Frugal Village Forums banner

1 - 2 of 2 Posts

·
Registered
Joined
·
5,898 Posts
Discussion Starter #1
Just wondering...:confused:

Is it cheaper to light a house for two adults/two children with oil lamps (and what kinds or oil and lamps) than to use electric? Has anyone figured out a formula for such based on the price of electricity per kilowatt hour? Or, is it more cost effective to switch to the more efficient electric bulbs?
 

·
Registered
Joined
·
689 Posts
If you had 4-25 watt compact fluorescent bulbs and left them on 24 hours a day and your electric costs you .12/Kwh, it would cost you .28 a day. 4 equivalent oil lamps would burn at least a quart of kero a day at a cost of close to a dollar. They probably burn more than that...been a long time since I tried it.

Lee
 
1 - 2 of 2 Posts
Top