Frugal Village Forums banner

1 - 3 of 3 Posts

·
Registered
Joined
·
968 Posts
Discussion Starter #1
This is a great site when trying to calculate the cost of recipes.
Great when increasing or decreasing recipes also.

For example: it will tell you how many cups of flour are in a 5 pounds, 18.14, so if you paid .99 for a 5# bag of flour. It comes to about .05 per cup (.99/18.14=.054)

GourmetSlueth
 

·
Premium Member
Joined
·
21,255 Posts
Great resource. I especially like the dictionary and substitutions tab. Thanks! :)
 
1 - 3 of 3 Posts
Top