Frugal Village Forums banner

1 - 20 of 3682 Posts

·
Registered
Joined
·
115 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Just wondering what kinds of things your adding and the deals you got. I think it will help me with my price book as well. Here's mine:
- 4 jars of peanut butter @ $1 a jar
-12 bars of soap @ $0.98 for a 6pk.
-4 large cans of pea soup @ 0.99 each
I still need to add:
-6 tubes of toothpaste hopefully for under 0.40 each
- and TP
________________________
Krissy
 

·
Registered
Joined
·
938 Posts
I'm going to add dry beans. I still have a little money left for my grocery challenge this month and that seems the most logical. I'll post what I get for my $9. Oh- and I still have my Trader Joe's gift card to use. May stock up on toothpaste and coffee there.
 

·
Registered
Joined
·
282 Posts
Peter Pan peanut butter

maybe more PB, spag. sauce and cleaning products if I hit Walgreens AND they are stocked (often they are not).
 

·
Registered
Joined
·
1,332 Posts
cat food!
peter pan peanut butter
and I need to get some cooking oil stocked up.
 
  • Like
Reactions: NikoSan999

·
Registered
Joined
·
1,326 Posts
My store had boneless chicken breast for 1.49/lb. I bought 3 large packages, came home, divided it, cut off the fat and froze it. With the fat, I made 6 pts of broth. I had my coupons ready for Walgreens.. drove across town, and they didn't have their coupon items! Think twice before going there again!
 

·
Registered
Joined
·
426 Posts
8 bottles of Windex @ $0.35 each
20 cans Muir Glen organic diced tomatoes FREE
20 cans of Campbell's Select and Progresso soups @ $0.50 each
4 canisters Quaker oats @ $0.30 each
8 boxes Quaker Oatmeal to go (free after rebate)
8 boxes Quaker Instant oatmeal (free after rebate)
4 boxes Quaker granola bars (free after rebate)
6 Land o lakes spreadable butter $1 each
4 jars Peter Pan peanut butter FREE
8 boxes of Barilla Plus spaghetti @ $0.48 each
 

·
Registered
Joined
·
318 Posts
Went to Sav A Lot this week. Found 5 lb. bags of potatoes for $1.00. Got 15 lbs. Also had Mardi Gras papertowels 3 pk. $1.00. Got several.

Bought holiday baskets at Big Lots for 90% off. 50 and 70 cents each. Got ribbon and color books 75% off. 25 cents each. Stock piling for next Christmas as well.

Stocked up on frozen veggies at Kroger 10/$10. Found a deal on boneless skinless chicken breast for 1.59 lb. Bought several and re-packaged for later use.
Cheryl
 
  • Like
Reactions: NikoSan999

·
Registered
Joined
·
33,846 Posts
I will be shopping in the next day or 2 and I am hoping to stock up on........
organic tomato sauce
water packed tuna
peanut butter
rice
pasta
 

·
Registered
Joined
·
3,488 Posts
I can contribute to this question..These items have been purchased within the past 5 days..

3 cases of Campbells Chicken Noodle soup (48 cans a case) @.23 each
2 cases of CBAD Ravioli (24 cans a case) @.50 a can
16 jars of Ragu sauce @.49 a piece
14 cans(11oz) of Maxwell House coffee @.64 a can
18 bags of Lipton Side Dishes @.4 a package
8-30 to 40 count Ziploc Bags @$1.14 a box
3 Jars of Hellmans Mayo @ $1.00 a piece
4 jars of Peter Pan peanut butter FREE
68 Duracell AA batteries FREE
8 boxes of Electrosol FREE
 

·
Registered
Joined
·
4,726 Posts
Let's see...
5 peanut butters - free
6 boxes of croutons - $0.60 each
10 cans of tuna - $0.50 each
8 cans of green beans - $0.49 each
8 cans of corn niblets - $0.49 each
2 cans of diced potatoes - $0.49 each
4 cans of whole potatoes - $0.49 each
4 cans of sweet peas - $0.49 each
4 boxes of granola bars - $0.60 each
 

·
Registered
Joined
·
5,603 Posts
Ingles had BOGO free Instant Grits. I got 4 boxes. They were also doing triple coupons this week and had the larger jar of Smuckers Grape Jelly for $1.00 and I had a .35 cent coupon, when tripled gave me the jelly for free. I got two jars. I got 6 boxes of Kleenex tissue because I had 2 .50 cent off coupons when you purchase three. The coupons were tripled.
 

·
Registered
Joined
·
1,845 Posts
I just restarted my stash. We ate my other one down before we moved and I took everything else to the church for the pantry there. Some of this could find it's way to meals this payday but most of it will stay in stash. I still have $100.00 for groceries. Spent the other $50.00 for groceries for this weekend, pop, 4 cloth bags, oil lamp ( and oil and extra wicks), and some survival stuff (sterno, water tablets)

about $45.00
4 cans Hormel Ham (6.00)
4 cans Vienna sausage (2.00)
2 cans tuna (2.08)
2 cans salmon (3.00)
2 cans chicken (3.00)
2 cans speghetti and meatballs (4.00)
10 cans fruit (2 each sliced pears, half pears, half peaches, fruit cocktail, mandarin oranges) ($8.80)
2 cans candied yams (2.50)
2 cans evap milk (1.50)
3 cans diced potatoes (1.50)
2-1 lb. rice (1.00)
2-1lb dried northern beans (1.50)
1-1lb. dried green peas (.62)
4 boxes Pasta Roni (3.00/1.00 off)
2 pk. blueberry muffins (just add water) (1.50)
1 pk. onion gravy (just add water) (.92)
1 pk. beef jerky (2.98)
 
  • Like
Reactions: NikoSan999

·
Registered
Joined
·
75 Posts
I added:
18 jars of peanut butter @ $0.88 each, plus one free
12 jars pasta sauce @$0.88 each
32 bags frozen veggies @$0.88 each
30 lbs pork chops @ $0.88 per lb
10 lbs chicken breasts @$0.88 per lb
12 cans green beans @$0.34 each
12 cans corn @ $0.34 each
24 cans tomatoes @$0.35 each
20 lbs flour for $3.52

Some went to the big freezer and some to the pantry.
 
  • Like
Reactions: NikoSan999

·
Registered
Joined
·
2,057 Posts
Just added today:

4 boxes Electrasol
2 Suave Bodywash
2 DH Deoderant
 
  • Like
Reactions: NikoSan999

·
Registered
Joined
·
140 Posts
I can contribute to this question..These items have been purchased within the past 5 days..

3 cases of Campbells Chicken Noodle soup (48 cans a case) @.23 each
2 cases of CBAD Ravioli (24 cans a case) @.50 a can
16 jars of Ragu sauce @.49 a piece
14 cans(11oz) of Maxwell House coffee @.64 a can
18 bags of Lipton Side Dishes @.4 a package
8-30 to 40 count Ziploc Bags @$1.14 a box
3 Jars of Hellmans Mayo @ $1.00 a piece
4 jars of Peter Pan peanut butter FREE
68 Duracell AA batteries FREE
8 boxes of Electrosol FREE

OK, Brenda, I know about the Peter Pan deal. But can you elaborate about how you got all this stuff so cheap? You are the frugalista of the day! I am especially interest in the Campbells Chicken Noodle Soup as I have a bunch of $1/10 coupons. TIA :winter:
 

·
Registered
Joined
·
334 Posts
How do you people do so well!?!? We don't get prices like that here, unless I just don't know where to look. Could you please share some of your secrets??? TIA

PS, I thought I did well getting Peter Pan for $1 a jar...what's the Peter pan deal for free????
 
  • Like
Reactions: NikoSan999
1 - 20 of 3682 Posts
Top