Frugal Village Forums banner

1 - 20 of 91 Posts

·
Registered
Joined
·
1,771 Posts
Discussion Starter #1
Friday is May 2nd and a new start for the grocery challenge. Also, the nieces will be going back with there Mom that day, as well.

Therefore, my grocery needs will be back to normal. I don't think I did that bad while they were with us. My groceries ran between 220 and 240 ( 6 people). That includes milk and bread.

Anyway...I'm going to take my challenge at 200 and restock the necessities I'm low on. By June, I'll be ready to reevaluate the situation and go from there.
 

·
Registered
Joined
·
3,045 Posts
I'm putting my goal at 200$.

I will try my best to get by with buying just these necessities during May: (just writing this out to help my mind get organized)

Coca Cola (45$?)
Milk (12$?)
Swiss Cheese (6$?)
Lenders Bagels (4$?)
American Cheese (4$?)
Bread (6$?)
Lettuce (3$?)
Scope (7$?)
Loss Leader fruits/veggies (15$?)
Steak (10$?)
Sugar (2$?)
Papertowels (3$?)
Eggs (5$?)
That there should be my basic needs for May, comes to around 122$, we'll see what else comes up :)
 

·
Registered
Joined
·
2,849 Posts
I'm going to have to do this for May. We have been so bad about our budget lately. Hopefully this will get me back on track. I haven't even gotten coupons in the last 2 weeks!!!! So I'm going to sit down today and work out a good budget and go from there. I'll let you know what I come up with.
 

·
Registered
Joined
·
260 Posts
Ok I want in on this months challenge-but where do I start??? I have never done this before:eek: I have 3 adults,2 teens and a 11 yr old. There is zip in the pantry right now,but hope to do some basics tomorrow eve.,canned veggies,meat etc. I need your advice and suggestions. HELLP:confused:
 

·
Registered
Joined
·
33,846 Posts
Hello Ladies!!!!
I'm setting my goal for $200 again. My freezer is still packed with lots of reduced and sale priced meats, fruit from last year's garden that needs to be turned into jam, and who knows what else. :D My lettuce has not come up yet in the garden, so I'm thinking I may have to reseed it.

Gemmbp, welcome to the challenge!!! I know it seems overwhelming at times trying to figure out a budget for food. What I have done is look at what it is we actually use on a regular basis and fill in around that. I also try to locate the cheapest sources for food. For us, I set a budget of $200 a month for groceries. This includes cat food for 3 cats (one on a special diet), kitty litter, dog food for 2 big dogs, all paper products and food for my family of 5. I have a construction worker hubby who snacks between meals, 3 ravenous teenaged boys and myself. Throw in the boys friends who are here quite a bit and eat with us and you have a crowd that loves to eat! LOL!

To cut down on our budget I do many things:
1. buy reduced priced meats and freeze them immediately
2. stretch meals with rice, pasta and homemade breads, biscuits, rolls
3. make lots of pasta based dishes
4. eat seasonally. eat lots of oranges when they are on sale and apples when they are on sale
5.have a small garden (or a large one if you have room), we have a small garden with lettuce, spinach, garlic, onions, brocolli, herbs, strawberries, tomatoes and squash. We also have a huge rhubbarb plant, a sweet and a sour cherry tree and a summer apple tree. I freeze, dehydrate and can cherries, dehydrate apples and herbs and of course we eat all we are able to fresh.
6.we pick wild blackberries down by the river and make jam with them.
8. I make our bread most of the time. I do buy hamburger and hot dog buns along with a few other items at the bread thrift stores. I hit those on Sunday after church when they have double punch days!
9. I use coupons on items that we use if I can get them cheaper that way than buying the store brand of the same item.
10. Compare prices and shop those ads!!!
11. We use cloth napkins at the table and rags or washcloths to wipe up spills.
12. I buy my spices in bulk (much cheaper).
13. We buy rice in the 20 pound bags when it's on sale for under $5
14. We do lots of stir fry type meals where you have more vegis than meat. serve over rice
15. to save $ on pop, we buy the store brands unless there is a really good sale. I can get a 2 liter bottle of Walmart soda for .58! Even then, it's a treat item and not a normal part of my budget.
16. We make sun tea during the warmer months. Just take a washed out juice jug, add water and put a teabag in it. Set it in the sun and it brews itself.
17. we get our milk from a local farmer for $1.50 a gallon. I skim the cream off the top and make butter with that or homemade ice cream.
18. I use my crockpot quite a bit. The long cooking time tenderizes the toughest cuts of meat.
19. I make my own yogurt when time permits.
20. I do not serve big portions of meat to my family. I don't think anyone needs a platter sized slab of meat. I'll cut that same piece of meat into 5 portions or cut it up into thin slices and make a huge pot of stronganoff with it!
21. Stock up on loss leaders at the store. I buy lots of an item that I use when I find a good sale. Saves me money in the long run.

Hope this gives you some ideas!!!!
 

·
Heather Bob
Joined
·
7,312 Posts
I've never done this either, wonderful explanation Debbie, thank you SO much!!!:smball: I have a rough idea but have never participated in a challenge.:smball:
 

·
Registered
Joined
·
33,846 Posts
You're welcome! I really enjoy these challenges because they help keep me accountable and I need that! LOL! This is one of the best times of the year to start a challenge like this because we have so much fresh produce coming in and you can get some great bargains on it! You can also start a small garden. Iv;e got a few more tips that I forgot before if you can handle anymore.;)

1. Have a soup and bread night. Make a filling and cheap soup like potato cheese, homemade chicken noodle, taco soup, hamburger vegi soup, etc. and then make some rolls or biscuits to go with it.
2. We also do a salad and roll meal during the summer quite often. I make a huge green salad, fruit salad or pasta salad and we have rolls or biscuits with that. You can use your imagination on pasta salads and throw anything together that sounds good. One of our favorites is multicolored spiral noodles, small cubes of mozzerella cheese, pepperoni slivers, sliced carrots and celery, some sliced black olives mixed with italian salad dressing (we also add fresh oregano from our garden when it's in season). Yumm!!! The kids also love macaroni noodles, tuna, chopped green onion, a diced cucumber, mayo and celery salt mixed all together. I sometimes will shred a carrot in there for more color. For fruit salads, you can chunk and slice up your favorite fruits and eat plain or mixed with a little orange juice or vanilla yogurt.:smball:
3. Can you say Ramen????? WE buy it by the case here. The kids love to make it and eat it plain or add leftover bit of meat and vegis to it. I also use the dry noodle and flavoring packet in a cabbage salad.
4. Get out the BBQ grill! We marinate zuchinni sliced and potato slices in oil, garlic salt and italian seasonings and then grill them. You would not believe how fast these disappear! Whenever we have people over for a BBQ, they always request that I make these.
5. Make you own desserts unless you can get things dirt cheap at the grocery store or bread outlets.
6. Check out the store brands. Seriously, why do we feel like we have to buy the name brand salt, nuts, etc.? Read the label, salt is salt! Chicken is chicken! I'd rather save the extra money and do something fun with my family rather than pay for fancy packaging and marketing.;)
7. Drink water!!!! It's healthy and cheap! We have a big Brita Water filter pitcher and we keep it filled up all the time. We go through a gallon or more a day. Our water here is nasty tasting on it's own, but tastes good after going through the Brita.
8. Have a good attitude and realize that you are trying to save money for your family. Pull out those old cookbooks, go to the library and borrow some new ones. Be creative in your cooking and how you present your meals!!!
 

·
Registered
Joined
·
1,626 Posts
My Families Grocery Challenge Goal for May would be $250.00 for all of our Family Needs.
 

·
Moderator aka AmyBob
Joined
·
12,038 Posts
I'm going to stick with $130 for May. I went over in April due to stockpiling with some fabulous sales. I should be all set, but you never know!
 

·
Registered
Joined
·
1,771 Posts
Discussion Starter #11
I'll be doing quite a bit of stockpiling this pay. I've decided to concentrate on the loss leaders w/ dble coupons. Let's see what happens!
 

·
Registered
Joined
·
1,324 Posts
I'm keeping my goal at $350 again this month, I'm planning some OAMC and I'll need to do some bulk buying which I've never done before so this should be a real challenge this month to keep the grocery bill under control.

Goal: $350
 

·
Registered
Joined
·
1,215 Posts
I will be joining in this month. My goal is for $250. I can do it, but it is dh that I have to constantly get on to. He just has to go to the grocery store with me. I can't wait until he goes back to work, so I can go by myself. lol But, I love him! :)
 

·
Registered
Joined
·
341 Posts
I really need to do this in May, I haven't really been trying as hard the past couple of months, and have gone over my budget big time. I'll set my spending goal for $225, for 2 adults and 1 teenager.
 

·
Registered
Joined
·
4,215 Posts
I combined my April and May goal to total $500. I have $123.72 left for May.
 

·
Registered
Joined
·
1,626 Posts
I have set our May Grocery Budget at $250.00
and We have spent $98.68 of that .
That leaves us with $151.32 left to spend on Groceries for the Rest of May.
 

·
Registered
Joined
·
3,045 Posts
3.57 spent so far
200$ is my goal
(i bought 2) 16 slice packs of american cheese and three banana's)

Big trip is planned for this sunday
 

·
Moderator aka AmyBob
Joined
·
12,038 Posts
Well, I'm building up that stockpile, for sure, but still, having to spend a bit of money in the process. Today I bought:
4 boxes Special K
9 cans Spaghettios
1 pack gum
Total: $7.59

Goal: $130
Total Spent: $7.59
 

·
Registered
Joined
·
604 Posts
My goal for May is $250.00


So far this month I have gotten

2- 12pks Pepsi
1 Loaf Bread
1 1lb Velveeta Slices
4- Boxes Pizzatas Pizza Snacks
4- Boxes Pizzatas Motzerrella Sticks
4- 20ct Curad Antibiotic Bandages
2- 150ct Sandwich Bags
4- Keebler Cookies
3- Bryan Hotdogs
1- Hotdaog Buns
3- Plisbury Brownie Mix
2- Wise Potato Chips
12- Boxes 160 ct Scotties Tissues

Sub Total $108.09

Actual Spent $45.86

Savings $62.23 (57.57%)
 

·
Registered
Joined
·
1,014 Posts
I am going to try $125 for May. Family of five - three big people and two kittens. :) I already spent $55.00 and some change today (the receipt blew away) on groceries, so I have $70.00 left.

Today I got:

12-pack Mountain Dew Code Red
hamburger buns
1 package yellow rice
1 bag long grain white rice
3 boneless skinless chicken breasts
16 cup of noodles (for DH at work)
1/2 gallon milk
12 eggs
2 packages mild cheddar cheese
1 package taco cheese
1 package parmesan cheese
2 cans cream of celery soup
1 can cream of chicken soup
1 bag frozen broccoli
1 package taco seasoning
butter
1 box banana nut muffin mix
all-purpose flour
1 can baking powder
1 can garlic powder
1 can onion powder
1 can seasoned salt
1 can italian seasoning
1 can spaghetti sauce

I think that's it. :D
 
1 - 20 of 91 Posts
Top