Joined
·
3,736 Posts
If you have a smart phone you might be interested in it. It's an app called pricebook and it's my new best friend. You add a general entry, say, milk, and the units you want to track it in. It asks for the name of the item, the number of units, (as an example, I tracked my milk in ounces because there's so many different containers and they all have an ounce listing) the price for the item, what store you found it at and whether it was on sale. Next time you click on milk, it will bring up a list of all the places you've seen it with the price per ounce, and arranged in lowest to highest price.
It's really cool. I don't think I've ever been able to use a price list before, but I think I'm going to need one here in CA because stuff is so expensive.
I think the app cost 1.99.
It's really cool. I don't think I've ever been able to use a price list before, but I think I'm going to need one here in CA because stuff is so expensive.