Frugal Village Forums banner

1 - 20 of 29 Posts

·
Registered
Joined
·
161 Posts
Discussion Starter #1
I think it would be a great idea to list each others price books so we could have a collective location for such information.

I'll go first.


Mac and Cheese in a box


Store______$____OZ____Per OZ
Cub Food___.59__7.25
Walmart___.50__7.25
Target_____.52__7.25___.07172
Target____2.04__12.90__.15813

I haven't checked out Aldi yet.
 

·
Registered
Joined
·
186 Posts
I think it would be a great idea to list each others price books so we could have a collective location for such information.

I'll go first.


Mac and Cheese in a box


Store______$____OZ____Per OZ
Cub Food___.59__7.25
Walmart___.50__7.25
Target_____.52__7.25___.07172
Target____2.04__12.90__.15813

I haven't checked out Aldi yet.
just bought some Mac-n-cheese from Aldi today
Aldi - .35 cents-7.25oz box -.048 cents per oz
and I'm happy to report it actually tastes really good!
 

·
Registered
Joined
·
186 Posts
Dove Deodorant ultimate go fresh cool essentials cucumber & green tea sent -My fave!

Family Dollar $2.75 1.6 oz $1.72 per oz
Target $3.69 2.6 oz $1.42 per oz

I was very surprised to find it is cheaper per oz at Target compared to Family Dollar(a discount store)! It really pays to compare prices!
 

·
Registered
Joined
·
158 Posts
Dove Deodorant ultimate go fresh cool essentials cucumber & green tea sent -My fave!

Family Dollar $2.75 1.6 oz $1.72 per oz
Target $3.69 2.6 oz $1.42 per oz

I was very surprised to find it is cheaper per oz at Target compared to Family Dollar(a discount store)! It really pays to compare prices!
i'm not too good at math....how do you figure out whats cheaper per oz?
 

·
Registered
Joined
·
3,479 Posts
I have one, and have had for years, but I delete all the entries but the cheapest in the past few months. My price book is a "target" price book, that is, I want this price or better. If this suits, I'll post mine.

Judi
 

·
Registered
Joined
·
161 Posts
Discussion Starter #10
How to figure out what is cheaper per oz.

An example:

A box of mac and cheese at walmart is .50 for 7.25 ozs.

So to find out how much each oz is... divide .50 by 7.25.

.50/7.25 = .06

--------------

Some people do it backwards like this. 7.25/.50 = 14.50

But thats wrong. Your not trying to figure out how many oz to cents, your trying to figure out how many cents to an oz. You get the wrong number if you do this.

Hope this helps.
 

·
Registered
Joined
·
5,605 Posts
Dates are handy in price books and if the price is a sale or regular price, so you can track how often something is/goes on sale.
 

·
Member
Joined
·
27,948 Posts
I used to have a price book but package sizes & prices are changing so quickly I haven't bothered to keep up.:dis:
 

·
Registered
Joined
·
1,456 Posts
Wow this seems like a really good idea!! I just think I would start it and never keep up with it...but I can totally see how it save money!
 

·
Registered
Joined
·
3,972 Posts
My price books looks like this:

1) Each page has the item type at the top. It can be "meats", "produce", "health and beauty", etc. Generalization is good here, especially if you have the price book either in a binder (with dividers) or in a one-subject notebook.

2) The first entry would be the item's more specific details. For example, if the binder/notebook is devoted to meats, the first line would be something like 'Ground Beef, Regular 1lb".

3) The second entry would have the following information from left to right: Store name, Regular Price, Sale Price.

4) If the item falls under specific sales, I put little notes on the right side of the line. So if it's BOGOF, 50% off, etc then I put that there.

So my price book in all would look like this:

MEATS

Ground Beef, Regular 1lb

Safeway $1.99 $1.49 Manag Spec, 50% off
Sobey's $2.35 $1.79 50% off, BOGOF
Co-Op $1.69 $0.99 Bi-Annual Sale, 50% off

I'd write in the store name and the item specifics in pen, write in the rest in pencil (to make it neater).
 
  • Like
Reactions: dinah

·
Registered
Joined
·
81 Posts
I have two categories in my price book :
- groceries price list
- restaurant/eating out price list

The price book really help me plan my expenses before going out buying stuff or eating out.
 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
Dove Deodorant ultimate go fresh cool essentials cucumber & green tea sent -My fave!

Family Dollar $2.75 1.6 oz $1.72 per oz
Target $3.69 2.6 oz $1.42 per oz

I was very surprised to find it is cheaper per oz at Target compared to Family Dollar(a discount store)! It really pays to compare prices!
Mommytrap, there are a lot higher prices at Family Dollar than at most stores I am finding. I can't give you the hard facts since I am not looking at the price tags atm, but it really amazes me that it boasts low prices. The sales do tend to be great once they have them though, and then it is the clothing I really look at. The main places I shop at are Aldi and Walmart. I really hate Walmart though because of various reasons so I try to make Aldi my main and first stop. Target can have some good sales but on rare occasions do I find prices lower than where I shop. I use the cheap Suave deodorant and found a deal at Dollar Genral when they were clearancing out the line I bought. I snatched those suckers up and now I have at least a year's supply of pit juice! I bought 9.2 oz all together at .32 an ounce :thumb:
 
  • Like
Reactions: klean163

·
Registered
Joined
·
8,935 Posts
phoenix - MommyTrap started this thread back in Feb of 2009 so pricing has definitely changed since then.

I tried to keep a price book but like others in this thread - the fluctuating sizes made it more effort to keep a price book then I thought necessary. I have an idea of what a 'good price' is to me for specific and regular items that we buy so we tend to go with that. I ball park most things and tend to buy when there's sales and I love scouring the clearance section :)
 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
It is really hard to get a price book with the many areas we come from and yes it is hard to keep one anyways! HEHE Thanks for pointing it out that this was from 2009 :D OMG LOL
 

·
Registered
Joined
·
21 Posts
Price Books

What an excellent idea! I've never heard of a price book before but can see the benefits and want to start one. I'm constantly comparing prices before I shop, especially for craft supplies. The Internet is a great help for that. I can remember when my aunt who was a very frugal shopper would to wait each week for store sales papers to be mailed to her or included in the evening newspaper before she made her shopping lists. Being able to research online makes it so much easier!
 
1 - 20 of 29 Posts
Top