodwill, I had a bit of sticker shock. $10 for women's...
  18. Secondhand Shopping
    I wanted a duvet for our bed. This week, I spent about $30 on bedding and got: Queen-size quilt and shams for DD's bed. (Needs minor repairs) Twin blanket -- wool. Twin duvet. Queen-size cotton duvet. Beige. For my favorite down comforter. Queen-size cotton/silk duvet in sage. Washed up...
  19. Drugstore & Grocery Store Deals/Product Reviews
    and got 3 Nutrisse hair styling products 1 conditioner 2.99 ea - 2.00 instant coupon-$1 man.= free plus tax 1 pkg of Walgreens brand trail mix (to surpass the register "coupon alarms") .74
  20. Frugal Living
    Okay Hubby says he thinks we still need to spend less on food (meaning groceries) I spent in Jan. $377.25 on food (not including eating out or school lunches) If you include household consumables and health and beauty I spent $494.34 We are a family of four Hubby and me eat all meals at home...
1-20 of 76 Results
Top