Frugal Village Forums banner

1 - 20 of 26 Posts

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Discussion Starter #1
I see it posted here and there about a $45/menu or whatever amount for a week. How to make $50 last a week or more. Let's see what we can do with that budget. It would be easier to plan now, then when it actually happens, so call it emergency preparedness. Then we'll all have it on file should the situation ever arise. Little money but we need to eat!!

I propose a challenge for everyone who's up to it. Not necessarily going out and purchasing, but planning it based on prices in your area, to see what we could eat for a week on $50, I think this for most people is sufficient. I think we could safely assume we have some things in our kitchen, salt, pepper. Obviously we rarely have to shop 100% from scratch. There are some staples we have on hand(within reason, lets assume our massive pantries have been depleted, and we just have a few staples, baking powder/soda, some spices, maybe a little oil but not a huge storage like some of us have).

1. plan your menu
2. List your ingredients with prices from your area.
3. be prepared to share recipes with other FV users who might fall in love with your menu.

This could be a valuable resource to others who hit a hard time and don't have much left for the month. It might give them ways to stre-----t----c---h it and make it! Prices will obviously vary area to area, as will personal preferences.

Who's up for it?
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Discussion Starter #2
Oops couldn't edit.

I meant to add, make the shopping list using either your price list, flyers and coupons you currently have on hand. Don't pretend you have them, just what you have(almost none here..lol).

We don't have to live off it it this week, but let's see what kind of menu's we can come up with for it.

This includes, breakfast, lunch dinner and snacks.
 

·
Registered
Joined
·
1,458 Posts
This sounds great! Count me in! I love this idea.
 

·
Registered
Joined
·
123 Posts
I love this idea; I'd really like to be prepared with kind of a fall-back list and menus in case of emergency. Not just a money emergency, but when you're in general crisis mode and in a hurry.

How many people do you expect the $50 to feed? I see you have 4 kids, while in our house there's only DH and me. Should we reduce the amount, or just specify how many we are feeding for $50?
 

·
Registered
Joined
·
3,394 Posts
I need to see if I can do this for what DH would go for. I know I am capable of accomplishing this for me and the boys but DH would probably start running through MickyD's a cuple of times a day. (He's really picky -and much more expensive to feed). Our grocery budget has been blown to bits repeartedly the past couple of months so I do need to try and do this with the reality if my family in mind.

Now ....off to think
 

·
Registered
Joined
·
857 Posts
This does sound great. I have actually been doing this( breaking down the cost of our dinners) for the past few weeks since dh quit his job. Our suppers have averaged out to $5 or less for two adults and two teenagers. I havn't been breaking down the cost for breakfast or lunches though.

I guess I should break down the cost per cup of flour,an egg, butter etc...so I know exactly what it costs for each baked cookie and things like that.

Anyone know of a converter online that will give the cost of say a cup of flour if you enter in the $ amount per bag?
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Discussion Starter #8
It's for who ever is doing it's family.

If you want further cahllenge, try a 2 week menu for the $50.

The best way to see how much a cup of flour costs, is weigh it, then break down the price and weight.
 

·
Registered
Joined
·
1,843 Posts
Sounds like fun!!! Count me in!!!
 

·
Registered
Joined
·
186 Posts
An old frugal board I was on used to do this from time to time. Or, someone would post what was in their pantry and different people would come up with a week's menu without purchasing anything (or maybe spending $10 at most).

I'm planning on starting on Atkins induction next week, so I'm going to do my 'shopping' as if getting ready for that. So even though it's just me, I'll still use $50, but try to get it lower.
 

·
Registered
Joined
·
7,854 Posts
OK -- so $50 for who ever is eating at my house for a week? We should be able to do this, as my usual budget is $60/week. Where do you want us to post our menus?
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Discussion Starter #12
Post everything here, keep it easy :)

As I mentioned before, if $50/wk is too easy, try for 2 weeks. Never know when misgfortune hits, doesn't hurt to be prepared.
 

·
Registered
Joined
·
342 Posts
OHHHHHHHH, sounds like my kind of a challenge...FUN!! When I'm off work I'll get back on and post. Great post!!Katy
 

·
Registered
Joined
·
3,394 Posts
This was harder than I thought as I realized how heavily I rely on my stockpile. I spend my budgeted money each week cherry picking and for perishables. It's much harder to get everything. I made it for right at $50.

MENU
Sun.
Breakfast
bacon
eggs
bread
taost
milk

Dinner (we do a late breakfast and an early supper on Sundays - no lunch)
baked ham
baked or mashed potatoes
homemade bread
fried pinnapples

Mon
Breakfast
oatmeal
milk

Lunch
Kool-Aid
apple
bologna sandwhich
raw carrots

Supper
pasta w oil & garlic
meatballs
raw spinach

Tue
Breakfast
scrambled eggs
toast

Lunch
ham sanwhich
pinnapple
Kool-Aid

Supper
roast
carrots
potatoes
peas
oatmeal bread

Wed
Breakfast
oatmeal
milk

Lunch
hardboiled eggs
raw carrots
oatmeal bread
Kool-Aid

Supper
beans (made with the ham bone only)
apples
bread

Thur

Breakfast
fruit

Lunch
meatball sandwhich
grapes
oatmeal drop cookies

Supper
shredded beef
potatoes
broccli
other leftover veggies

Fri
Breakfast
oatmeal
milk

Lunch
Bologna sandwhich
pinnapples
cookies
Koll-Aid

Supper
leftover night

Sat
Breakfast
Fried ham
biscuits
eggs

Lunch
beans

Supper
pasta w/ tuna
cooked spinach
apples


SHOPPING LIST


02.00 bacon 1 lb
02.50 2 dozen eggs
00.50 loaf of bread at discount store
02.50 bag of apples
01.00 grapes
03.50 huge can of pineapple chunks at Sam's
02.00 big cont. of oatmeal
01.00 bologna
01.00 two pounds of pasta
02.50 pack of chopmeat
01.50 big bunch of fresh spinach
08.00 a ham
00.50 bag of beans
05.00 roast
01.00 carrots (3 lb bag)
01.00 potaotoes (5 lb bag)
00.20 2 backs kool-aid
00.80 brocclli -frozen
00.80 peas- frozen
01.00 tuna (2 cans chunk light)
01.50 flour - 5 lbs
01.50 sugar - 4 lbs
02.50 milk
06.00 soda

Total $49.80

I assumed in my meal planning that I had yeast, baking soda/powder salt, pepper, garlic, basil, oregano, and parsley, and butter, and a little syrup. I could make it work without all of those though except the yeast, butter, and baking soda/powder.
 

·
Registered
Joined
·
3,394 Posts
p.s. DH must have soda and eats basically no vegtables or beans. On nights we had beans he'd have to eat leftovers. Me and the kids would be drinking kool-aid, milk, water. And I would HOPE to have some coffee in the house
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Discussion Starter #16
p.s. DH must have soda and eats basically no vegtables or beans. On nights we had beans he'd have to eat leftovers. Me and the kids would be drinking kool-aid, milk, water. And I would HOPE to have some coffee in the house
Great job!! I finally have a little time today to do my challenge. I'll post later. It'll be interesting to be sure. Especially with not depending on your pantry.

You played by the rules, assumed just a few staples in your cupboard. :cheergrl:

How many are you feeding?
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Discussion Starter #17
Here's Mine!

Sunday

Breakfast
  • Pancakes from scratch
  • Apple sauce
  • Milk

Lunch
  • Noodle soup with hard boiled eggs
  • steamed carrots

Supper

  • Tuna Casserole
  • carrot sticks
  • Milk

Monday
  • baked oatmeal with apple chunks
  • Milk

Lunch
  • left over tuna casserole
  • home made muffin
  • 1/2 apple with peanut butter

Supper
  • Hamburger Soup
  • home made buns
  • carrot sticks
  • milk

Tuesday
Breakfast
  • oatmeal with apple sauce
  • milk

Lunch

  • Tuna salad Sandwich
  • muffin
  • turniip sticks

Supper
  • Baked pollock
  • mashed potatoes and turnip
  • celery sticks

Wednesday

Breakfast
  • pancakes
  • banana slices
  • milk

Lunch
  • left over hamburger soup
  • buns
  • carrot sticks

Supper
  • cabbage rolls homemade with tomato soup
  • home made perogies
  • meat balls
  • carrot/celery sticks

Thursday

Breakfast
  • pancakes(hm)
  • cantelope
  • milk

Lunch
  • spaghetti w/marinara
  • yogurt
  • cantelope

Supper
  • Roast Pork
  • Carrots
  • Potatoes
  • milk

Friday
Breakfast
  • toast w/pb&j
  • milk

Lunch
  • mac n' cheese
  • apple slices w/pb dip

Supper
  • French dip w/left over roast and home made bread. Gravy from drippings
  • carrot/celery sticks

Saturday
  • rice "pudding"
  • banana slices
  • milk

Lunch
  • pb&j sandwich or egg salad sandwich
  • apple slices

Supper
  • spaghetti and meatballs
  • steamed carrots

SNACKS

  • muffins
  • banana bread
  • biscuits
  • veggie sticks
  • homemade fries

Drinks
milk in morning and supper
water the rest of the time.

Staples assumed on hand:
  • baking powder
  • salt
  • basil
  • garlic powder
  • yeast
  • oil
  • syrup
  • cinnamon
  • soy flour
  • vinegar
  • ketchup

Grocery List

Dollarama
  • canned soup 3/$1 - 1 tomato and 2 mushroom
  • mac n' cheese 4/$1
  • noodle soup 5/$1
  • tomato sauce - $1
  • apple sauce - $1
  • jam $1
  • peanut butter $1
  • tuna 2/$1
Total $8

H&W Produce
  • celery hearts 2/$1
  • carrots 2lb/ $.97
  • Turnip 5 lb/$1.95
  • cantelope [email protected] each - $1.94
  • apples 8lbs $4.68
  • bananas 2.5 lbs $1.60
  • cabbage $1
Total 13.14

Super Store
  • Rice - $2.99
  • ground beef - $ $1.98
  • pork roast - $4.97
  • oatmeal nn - $2
  • milk 4L - $3.69(x2)
  • flour 10kg - 7.98
  • eggs - $1.83
  • yogurt - 3.57
  • spaghetti - 1.68
  • margarine $1
  • bacon ends $1
  • nn cheeze spread - $2.97
Total 39.35

Potato grower:
potatoes 50lb/$5

Coupons on hand; 2 free milk coupons. 1 free yogurt. Super bucks $3.87 $2.07
Total value of coupons: 16.89

Grand total $48.60
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Discussion Starter #18
Truthfully, I could do ALL of this right now. No need to go to the store..lol.

So I wouldn't need to spend my $50 if it happened right now. today.
 

·
Registered
Joined
·
3,244 Posts
Discussion Starter #19
OOPS!! Forgot the fish! Super center, 2 lbs for $1.47. so I'd be .07 over, but I always have change somewhere, especially pennies.
 

·
Registered
Joined
·
1,166 Posts
This sounds like fun. I wish I could participate. My son buys lunch at school. I might be able to squeak it out. Let me see what I can come up with this weekend and I'll post it. If I can't make the $50.00 maybe I can challenge myself to cut my grocery bill by a certain percentage. Then proceed from there. Baby steps.
 
1 - 20 of 26 Posts
Top