Frugal Village Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Moderator
Joined
·
8,714 Posts
Discussion Starter #1
~Large order at Chili's(or takeout)with tax: $9

2 large potatoes(@$.30lb), 1/2 cup of blended jack and cheddar shredded cheeses(@$2lb), 2 pieces of crisp cooked bacon/crumbled(@$2lb), 1 onion slice/diced, 5 jalapeno slices(jarred)/drained and diced, salt/pepper/oil
= $1.35

I actually assembled this appetizer last night from leftover fries and bacon that I'd saved. DH picked up ribs at Chili's for dinner. I got a salad and wanted their awesome cheese fries but I wasn't about to pay for an appetizer I could make in 5 minutes in my own kitchen.
I didn't have any ranch dressing to replicate the sauce but the $7+ savings was well worth the loss of sauce.
It's very eye opening seeing how much restaurants overcharge for some things on their menus! This dish is probably their worst offender. ~
 

·
Super Moderator
Joined
·
19,540 Posts
Interesting comparison.

I wouldn't say they overcharge. You're not just paying for the food at a restaurant. You're paying for the advertising, wait staff, cooks/chefs, bus people, cashiers, lights, gas, supplies, ingredients, insurance, cleaning staff, heat, water bill, sales and real estate and other taxes, building repair and maintenance, etc, etc.

It's easy to see why restaurants are hit so hard in a bad economy though. It's easy to figure out how to make a lot of stuff at home, but people don't do it because it's easier to eat out and we all like to have convenience sometimes. When times get tough, people get more ambitious. :)

I bet you made a bigger portion than you'd have gotten at the restaurant, too. Congrats on figuring out how to DIY a tasty dish.

BTW, you can mix up and keep a dry mix on hand for a ranch dressing mix clone. It's useful for dips, dressings, rubs, and other uses. Just a thought. That way you won't have to do without. :)
 

·
Registered
Joined
·
2,018 Posts
I think about this a lot. Tonight I made quarter pound burgers ($3.00/lb) with sale buns ( $.49/8) and served with various toppings. Much cheaper than taking us all out for burgers and just as good. I know a restaurant has to make a profit, just not from me.
 

·
Registered
Joined
·
1,491 Posts
I am amazed at the differences in prices when eating out versus making something at home.

But having said that...we do still eat out about once a week. Although I'm going to be switching this up to once every other week because of needing to get our EF increased.

Another thing that I dislike about eating out is the amount of fat/salt that is in the food. At home I can add/omit if I feel like it but we kinda havta take what we get when it comes to eating out.

And omgosh, has anybody noticed how much ordering drinks adds to your ticket?
Seriously a coke now costs anywhere between $1.75-$2.00 a piece depending on where we eat.

Yes, this is for unlimited refills but still...you can buy a 2 liter for less than this & we can never go through a 2 liter for the 4 of us in one meal.

Sorry...just a little vent there. But if you want to shave off some moola when eating out, just order water.

And now I want some cheese fries...lol
 

·
Registered
Joined
·
217 Posts
here's the recipe I use when dd or I want some chili cheese fries
HH chili with beans (sav-a-lot) 1.69
Sharp Cheddar cheese (shredded) 2.18-8oz.
ore-ida fries 2.98 per bag-

I fry up the ore-ida's (tried baking them ---nasty), salt as soon as they come out of the oil- top with cheese, then add chili and a bit more cheese. and if we want the Sonic taste I put a bit of velveeta instead of sharp cheddar.
 

·
Registered
Joined
·
1,129 Posts
I always wonder why people pay such high prices for some items on menus. The ones that get me the most is $3-$4 for a breakfast burrito at sonic?? and that is just for the burrito! Also the chili frito hot dog why pay $3 for that when you can make it at home?? Of course we dont eat out except maybe 1 time every 3-4 months and most of the time it is cheap pizza from sams..lol
 

·
Registered
Joined
·
1,293 Posts
I wouldn't say they "overcharge." It's like any other convenience item, you're going to have to pay a premium for it, and yes, it's a hefty premium.

I rarely go out to eat, especially here where something as basic as a takeout vegetarian curry runs about $20.

In restaurants, a single serving of Coke runs about $8 and they charge about $1 for tap water.
 
1 - 7 of 7 Posts
Top