Frugal Village Forums banner
1 - 20 of 41 Posts

·
Registered
Joined
·
713 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Does anyone else feel like the price of milk is going out of control? For us it's shifting from necessity to luxury we can't afford.

We go through a bag of milk every 2 days, and a 4L bag costs $5.36 right now. Thats $80.00 a month just on milk.

Cheese and yogurt aren't much better, cheese is almost 8.00 a brick and yogurt is 6.99 for a 16 pack. I just don't understand how the powers that be can expect you to get enough calcium in a day at these prices :(
 

·
Registered
Joined
·
26,302 Posts
Milk has been skyrocketing here as well. I use to be able to get two gallons for $5. Now it is two gallons for $7.50
 

·
Registered
Joined
·
4,726 Posts
Geez! That is outrageous.

Currently our prices are:
*Milk: $2.15/gallon @ Costco
*Cheese: $2.00/8 oz block, shredded or 16 oz singles
*Yogurt: $0.25/4 individual cups w/sale and coupon
 

·
Premium Member
Joined
·
3,898 Posts
Nope, a 4L of milk is down to $5.33 now, I'm thrilled. That's more than a $2 drop, although I'm sure we're paying for it somewhere else since the stores pay a set price and they must be eating the cost. Whatever they're doing it beats paying the nearly $8 per gallon that the price is fixed at.
 

·
Registered
Joined
·
984 Posts
I rarely pay more then 2.49 a gallon and can get it as low as 1.79 on sale sometimes. I hope the prices come down soon for you. We only go through a gallon a week at the most. Although when my girls were little we went through a gallon every every day and half or so.
 

·
Registered
Joined
·
7,747 Posts
Milk is $3.99 a gallon regular, or $8 for raw

Single slices like kraft-$5, an 8oz brick of cheese $4-$6 for regular Joe stuff. The real good stuff can run as much as $20+ for 8oz.

yogurt is $1 to $1.29 a container, or if you get Greek yogurt $2 to $2.50 a container.

I'm in a high $$$ area. Every thing's high- food, housing, clothing, entertainment like movies, bowling, theater. Even our thrift stores are crazy high in pricing.

Almond milk is $3.50 a half gallon. My youngest drinks two gallons a week, my DH drinks a gallon of it. So $84 just for them. DS2 drinks a gallon of regular milk a week, so $15.96 for him. I rarely drink either. So I spend $99.96 every month in milk.
 

·
Registered
Joined
·
1,946 Posts
Yes , the price of milk is getting higher or well..... the dollar is falling in value :(.
Mine is pretty high as I buy organic, but then make my own cheese and yogurt so that does help save quite a bit. At least with the savings in yogurt alone. I also make a lot of my own butter with the cream I buy.
 

·
Registered
Joined
·
7,747 Posts
I'm thinking about making my own butter. It's $4-$5 a pound here. I can get an entire gallon of cream for $7.50 from our local dairy. I'm thinking it would be better to make my own. I've always, or since I read about how much Debbie & FF love it on the homesteading thread, wanted to try it.

And

I have a yogurt maker. Homemade yogurt is better and far less expensive.
 

·
Registered
Joined
·
1,946 Posts
I'm thinking about making my own butter. It's $4-$5 a pound here. I can get an entire gallon of cream for $7.50 from our local dairy. I'm thinking it would be better to make my own. I've always, or since I read about how much Debbie & FF love it on the homesteading thread, wanted to try it.

And

I have a yogurt maker. Homemade yogurt is better and far less expensive.
Wow Polly that is an awesome price for cream! The rule of thumb is 1 pint of cream equals 1 cup of butter :) I use my kitchen aid, and food processor but the family favorite is a mason jar treatment:)

I make a half gallon of yogurt in the crock pot , and make regular as well as Greek. I never got around to getting a yogurt maker but they seem cool.
 

·
Registered
Joined
·
719 Posts
I've noticed a gallon went from a regular price of $3.09 @ Publix to $3.33, in the span of a year or so. Save A Lot just opened down the street, though, and their price is $2.67 still, so I'm buying my milk there now unless Publix runs a sale where I can make money (that's right, actually MAKE money) on Smart Balance Milk. My freezer is just too small to hold more than a few cartons of it, though... :(

8 oz. shredded cheese 2/$4 on sale
16 oz. sour cream $1 normal price for off brand, sale price for Breakstones/Daisy
12?oz. sliced cheese 2/$4 on sale

Once in awhile there's good Kraft or Sargento Coupons to be used, and that'll bring the price down a bit...but I have to say, I do miss prices a couple years ago at Kroger back home

Milk half gallon 4/$5 (I think my dad said they still are doing this sometimes)
8 oz. shredded cheese 3/$5 sale price...which was pretty much a weekly thing (sometimes 4/$5!)
16 oz. sour cream/dip 10/$10 ALWAYS

I also wish we got a price break for buying block cheese, vs. shredded. I'm happy to use my shredder on it if it'll save me money....but they're always the same price down here :(
 

·
Registered
Joined
·
1,109 Posts
Does anyone else feel like the price of milk is going out of control? For us it's shifting from necessity to luxury we can't afford.

We go through a bag of milk every 2 days, and a 4L bag costs $5.36 right now. Thats $80.00 a month just on milk.

Cheese and yogurt aren't much better, cheese is almost 8.00 a brick and yogurt is 6.99 for a 16 pack. I just don't understand how the powers that be can expect you to get enough calcium in a day at these prices :(
I know this thread is about prices but milk is actually not a very good source of usable calcium because the phosphorus content of the milk negates much of the calcium. Leafy greens and broccoli are much better sources.
 

·
Moderator
Joined
·
2,688 Posts
I get our milk and cheese at Aldi's.
Gallon of skim is around $ 2.19.
8 oz chedder cheese is $ 1.79

We used to get whole milk. Now if I do, he says it too creamy.
He uses somewhere between 1- 2 gallons a week.
I don't drink it anymore. I use powdered to cook with.
 

·
Registered
Joined
·
1,518 Posts
I get our milk and cheese at Aldi's.
Gallon of skim is around $ 2.19.:thud:
Holy Smokes!!! Our local Aldi is the cheapest in town for a gallon of milk...runs $2.99 per gallon.
 

·
Registered
Joined
·
1,618 Posts
Aldis milk in my area is $1.79 gallon
Kroger just had a 3 day sale and blocks and shredded cheese for $1 for 8 oz.
I usually get my milk for less than $1 gallon I buy it in the reduced bin at Krogers. I paid .25 for some 1/2 gallons the other day. I usually buy yogurt from there also plus I use coupons so it is cheap or free for me.
 

·
Moderator
Joined
·
2,688 Posts
I guess I shouldn't tell you it was also 2.09 recently......

Butter at Aldi's is 1.99 a pound, salted or unsalted.
I just bought a pound at Walmart for 2.38 :(
I only buy it rarely so was not up to speed on it's price.
 

·
Licence to Kill
Joined
·
3,479 Posts
Milk hasn't changed in price here for quite a while...regular is $3.49/gallon, but it's on sale so regularly I rarely buy it at that price. "Normal" sale price is $2.99/gal. Costco has it slightly cheaper.

I *am* noticing prices go up on other staples, though...specifically white & brown sugar and flour, along with other basics (beans, rice, etc.).
 

·
Registered
Joined
·
5,605 Posts
Aldi's 2% milk is $3.11 a gallon in my area. The grocery stores are more but milk has been going on sale when it didn't use to.

Aldi's butter is $2.19 a pound Again the grocery store is more but has been going on sale and it didn't use too.
 
1 - 20 of 41 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top