Frugal Village Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
258 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)

·
Registered
Joined
·
945 Posts
I posting a link to these sites on another forum I belong to... those ladies just can't believe our grocery/cleaning/hba budget is $250 a month. Most of them are pretty much doubling or even tripling that for families of 4-6 and they are baffled. Some of them keep bringing up that they don't like rice and beans even though I've told them several times we eat meat all the time and only have a meatless meal once a month, if that (my dh is a meat and potatoes guy, if it was up to me we'd be doing meatless Mondays). Maybe these links will help them see the light. :rolleyes:
 

·
Registered
Joined
·
5,605 Posts
I looked at the shopping list on the $30 menu. The prices in my area looked to be atleast twice what they have listed
 

·
Registered
Joined
·
3,346 Posts
I looked at the shopping list on the $30 menu. The prices in my area looked to be atleast twice what they have listed
Two pounds of hamburger for $1.98?
Two gallons of milk for $3.98?
Five pounds of apples for $3.00?

Wow, I wish I could find prices like that. I am afraid this list is a little dated.
 

·
Registered
Joined
·
3,373 Posts
I looked at the shopping list on the $30 menu. The prices in my area looked to be atleast twice what they have listed
I noticed the same thing with the prices. I can barely find one pound of ground beef for under $4 lately:ache:. This list would run me closer to $60, probably more.
 

·
Registered
Joined
·
10,774 Posts
I looked at the shopping list on the $30 menu. The prices in my area looked to be atleast twice what they have listed
That's what I was thinking about my prices also. Although, I can see where it would be cheaper! I may give this a try!
 

·
Registered
Joined
·
1,157 Posts
I could do this. I think its a great idea
 

·
Registered
Joined
·
2,415 Posts
for those of you that know me, i vote on oatmeal!
 

·
Registered
Joined
·
158 Posts
good post :) my ideas
-eggs and toast
-pancakes
-canned soup/grilled cheese
-chili/cheese hot-dogs
-meatless spag. and canned corn
-yellow rice and chicken

not sure how much more you could get b/c i don't have exact prices but you'd need to buy:
-bread [$1.04 at walmart]
-eggs [$1.44 at walmart, .99 at aldi's]
-pancake mix
-canned soup [.49 at save-a-lot, .58 at walmart]
-sliced cheese
-canned chili
-hot dog weiners
[use the bread for "buns" and sliced cheese for the chili chs hot dogs]
-kool-aid to drink [assuming you had sugar]
-spag noodles [.92 at walmart]
-spag sauce [$2.34 at walmart,prego]
-canned corn [.39 at aldi's]
-bag frozen chicken legs [3.99 at aldi's] OR whole fryer chicken [$2.89 at savealot]


you'd be buying generic of course, on all :)
 

·
Registered
Joined
·
4,717 Posts
it says right beside the menu list that this article was written in 1999 but bought back due to popular demand....could explain the rise in prices....
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Shopping List
5 lbs all purpose flour .89
5 lbs sugar 1.89
2 cartons eggs 1.78
l lb cheddar cheese 3.00
2 gallons milk 3.98
2 lbs regular margarine 1.68
2 lbs hamburger 1.98
1 lb lunch meat 1.29
3 28oz cans tomato sauce 2.67 (may want some Italian ones)
10 lbs potatoes 1.79
5 lbs carrots 1.29
5 lbs apples, medium size 3.00
1 cabbage .60
2 lbs dry navy beans .60
2 lbs elbow macaroni 1.00
1 lb spaghetti .50
1 yeast 3 pack 1.29


I have all those ingredients in my house right now! My price... probably about the same give or take a little because I buy in bulk and when on sale. I don't buy my bread buy bake it.

I'd add onion or garlic.

I am going to assume that you have some food in the house, and likely a good amount of the things listed. Why don't we start with what you HAVE, and see what can be added to that with your $20. That would make more sense.
 

·
Registered
Joined
·
1,342 Posts
I see carrots and I find them to be a wonderful way to stretch stuff out. I shred them in spaghetti and they double the bulkiness of it making it seem meatier. Also, good for stews and carrot and raisin salad.
 

·
Registered
Joined
·
1,545 Posts
I use ground turkey instead of hamburger. Even with today's prices it is under $4/lb.
 

·
Registered
Joined
·
841 Posts
another way to stretch hamburger is to add some shredded potato to it for things like taco's. It fries up nicely and really adds bulk to the hamburger to make it stretch for a larger family.
I do it all the time and my family don't even notice!
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Patty! What a great idea! I just watched a cooking show Friday that stated that potato takes on the flavors around it! I'll have to try this today. I'm trying my hand at home made tortillas.
 

·
Registered
Joined
·
43 Posts
I don't always have those "common" pantry items on hand that everyone else seems to keep stocked (EVOO, powdered sugar, cornstarch, and cornmeal come to mind), so I usually have to add them to the shopping list. Still, any "low-cost" menu plan is usually a good starting point.

I also tend to make beer bread much more often than yeast breads. I'm also considering making sourdough (because we like the taste, though it's certainly inexpensive, too). I definitely dislike the current prices of store-bought bread--even at the "discount" bread stores, it's expensive!
 
1 - 18 of 18 Posts
Top