Joined
·
10,111 Posts
~I buy at least two gadgets every month. My latest two are a used Jack Lelanne juicer(which is awesome)and a Rival Bread & Cake Crock insert(thanks to whoever bumped that Slow-Cooker thread and made me want one!).
I have baking tubes, steamed pudding tins, a fryer, 3 slow cookers, a press & seal, tortilla press, 2 Mr. Beer kegs and accessories, a Foreman grill, cannoli tubes, French horn tubes, tart pans, Kitchen Aid grinder, grater, slicer, and puree attachments, silicone backing cups, cake decorating sets, professional cake pans, 4 or more each of Pyrex pie, bread and baking dishes, 6 cookie sheets, regular muffin pans, jumbo muffin and mini muffin pans, food mill, ravioli press, salad spinner, and I could go on! :lol:
I usually buy everything used or at Bed Bath & Beyond with a coupon and it averages to about $20 a month. I hate having to store my gadgets but it's so fun to use them. I feel like owning and using them is one of the ways I can keep our food cost under $300 a month. I gotta justify my addiction!
Anyone else addicted?~
I have baking tubes, steamed pudding tins, a fryer, 3 slow cookers, a press & seal, tortilla press, 2 Mr. Beer kegs and accessories, a Foreman grill, cannoli tubes, French horn tubes, tart pans, Kitchen Aid grinder, grater, slicer, and puree attachments, silicone backing cups, cake decorating sets, professional cake pans, 4 or more each of Pyrex pie, bread and baking dishes, 6 cookie sheets, regular muffin pans, jumbo muffin and mini muffin pans, food mill, ravioli press, salad spinner, and I could go on! :lol:
I usually buy everything used or at Bed Bath & Beyond with a coupon and it averages to about $20 a month. I hate having to store my gadgets but it's so fun to use them. I feel like owning and using them is one of the ways I can keep our food cost under $300 a month. I gotta justify my addiction!
Anyone else addicted?~